Lietuvoje

2020.08.12 14:58

Skvernelis: Europos sostinių reakcija į įvykius Baltarusijoje yra nuvilianti

ragina imtis sankcijų; atnaujinta 15.34
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.08.12 14:58

Europos Sąjungos (ES) valstybių reakcija į įvykius Baltarusijoje nuvilia, tikina premjeras Saulius Skvernelis. Vis dėlto, anot jo, svarstydama sankcijų Baltarusijai klausimą, Lietuva turi veikti išvien su kitomis ES narėmis.

„Turime būti solidarūs ir atsakingi. Tikrai ta pirminė reakcija iš Europos sostinių yra nuvilianti, švelniai tariant. Matyt, artimiausi kaimynai kaip visada reaguojame pirmiausia ir galbūt mums yra skaudžiausia. Manau, mūsų interesas, Lietuvos interesas yra, kad kuo greičiau baigtųsi smurtas, kraujo praliejimas Baltarusijoje, kad būtų grįžtama prie kiek įmanoma demokratinių procesų“, – trečiadienį žurnalistams Vyriausybėje kalbėjo S. Skvernelis.

Premjeras teigė, kad Lietuva privalo remti Baltarusijos pilietinės visuomenės stiprinimą.

Skvernelis pabrėžė: Europos sostinių reakcija į situaciją Baltarusijoje – švelniai tariant nuvilianti

„Žmonės sprendžia, kokios valstybės nori, ir kada ta pilietinė visuomenė yra tvirta, turi kritinę masę, tai joks diktatorius negali tų žmonių kaip bandos valdyti“, – aiškino S. Skvernelis.

Be to, ministras pirmininkas akcentavo, kad Lietuvai itin svarbu kaimynystėje turėti suverenią, savarankišką valstybę, o ne „Rusijos guberniją“.

Pasak S. Skvernelio, dėl sankcijų Baltarusijai įvedimo turėtų būti sprendžiama ES mastu. Jei tai nebūtų padaryta, anot jo, sankcijas galėtų įvesti tam tikra grupė valstybių.

„Dėl to, kalbant apie sankcijas, kurios, manau, turėtų būti Europos Sąjungos sprendimas, jos turėtų būti nukreiptos į tuos asmenis, kurie pamynė demokratiją, kurie davė įsakymus naudoti smurtą, kurie galbūt smurtavo prieš taikius gyventojus, kurie nesilaikė bendrųjų žmogaus teisių. Tokios sankcijos turi būti įvestos. Jei jos nebus europiniu mastu įvestos, galbūt galėtume kalbėti apie tam tikros grupės valstybių, sąjungininkių, kurios esame arčiausiai, tam tikrų apribojimų įvedimą“, – aiškino S. Skvernelis.

Vėliau jis tikino, kad sankcijos galėtų būti taikomos ir tiems asmenims, kurie galbūt klastojo prezidento rinkimų rezultatus Baltarusijoje.

Premjeras, paklaustas, ar kalbėdamas apie valstybių grupę turi galvoje Lietuvą, Ukrainą ir Lenkiją, tvirtino, kad prie šios grupelės galėtų prisidėti Latvija ir Estija.

S. Skvernelis kartojo, kad Lietuvai labai svarbu, kad kaimyninė Baltarusija liktų nepriklausoma valstybė.

„Mūsų interesas – turėti savarankišką demokratinę valstybę šalia. Tokia Baltarusija turėtų tapti. [...] Jeigu Baltarusija praras nepriklausomybę ir suverenitetą, manau, ne tik Lietuvai, bet ir visai Europai tikrai nebus geriau, švelniai tariant“, – tvirtino Vyriausybės vadovas.

Jis teigė, kad bent kol kas kalbėti apie Lietuvos politikos krypties Baltarusijos atžvilgiu pasikeitimą nėra pagrindo.

„Reikia palaukti dar keletą dienų, [stebėti] kaip situacija toliau rutuliosis. Galbūt atsiras galimybė, ką siūlo ir Lietuva, ir Lenkija, ir galbūt atsiras iš kitų valstybių iniciatyva būti tam tikrais derybiniais tarpininkais tarp administracijos ir opozicijos“, – aiškino S. Skvernelis.