Lietuvoje

2020.08.11 18:15

Nausėda ES vadovus ragina atkreipti gilesnį dėmesį į įvykius Baltarusijoje: tai yra pirmaeilės svarbos klausimas

telefonu kalbėjosi su Cichanouskaja, atnaujinta 18.38
Vaidotas Beniušis, BNS, LRT.lt2020.08.11 18:15

Prezidentas Gitanas Nausėda, kad rinkimai Baltarusijoje aiškiai neatspindi visuomenės nuotaikų ir dėl to Europos Sąjunga turėtų tai laikyti pirmos svarbos klausimu savo darbotvarkėje.

„Deja, visi įvykiai iki pačių rinkimų, tam tikri veiksmai, kurių Baltarusijos valdžia ėmėsi dar iki rinkimų, leidžia manyti, kad rinkimų rezultatas neatspindi visuomenės nuotaikų ir nuostatų. Dėl tos priežasties, mes tikrai su nerimu žiūrime kas vyksta pastaruoju metu, kuomet kyla protesto susidūrimai su valdžios institucijomis. Matome, kad tai jau įgyja ir kruviną pobūdį, yra jau aukų ir yra uždarytų žmonių, kol kas be žinios dingusių žmonių. Ir tai yra tikrai pirmaeilės svarbos klausimas Europos Sąjungoje.

Todėl kviečiau, kartu su Mateuszu Morawieckiu, Lenkijos premjeru, kuris jau kreipėsi į Europos Sąjungos vadovus, siekiant inicijuoti neeilinį Europos vadovų tarybos posėdį, suteikti prioritetą šitam klausimui, nes tai yra Europos Sąjungos kaimynė, nes tai yra valstybė, kurios demokratiškumo, nepriklausomybės mes norėtumėme. Norėtumėme, kad ji stiprėtų, kad joje nebūtų kraujo praliejimo, kad joje būtų rastas dialogas tarp valdžios ir protestuotojų“, – sako G. Nausėda.

Nausėda žada, kad šalis Baltarusijos klausimu abejinga neliks: laiko laukti nėra

Anot jo, šie klausimai, turi būti apsvarstyti nepaisant visų objektyvių ar subjektyvių priežasčių jau pačioje artimiausioje ateityje.

„Tuo tarpu regioninės iniciatyvos jau dabar yra pakanakamai aiškiai matomos. Buvo ir mano kreipimąsis kartu su Lenkijos prezidentu Andrzejumi Duda dėl būtinybės nenaudoti jėgos ir ieškoti taikaus dialogo būtent iš karto po prezidento rinkimų. Buvo ir kitų regiono valstybių – Latvijos, Estijos – vadovų pareiškimai, kuriuose jie išreiškė tas pačias nuostatas. Taip kad aš manau, kad visi žvelgiame į besiklostančią situaciją susirūpinę ir visi norėtume, kad šioje situacijoje būtų rasti sprendimai, kurie reikštų pagarbą demokratijai ir žmogaus teisėms“, – pabrėžė prezidentas.

G. Nausėda telefonu kalbėjosi su Europos Vadovų Tarybos Pirmininku Charlesu Micheliu

Prezidentas paragino Ch. Michelį surengti neeilinę Europos Vadovų Tarybos sesiją, kurioje būtų svarstomos priemonės stabilizuoti situaciją Baltarusijoje bei aptarti poveikio svertus.

EVT Pirmininkas teigė suprantąs situacijos Baltarusijoje rimtumą ir patikino, kad per artimiausias dienas informuos apie galimybę surengti tokį Vadovų susitikimą bei kitų ES dispozicijoje esančių instrumentų naudojimo galimybes.

Lietuvos vadovas informavo Ch. Michelį apie Sviatlanos Cichanouskajos atvykimą į Lietuvą ir patikino palaikąs ryšį su jos aplinkos žmonėmis. Prezidento teigimu, Lietuva pasiruošusi suteikti prieglobstį Baltarusijos opozicijos atstovei bei jos šeimai, iki ji apsispręs dėl tolesnės politinės ir asmeninės veiklos.

G. Nausėda kalbėjosi telefonu su S. Cichanouskaja

G. Nausėda antradienį telefonu kalbėjosi su į Lietuvą atvykusia Baltarusijos opozicijos kandidate prezidento rinkimuose S. Cichanouskaja, aptarė jos savijautą bei artimiausio laikotarpio planus, BNS pranešė šalies vadovo atstovas žiniasklaidai.

Anot Antano Bubnelio, pokalbio metu ji padėkojo už Lietuvos teikiamą paramą ir dėmesį.

S. Cichanouskaja į Lietuvą pas savo vaikus atvyko antradienio paryčiais.

Moters bendražygiai teigia, kad ji buvo priversta palikti savo šalį dėl patirto spaudimo.

S. Tichanovskaja pirmadienį atsisakė pripažinti Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos pergalę prezidento rinkimuose. Ji paskelbė laikanti save rinkimų nugalėtoja ir paragino jį perduoti valdžią.

Anglų kalbos mokytojos kvalifikaciją turinti 37 metų S. Tichanovskaja prezidento rinkimuose nusprendė bolatiruotis, kai buvo areštuotas jos vyras populiarus tinklaraštininkas Sergejus Tichanovskis. Pergalės atveju ji žadėjo surengti naujus laisvus rinkimus.

Dėl rinkimų klastojimo Baltarusijoje kelias naktis vyko protesto akcijos, per jas žuvo vienas žmogus.

Populiariausi

Koronavirusas; ligoninė

Lietuvoje

2020.09.17 13:43

Radviliškio ligoninėje nustatyti dar 23 koronaviruso atvejai, į ją nauji pacientai patekti nebegali iš viso serga 23 pacientai ir 8 darbuotojai; atnaujinta 15:20

10
STT

Lietuvoje

2020.09.17 15:19

Nelegalių veisyklų istorijos atgarsiai: Žemės ūkio ministerija dėl VMVT kreipėsi į STT Mažeika apie VMVT vadovą: kai kurių abejonių kyla; atnaujinta 17.13

18