Lietuvoje

2020.08.12 16:43

Nausėda Baltarusijai siūlo trijų punktų planą: mato poreikį šalyje įkurti nacionalinę tarybą

politologas iniciatyvą giria, bet sėkme abejoja; atnaujinta 18.54
Gytis Pankūnas, LRT.lt, BNS2020.08.12 16:43

Prezidentas Gitanas Nausėda siūlo Baltarusijai trijų punktų planą, kurio įgyvendinimas, kaip tiki šalies vadovas, leistų stabilizuoti situaciją. G. Nausėda siūlo Baltarusijos valdžiai nutraukti smurtą prieš piliečius, paleisti suimtuosius ir atnaujinti dialogą su visuomene.

„Noriu pateikti trijų punktų planą, kuris galėtų tapti preliudija regiono prezidentų tarpininkavimui, sprendžiant politinę krizę Baltarusijoje“, – trečiadienį žurnalistams sakė G. Nausėda.

Nausėda siūlo Baltarusijai trijų punktų planą: jo įgyvendinimas leistų stabilizuoti situaciją

„Pirma, Baltarusijos valdžios institucijos nutraukia prievartos naudojimą prieš savo piliečius ir deeskaluoja situaciją. Antra, Baltarusijos valdžia paleidžia suimtuosius, kurių jau skaičiuojama tūkstančiais, visus protestų dalyvius, kurie iki šiol patyrė represijas. Ir trečias punktas – Baltarusijos institucijos atnaujina dialogą su savo pilietine visuomene. Kaip tinkamas sprendimas šia kryptimi galėtų būti tam tikros nacionalinės tarybos formavimas iš valdžios ir pilietinės visuomenės atstovų, kurio priedermė ir tikslas būtų ieškoti sprendimo būdų išeiti iš krizės vidutiniu laikotarpiu“, – dėstė prezidentas.

G. Nausėda teigė šį planą aptaręs su Latvijos ir Lenkijos prezidentais, kurie esą pritaria šioms idėjoms ir sutiktų tarpininkauti su Lietuva, siekiant išspręsti krizę Baltarusijoje. Šalies vadovas teigė, kad kol kas su Baltarusijos puse dėl šių pasiūlymų ryšys nėra užmegztas.

Prezidentas tikino, kad, jo įsitikinimu, šiuo metu krizę Baltarusijoje reikia mėginti spręsti taikiuoju būdu. Jei šis būdas neatneštų vaisių, anot G. Nausėdos, galima pradėti kalbėti apie sankcijas Baltarusijai.

„Manau, kad toks ir turėtų būti mūsų veikimo būdas – pradėti nuo sprendimo paieškos būdų tuo taikiuoju būdu ir stengtis, kad problema būtų išspręsta mažiausiai skausmingu būdu. Tačiau jeigu ši iniciatyva būtų sutikta neigiamai – taip gali atsitikti, – be abejo, lieka visos kitos alternatyvos, apie kurias šiuo metu ir Lietuvoje, ir Europos Sąjungos yra diskutuojama. Čia kalbu ir apie sankcijas – tiek Europos Sąjungos, tiek nacionaliniu lygiu“, – kalbėjo G. Nausėda.

Prezidentas teigė manantis, kad Lietuva, jei Baltarusija nesutiks su siūlymais spręsti krizę taikiuoju keliu, turėtų siekti sankcijų Baltarusijai Europos Sąjungos (ES) lygiu. Tiesa, G. Nausėda pripažino, kad ES sankcijų taikymo procesai, sprendimai dėl taikymo nėra spartūs, o nacionalinio lygio sankcijos sukelia mažą poveikį.

„Todėl, jeigu sankcijos Europos lygiu nebūtų patvirtintos, lieka kitas būdas – taikyti nacionalines sankcijas, tačiau patys puikiai suvokiame, kad jų poveikis būtų kur kas mažesnio masto. Ir dar vienas dalykas – sankcijos yra poveikio priemonė, tačiau stipriai abejotina, ar sankcijų taikymas gali nutraukti bent jau operatyviai kraujo praliejimą, kuris vyksta šiuo metu, šiomis valandomis, šiomis dienomis“, – komentavo G. Nausėda.

Prezidentas, paklaustas, kas turėtų sudaryti nacionalinę tarybą Baltarusijoje, teigė, kad tai yra detalės, kurios turėtų būti aptartos vėliau ir žinant, ar kita derybų pusė priimtų šį siūlymą.

Baltarusijoje paskelbus, kad prezidento rinkimus, surinkęs 80 proc. balsų, laimėjo dabartinis šalies vadovas Aliaksandras Lukašenka, šalyje kilo protestų banga. Protesto akcijos nukreiptos prieš galimą rinkimų rezultatų klastojimą.

Opozicijos kandidatė prezidento rinkimuose Sviatlana Cichanouskaja antradienį iš Baltarusijos atvyko į Lietuvą.

Vilpišauskas: Nausėdos iniciatyva sveikintina, bet šansų nėra daug

Politologas Ramūnas Vilpišauskas sako, kad prezidento Gitano Nausėdos pristatytas planas spręsti krizę Baltarusijoje gali būti naudingas baltarusių pilietinei visuomenei, tačiau yra didelė tikimybė, kad Aliaksandras Lukašenka jį atmes.

Pagal G. Nausėdos planą, Baltarusijos prezidentas turėtų sutikti įkurti „nacionalinę tarybą“ iš valdžios ir pilietinės visuomenės atstovų, nutraukti jėgos naudojimą ir paleisti sulaikytus protestuotojus.

„Manau, kad iniciatyva sveikintina ir gali būti naudinga Baltarusijos visuomenės grupėms, kurios šiuo metu protestuoja ir viešai reiškia nepasitenkinimą rinkimų rezultatais, bet tai priklausys nuo tų Baltarusijos aktyvistų, kurie ir galėtų imtims lyderystės šalies viduje“, – BNS sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius R. Vilpišauskas.

Politikos eksperto teigimu, iniciatyvos sėkmė labai priklauso nuo to, kiek aukščiausiu lygiu jį remia kaimyninės Lenkija ir Latvija ir kiek yra suderinta pozicija dėl galimų sankcijų įvedimo. Prezidentūros pranešime rašoma, kad G. Nausėdos „siūlomą planą ir tarptautinio mediavimo proceso inicijavimą palaiko Lenkijos ir Latvijos prezidentai“.

Vertindamas plano turinį, R. Vilpišauskas atkreipė dėmesį, kad jame nėra kalbama apie naujų sąžiningų rinkimų organizavimą.

„Lieka iki galo neaišku, kokiu tikslu ta nacionalinė taryba turėtų būti kuriama“, – teigė profesorius.

Jo teigimu, šių trijų punktų įgyvendinimas „šiuo metu atrodo menkai tikėtinas“, nes A. Lukašenka iki šiol nesileidžia į jokį dialogą su protestuotojais.

„Tai labiausiai priklausys nuo to, ar Baltarusijos prezidentas ir toliau turės šalies saugumo ir karinių struktūrų paramą. Nematau priežasčių, kodėl jis turėtų imtis šių procesų, nes tai keltų riziką jo tolesniam buvimui valdžioje. Būtent taip ir buvo šitaip organizuoti rinkimai ir dėl to nesileidžiama į jokį dialogą su protestuotojais“, – kalbėjo R. Vilpišauskas.

Populiariausi

COVID-19 mobilus punktas Radviliškyje, koronavirusas

Lietuvoje

2020.09.25 07:22

Raseiniuose COVID-19 protrūkis itin rimtas: specialistai atviri – rajone fiksuojami milžiniški skaičiai 329 atvejai 100 tūkst. gyventojų; meras planuoja kreiptis dėl karantino skelbimo

11
aurelijus veryga

Lietuvoje

2020.09.25 13:47

Veryga apie kilusią COVID-19 riziką Nausėdai: net ir užsikrėtus galima dirbti nuotoliniu būdu prezidentūra merui: reikėjo laikytis visų NVSC rekomendacijų, atnaujinta 16.23

5