Lietuvoje

2020.08.11 18:33

Lietuvos glėbyje – Baltarusijos opozicionierė: kelia klausimą dėl galimų Rusijos žaidimų

Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.08.11 18:33

Buvęs Lietuvos valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Gediminas Grina svarsto, kad už Baltarusijos opozicijos kandidatės į prezidentus Sviatlanos Cichanouskajos atvykimo į Lietuvą gali kyšoti Kremliaus, kuris siekia susilpninti Baltarusiją, ausys. Tuo metu politologas Nerijus Maliukevičius pritaria, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas gali siekti naudos šioje situacijoje, tačiau kartu pabrėžia – Lietuvos sprendimas nepriimti politinės Baltarusijos tremtinės būtų buvęs gėdingas.

Antradienį pranešta, kad Baltarusijoje prezidento rinkimus laimėjus dabartiniam šalies vadovui Aliaksandrui Lukašenkai, o šalyje besitęsiant masiniams protestams opozicijos kandidatė į prezidentus S. Cichanouskaja, baimindamasi dėl saugumo, atvyko į Lietuvą.

Netrukus viešojoje erdvėje pasirodė keli vaizdo įrašai, kuriuose į visuomenę kreipėsi pati S. Cichanouskaja. Viename jų politikė teigė, kad išvykti iš šalies nusprendė savarankiškai, pasakojo maniusi, kad rinkimų kampanija ją užgrūdino, bet pripažino esanti silpna ir ragino baltarusius saugoti save. Kitame vaizdo įraše S. Cichanouskaja, skaitydama iš lapelio, ragino Baltarusijos žmones nutraukti protestus, nesipriešinti pareigūnams. Tiesa, šie vaizdo įrašai sukėlė abejonių – nebuvo aišku nei konkrečiai kur, nei kada jie daryti, ar S. Cichanauskajai nebuvo daromas spaudimas.

Vėliau Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pranešė, kad S. Cichanouskaja, turėdama nacionalinę vizą, į Lietuvą atvyko antradienio paryčiais. Anot jo, Baltarusijos valdžia jai išvažiuoti netrukdė, net sudarė galimybes tai padaryti.

Pasak L. Linkevičiaus, vaizdo įrašai, kuriuose fiksuoti politikės pareiškimai, daryti ne Vilniuje, o Baltarusijoje.

LRT.lt kalbintas Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas politologas Nerijus Maliukevičius pažymėjo manantis, kad S. Cichanouskajos elgesys ir pareiškimai, fiksuoti vaizdo įrašuose, rodo, jog ji buvo šantažuojama.

„Tai yra savotiškas šantažas ir režimo sąlygos jai“, – pabrėžė N. Maliukevičius.

Anot jo, nėra aišku, kaip traktuoti politikės atvykimą į Lietuvą – ar kaip pabėgimą iš Baltarusijos, ar kaip tremtį.

„Ir vienu, ir kitu atveju gali būti pateiktos atitinkamos režimo sąlygos, o jos situacija yra nepavydėtina, nes vyras paliktas įkaitu režimo kalėjime, o pati S. Cichanouskaja viename iš vaizdo įrašų kalba apie vaikus, tai galime suprasti užuominą, į kokią sudėtingą situaciją ji pakliuvusi ir kuo galimai yra šantažuojama“, – dėstė politologas.

N. Maliukevičiaus manymu, Baltarusijoje iki šiol taip ir neatsirado politinių lyderių, kurie galėtų pasipriešinti A. Lukašenkos režimui.

„Atrodo, kad S. Cichanouskaja buvo situacijos auka. Kartais režimai leidžia susikurti ar padeda sukurti konkurencinės aplinkos iliuziją“, – sakė pašnekovas.

Įžvelgia Rusijos žaidimus

Buvęs VSD direktorius G. Grina įsitikinęs, kad Lietuvos valdžios atstovai, priėmę Baltarusijos opozicionierę, galėjo pasiduoti arba įsivelti į geopolitinius Rusijos žaidimus. Anot pašnekovo, Rusija nori susilpninti Baltarusiją, o šios konfliktas su Europos Sąjunga leistų priartėti prie tokio tikslo.

„Kodėl ji (S. Cichanouskaja – LRT.lt) atvažiavo į Vilnių? Aš manau, kad tai yra Rusijos žaidimai. A. Lukašenka žaidžia savo žaidimus, o Rusija žaidžia savo žaidimus. Jeigu aš būčiau Rusijos vietoje, tai labai stengčiausi tai paversti Baltarusijos ir Europos Sąjungos problema. Mano įsitikinimu, tas dabar labai sėkmingai vyksta“, – apie neramumus Baltarusijoje LRT.lt kalbėjo G. Grina.

Be to, anot jo, Lietuva paskubėjo priimti S. Cichanouskają į savo glėbį neišsiaiškinusi, kas finansavo jos rinkimų kampaniją, kas buvo jos rėmėjai. Buvusio VSD vadovo manymu, Lietuva šiuo atveju pamiršta savo strateginius tikslus, kurių vienas – Baltarusijos savarankiškumo stiprinimas.

„Kur yra mūsų strategija? Ji kartais būna nesusijusi su taktiniais dalykais arba būna susijusi tik iš tolo. Mūsų strategija yra paprasta – Baltarusija neturėtų tapti Rusijos dalimi. Kas ten, Baltarusijoje, vyksta, yra detalės. Manęs asmeniškai visiškai nedomina, kiek ten šarvuočių važinėja, kiek milicininkų vaikšto. Svarbiausia – kur bus Baltarusija ir kas tam daro įtaką.

Kažkodėl A. Lukašenką visi vadina paskutiniu diktatoriumi, o kelintas diktatorius yra V. Putinas? Šitą klausimą kas nors nagrinėjo? Prie kažkokio kolūkio pirmininko visi labai gudrūs kabinėtis, tegul prie V. Putino pasikabinėja. Tai yra strateginiai dalykai. Ką mes čia žaidžiame?“ – kalbėjo G. Grina.

Atsisakę priimti tremtinį, atrodytumėme dar blogiau

Politologas N. Maliukevičius neatmetė, kad Lietuvos sprendimas įsileisti į šalį S. Cichanouskają gali būti naudingas Kremliui, tačiau, anot jo, kartais užsienio politikoje reikia priimti „mažiau blogą sprendimų iš blogesnių“.

„Politika, o ypač didžioji tarptautinė politika nėra vien pasirinkimai tarp gerų ir geresnių sprendimų. Dažniausiai tai pasirinkimas tarp blogų ir mažiau blogų variantų. Nereikia užsidėti rožinių akinių ir žiūrėti į visa tai tik per idealių variantų prizmę“, – dėstė pašnekovas.

Anot politologo, jei Lietuva būtų nusprendusi neįsileisti į šalį režimo persekiojamos Baltarusijos opozicionierės, būtų užsitraukusi tarptautinę gėdą.

„Siūlau pagalvoti, kaip mes apskritai atrodytumėme situacijoje, jei atsisakytume priimti pabėgėlį ar politinį tremtinį. Taip, įvairios rizikos turi būti įvertinamos. Manau, kad V. Putinas žaidžia didįjį šachmatų žaidimą su A. Lukašenka ir tą reikia turėti omeny, bet užsipulti politinį tremtinį ar politinį pabėgėlį, nepaisant jos šeimos, vyro politinių nuostatų, būtų savotiškai gėdinga Lietuvai.

Taigi, reikia mąstyti ir apie tai. Jei Lietuva žmonėms iš Baltarusijos atrodo saugi politinio prieglobsčio kryptis, tai mes turime tuo džiaugtis, didžiuotis. O tai, kad atsiranda rizika, jog tuo gali būti pasinaudota, tai pasikartočiau – politika nėra idealių pasirinkimų laukas“, – komentavo N. Maliukevičius.

Taip pat skaitykite

Populiariausi

Koronavirusas; ligoninė

Lietuvoje

2020.09.17 13:43

Radviliškio ligoninėje nustatyti dar 23 koronaviruso atvejai, į ją nauji pacientai patekti nebegali iš viso serga 23 pacientai ir 8 darbuotojai; atnaujinta 15:20

10
STT

Lietuvoje

2020.09.17 15:19

Nelegalių veisyklų istorijos atgarsiai: Žemės ūkio ministerija dėl VMVT kreipėsi į STT Mažeika apie VMVT vadovą: kai kurių abejonių kyla; atnaujinta 17.13

18