Lietuvoje

2020.08.10 22:10

Dėl sostinėje nukritusio balkono savivaldybė pirštu beda į gyventojus: tai yra savininko atsakomybė

Giedrius Vitkauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.08.10 22:10

Skaičiuojama, kad iš viso Vilniuje gali būti apie pora tūkstančių avarinės būklės balkonų. Tačiau tik po tragedija vos nesibaigusios kelias tonas svėrusios balkono dalies griūties Lazdynuose, savivaldybė planuoja namų administratorius įpareigoti atlikti neeilines apžiūras, jei reikės – ir ekspertizes.

Įspėjantys užrašai šalia namo Lazdynuose atsirado dar iki nelaimės, kai vieno buto gyventojai pranešė apie yrantį balkoną. Po pirminės apžiūros nuspręsta atlikti ekspertizę, namo pirmininkas gyventojus įspėjo neiti į balkonus, o teritoriją aptvėrė.

„Informavome žmones, gyvenančius tuose patalpose, kur yra nesaugūs, nesaugia vieta. Griežtai uždraudėme naudotis tais balkonais, kol ne atlikta ekspertizė. Informavome ne tik skelbimų tiek internete, tiek asmeniškai asmenį“, – teigia namo bendrijos pirmininkas Vytautas Kleiza.

Tačiau ekspertams jau teks aiškintis, kodėl atsikabino kone dvi tonas sveriantis sovietinio daugiabučio balkono turėklas. Krisdamas iš 15-to aukšto jis ne tik apgadino dar kelis balkonus, bet pažeidė ir pirmo aukšto perdangą.

„Buvo ta teritorija aptverta jau, tai už tai gal ir laimingai baigėsi. Ir kad 15 šitų pirmų aukštų, kad draudžiama išeiti į balkonus“, – sako gyventojas

Pirminę apžiūrą atlikę ekspertai įtaria, kad vienas iš atitvarą laikančių mazgų dėl korozijos galėjo atitrūkti jau seniai. Neatmetama, kad dėl savavališko balkono įstiklinimo atitvarą laikančios konstrukcijos nesivėdino ir dėl nuolatinės drėgmės surūdijo.

„Pasižiūrėjau į vieną iš 16 aukšto išlikusiųjų balkonų. Jis turi ištisinius pagal armatūros liniją įtrūkius, tai kalba apie tai, kad visi jie tokie ir nedelsiant visai bus išlaidų, rūpesčio šitiems reikalams įvertinti ir atitinkamai susistiprinti“, – nurodo statinių ekspertas Vytautas Elenbergas.

Ekspertai perspėja: neprižiūrimų ar nelegaliai įstiklintų balkonų nelaimių tik daugės

„Patys gyventojai privedė prie to dabartinės situacijos, kad tas pastatas, balkonas galbūt ir nukrito. Ir savininkai turėtų imtis įsisąmoninti, kad kas nenumatyta pagal projektą, negali savavališkai kažkokių veiksmų atlikti ir manau, kad tai yra savininko atsakomybė“, – aiškina Vilniaus savivaldybės Būsto administravimo skyriaus vedėja Eglė Šlajūtė.

Ekspertai perspėja, dėl neprižiūrimų ar nelegaliai įstiklintų balkonų panašių nelaimių tik daugės.

Tačiau institucijos kratosi atsakomybės dėl nekontroliuojamo balkonų stiklinimo. Savivaldybė sako, tik išduodanti leidimus, tačiau atsakyti ar beNt vienas balkonas sostinėje įstiklintas legaliai – negalėjo.

Statybų inspekcija tikina savavališkai bausti gyventojų negalinti, o skundų nėra gavusi.

Savivaldybė skaičiuoja, kad sostinėje avarinės būklės balkonų yra apie 2000. Tačiau tik po atitvaro griūties planuoja įpareigoti daugiabučių administratorius įvertinti balkonų būklę, jei reikia, atlikti ekspertizes.

Daugiabučių administratoriai sako, be gyventojų pritarimo ne tik organizuoti remonto darbų, bet ir ekspertų samdyti negalintys.

„Balkonų tikrai yra, kurie matosi tvarkymo prašo ne vienas ir ne du, bet ar jis avarinis, ar negali įvertinti tiktai ekspertai, o tuos ekspertus turi samdytis patys. Patys gyventojai ekspertizes kainuoja panašiai tiek, kiek jų balkono tvarkymas“, – nurodo Kauno savivaldybės Centro seniūnas Marius Švaikauskas.

Preliminariai skaičiuojama, kad šio namo remontas atsieis mažiausiai 80 tūkst. eurų. Išlaidas teks padengti patiems gyventojams.

Populiariausi

Koronavirusas; ligoninė

Lietuvoje

2020.09.17 13:43

Radviliškio ligoninėje nustatyti dar 23 koronaviruso atvejai, į ją nauji pacientai patekti nebegali iš viso serga 23 pacientai ir 8 darbuotojai; atnaujinta 15:20

10
STT

Lietuvoje

2020.09.17 15:19

Nelegalių veisyklų istorijos atgarsiai: Žemės ūkio ministerija dėl VMVT kreipėsi į STT Mažeika apie VMVT vadovą: kai kurių abejonių kyla; atnaujinta 17.13

18