Lietuvoje

2020.08.12 11:24

Linkevičius prabilo apie sankcijas Baltarusijai: pirma – europinis sprendimas, nepavykus – nacionalinė iniciatyva

atnaujinta 12.05
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.08.12 11:24

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius tikina, kad Lietuva sieks kelti klausimą dėl sankcijų Baltarusijai europiniame kontekste. Jei šio tikslo pasiekti nepavyks, ministro teigimu, Lietuva veikiausiai imsis nacionalinių sankcijų iniciatyvos.

„Mes, pirmiausia, kaip visada siekiame suformuoti bendrą europinę poziciją, apie tai kalbamės su kolegomis. Jeigu kalbėti apie segmentus, asmenis, atsakingus už įvykius, tai išskirčiau dvi sritis – suklastoti rinkimai ir jėgos naudojimas prieš civilius, kuri niekaip nenutrūksta ir nesibaigia“, – trečiadienį po Seimo Užsienio reikalų komiteto žurnalistams sakė L. Linkevičius.

„Nuoseklumas yra tas, kas siekiame europinio sprendimo, kiek įmanoma. Po to, kas neįmanoma, ką paprastai darome, tai imamės kažkokių nacionalinių priemonių“, – pridūrė ministras.

L. Linkevičius priminė, kad šį penktadienį nuotoliniu būdu vyks Europos Sąjungos (ES) Užsienio reikalų tarybos posėdis ir vienas iš tarybos darbotvarkės klausimų bus reakcija į įvykius Baltarusijoje.

„Bus proga visiems pasitarti“, – komentavo L. Linkevičius.

Jis ironizavo, kad ES šalys neretai linkusios tik žodžiu pasmerkti išpuolius prieš demokratiją kitose šalyse, tad, pasak L. Linkevičiaus, sankcijų klausimas taptų realia reakcija.

„Tikrai turėtų būti kažkokių pasekmių. Juo labiau, kad visi lyg ir sutinka, kad reiktų peržiūrėti santykius su Baltarusija, pakoreguoti tam tikra prasme ir turi būti tam tikrų svertų, atsakomybių suformuluota“, – dėstė užsienio reikalų ministras.

L. Linkevičius, paklaustas, kodėl Lietuva pirmiau inicijuoja sankcijų klausimą europiniu mastu, o ne nacionalines sankcijas, taip elgtis „psichologiškai, politiškai ir taktiškai“ yra prasmingiau. Ministras teigė kol kas negalintis pasakyti, kokiems konkretiems asmenims galėtų būti taikomos sankcijos.

Jis teigė nesantis užtikrintas, kad visos ES narės sutiks su siūlymu taikyti sankcijas Baltarusijai.

„Objektyviai kalbant, tai užtrunka laiko, bet taip jau yra. Tokia yra mūsų organizacija, ji yra didelė ir visi turi savo nuomones, kurias reikia derinti. Tam reikia laiko“, – dėstė L. Linkevičius.

L. Linkevičius teigė, kad Lietuva, jei būtų galimybė, yra pasiruošusi tarpininkauti deryboms tarp A. Lukašenkos režimo ir Baltarusijos opozicijos.

Baltarusijoje paskelbus, kad prezidento rinkimus, surinkęs 80 proc. balsų, laimėjo dabartinis šalies vadovas Aliaksandras Lukašenka, šalyje kilo protestų banga. Protesto akcijos nukreiptos prieš galimą rinkimų rezultatų klastojimą.

Opozicijos kandidatė prezidento rinkimuose Sviatlana Cichanouskaja antradienį iš Baltarusijos atvyko į Lietuvą.