Lietuvoje

2020.08.15 17:15

Rezervą antrajai COVID-19 bangai kaupti skubinamos savivaldybės atkerta – dar negavo žadėtų kompensacijų

Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.08.15 17:15

Augant užsikrėtusiųjų koronaviruso infekcija skaičiui, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo įpareigoti savivaldybes ir gydymo įstaigas turėti apsaugos priemonių rezervą, kurio užtektų bent mėnesiui.

Pasak ministerijos, iš pradžių būtų naudojamas gydymo įstaigų turimas rezervas, o jam pasibaigus – savivaldybių administracijų sukauptos atsargos. Priemonės iš valstybės rezervo būtų pasitelkiamos tik išnaudojus visas kitas atsargas. Savivaldybių teigimu, situacija keista, nes jos dar nėra gavusios žadėtų kompensacijų po pirmosios koronaviruso bangos, o jau turi ruoštis naujai.

Į Lietuvą penktadienį atgabenta beveik 42 tūkst. apsauginių kombinezonų iš Kinijos, kurie papildys valstybės rezervą. Pasak ministerijos, tai vienos iš paskutinių asmens apsaugos priemonių siuntų, užsakytų Kinijoje.

„Kiekviena įstaiga turėtų ne tik pasirūpinti apsaugos priemonėm einamajam darbui, bet turėtų ir rezervą – asmens gydymo įstaigos ir savivaldybės, kad nereiktų pagalbos, kad aprūpintų – bent mėnesiui, kad turėtų. Tai nereiškia, kad sukaupiau mėnesiui ir pasibaigė – procesas turi vykti, nes gal reiks ilgiau laukti, jei bus poreikis Europoje, tam kad būtų galima laike išlošti, rezervas būtinas“, – aiškina sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis.

Tačiau savivaldybės skundžiasi, kad nėra nurodytas rezervo kiekis – kiekviena savivaldybė jį gali interpretuoti skirtingai.

„Ko nėra pasakyta iš centrinės valdžios, nėra pasakyta tokių sakyčiau normų, pavyzdžiui, Jonavos savivaldybėje mes turime 41 tūkstantį piliečių, tai reiktų turėti kaukių tiek, respiratorių tiek, skysčio tiek. Nėra pasakomos tos vadinamos normos, todėl kiekviena savivaldybė savaip interpretuoja, kiek yra tas saugus kiekis, koks tas kiekis reikalingas mėnesiui“, – teigia Savivaldybių asociacijos prezidentas Mindaugas Sinkevičius.