Lietuvoje

2020.08.10 16:40

Per savaitgalį – trys pro langus iškritę mažamečiai: penkiametis susižalojo mirtinai, Klaipėdoje vaiką sugavo budri praeivė

Domantė Platūkytė, LRT.lt2020.08.10 16:40

Pastarąjį savaitgalį Lietuvoje pro daugiabučių langus iškrito trys mažamečiai vaikai, penkerių metų vaikas susižalojo mirtinai. Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vadovė Ilma Skuodienė LRT.lt sako, kad nelaimių, kai pro langą ar iš balkono iškrinta vaikai, šią vasarą pasitaiko itin dažnai. Tarnybos atstovai LRT.lt pateikia platesnę informaciją apie jas.

Penkiametis susižalojo mirtinai, šeimoje – dar trys nepilnamečiai

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba (VTAĮT) LRT.lt informuoja, kad sekmadienį Kaune pro 13 aukšto langą iškrito ir mirtinai susižalojo 5 metų vaikas. Nelaimė atsitiko apie 18 valandą, šeima iki šiol Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos specialistams nebuvo žinoma.

Šeimoje auga dar trys nepilnamečiai, šiuo metu vaikai yra pas artimus giminaičius. Įvykio metu visi vaikai buvo su tėvu, kol kas duomenų apie mamą tarnyba neturi. Dėl patirto šoko tėvas po įvykio išvežtas į gydymo įstaigą.

Taip pat skaitykite

Su šeima vaiko teisių specialistai susisieks artimiausiu metu, bus įvertinta situacija ir pagal poreikį pasiūlyta psichologinė ar kitokia reikalinga pagalba.

Vaiką sugavo praeivė

Nelaimė šeštadienio vakarą nutiko ir Klaipėdoje, kai pro 4 aukšto langą iškrito 1,5 metų vaikas. Tik laimingas atsitiktinumas lėmė, kad vaiką sugavo įvykį mačiusi moteris.

„Mažametis paguldytas į ligoninę. Daugiau vaikų šioje šeimoje nėra, šeima iki šiol VTAĮT specialistams nebuvo žinoma. Apie situaciją žinoma tai, kad vaikas namuose buvo su tėvu, mama dėl su darbu susijusių aplinkybių buvo išvykusi.

Artimiausiu metu su šeima bus susisiekta, įvertinta situacija ir pasiūlyta reikiama pagalba“, – informuoja vaiko teisių specialistai.

Dėl viso kūno sukrėtimo vaikas paguldytas į ligoninę

Dar viena nelaimė įvyko Radviliškyje – šeštadienį apie 10 val. dienos iš balkono iškrito 2 metų vaikas. Dėl viso kūno sukrėtimo vaikas paguldytas į ligoninę. Specialistams šeima iki šiol nebuvo žinoma, įvertinus situaciją, šeimai gali būti pasiūlytos socialinės paslaugos.

Naujausia informacija apie incidentą pasiekė iš Kėdainių. Rinkosaikste.lt pranešė, kad rugpjūčio 5 dieną iš daugiabučio namo pirmo aukšto iškrito 8 metų berniukas. Vaikas nedelsiant atsidūrė medikų globoje, jo tėčiui nustatytas girtumas.

Ragina neprarasti budrumo

Kaip LRT.lt informuoja Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vadovė I. Skuodienė, nelaimės, kai pro langą ar iš balkono iškrinta vaikai, šią vasarą itin dažnos. Anot jos, to priežastys gali būti įvairios – kiekvienas atvejis skirtingas, juos reikia analizuoti, todėl tarnyba neskuba konstatuoti, kad toks atsitikimas yra nepriežiūros šeimoje pasekmė.

„Vaikai iš prigimties yra smalsūs, nori pasižiūrėti pro langą, gali persisverti, bandyti ką nors pasiekti ir panašiai. Deja, net ir minutei suaugusiesiems nuo jų nusisukus, gali nutikti nelaimė“, – apgailestauja I. Skuodienė.

Jos teigimu, tam, kad tokių atvejų būtų išvengta, suaugusieji turėtų neprarasti budrumo. Labai svarbu vaikams užtikrinti tinkamą fizinę aplinką – geriau, kai šalia langų ar balkone nėra baldų – sofų, kėdžių, stalų – ar kitų aukštų daiktų, ant kurių palypėję vaikai galėtų pasiekti langą, užlipti ant palangės, persisverti.

Svarbu atsiminti, kad įvairūs apsauginiai tinkleliai nuo vabzdžių nėra vaikų saugumą užtikrinanti priemonė – jie neišlaiko vaiko svorio, nėra tam pritaikyti, pabrėžia I. Skuodienė.

„Vertėtų įvertinti ir kiek kaskart langus ar balkono duris atveriame – mažiesiems saugiau būti kambaryje, kuriame atidarytas tik lango ar durų viršus, o ne viskas plačiai.

Jei nutarėte išvėdinti patalpą, tokiu atveju geriau iš jos išeikite kartu su vaikais, nepalikite jų be priežiūros kambaryje, kuriame plačiai pravertas langas. Jei namuose yra langų užraktai – atvėrimo ribotuvai, veikiantys kaip apsaugos priemonė, kad langų neatidarytų patys vaikai, tokie įrenginiai turėtų būti maksimaliai saugūs, mažiesiems nepasiekiamoje vietoje“, – primena tarnybos vadovė.

Ji taip pat akcentuoja, kad vaikai iki 6 metų, taip pat neįgalūs vaikai, atsižvelgiant į jų specialiuosius poreikius ir brandą, be objektyvios būtinybės negali likti be vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros. Palikimu be priežiūros nėra laikomas trumpalaikis, iki 15 minučių trukmės, vaiko palikimas saugioje aplinkoje su 7–13 metų amžiaus asmenimis, tačiau ir jie pagal savo brandą turėtų būti pajėgūs esamoje situacijoje pasirūpinti mažesniuoju.

„Jei vaikas yra vyresnis nei 6 metų, taip pat raginame tėvus įvertinti vaiko galimybes likti vienam namuose, įvertinti, ar tuo metu vaikas yra pajėgus pasirūpinti savo fiziniais ir emociniais poreikiais“, – sako I. Skuodienė.