Lietuvoje

2020.08.10 15:00

NVSC neramina koronaviruso protrūkiai LNOBT ir Kauno filharmonijoje – sąlytį turėjo virš 100 asmenų

atnaujinta 15.20
Domantė Platūkytė, LRT.lt2020.08.10 15:00

Kol kas didžiausią nerimą kelia situacija Nacionalinio operos ir baleto teatre (LNOBT) ir Kauno filharmonijoje – nustatyta apie 100 sąlytį su sergančiais LNOBT darbuotojais turėjusių asmenų, jie turi izoliuotis, spaudos konferencijos metu sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Ginreta Megelinskienė.

Anot G. Megelinskienės, NVSC nurodė ištirti visus Operos ir baleto teatro darbuotojus, nurodyta stabdyti įstaigos veiklą iki atskiro nurodymo. Taip siekiama išsiaiškinti užsikrėtimo aplinkybes, kadangi kol kas jos nėra aiškios.

Nors užsikrėtimo šaltinis dar nėra žinomas, įtariama, kad židiniai Vilniuje ir Kaune gali būti susiję. Tokių įtarimų kelia tai, kad anksčiau šioje profesinėje grupėje nebuvo nustatyta COVID-19 protrūkių, o dabar jie vienu metu plinta dviejuose miestuose.

Vis dėlto daryti išvadas dar per anksti: „Konkrečių išvadų dar negalime teikti, kol kas hipotezė iki galo nesuformuota“, – kalbėjo G. Megelinskienė.

Nuo šiandien visi keliautojai pildo specialias anketas

Nuo šio pirmadienio visi atvykstantieji į oro ar jūrų uostus privalo užpildyti specialią anketą. Anot G. Megelinskienės, NVSC rekomenduoja ją užpildyti iš anksto, tačiau kol kas didesnė dalis renkasi pildyti popierines formas, o tai apsunkina darbą. Vis dėlto procesas vyksta gana sklandžiai, žmonės per daug nesiginčija, bendradarbiauja, teigė specialistė.

NVSC atstovės teigimu, net grįžus iš valstybės, kuri nėra įtraukta į sąrašą šalių, iš kurių atvykus reikia izoliuotis, jei joje užfiksuojama daug koronaviruso atvejų, geriau pamąstyti ir niekur neiti, nes kitu atveju grėsmė užsikrėsti kiekvienam iš mūsų padidės.

Anot G. Megelinskienės, panaši situacija yra Utenos rajone, kur fiksuojamas įvežtinių atvejų plitimas, kai žmogus atvyko iš užsienio valstybės, nesiizoliavo, visur aktyviai vaikščiojo, o vėliau užsikrėtė daugybė žmonių.

„Tai priklauso nuo kiekvieno mūsų sąmoningumo“, – tvirtino NVSC atstovė.

Ji taip pat priminė, kad jei žmogus pažeidžia saviizoliaciją, o vėliau paaiškėja, kad jis užsikrėtęs COVID-19, jam gali grėsti ir baudžiamoji atsakomybė.

„Esame atsakingi už tai, ką darome, net jei tai atrodo nerimti dalykai, vėliau išplatinama liga. Labai gaila, kad visuomenėje įsivyrauja tokia nuomonė, nes tik mes patys galime sustabdyti infekcijos plitimą“, – laikytis saviizoliacijos ragino G. Megelinskienė.

G. Megelinskienės teigimu, NVSC ragina žmones kreiptis, jei šie įtaria, kad asmuo nesilaiko izoliacijos reikalavimų. Pasak jos, apie saviizoliacijos nesilaikymą praneša ir kaimynai – tokiais atvejais pradedamas tyrimas, nagrinėjamos aplinkybės ir vertinama, ar pateikti duomenys yra tikslūs.

Griežtų ribojimų imtis neketina

Pasak Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėjos, jei toliau daugės COVID-19 užsikrėtimo atvejų, bus priimami griežtesni sprendimai. Tiesa, tam tikri apribojimai nebūtinai palies visą šalį – pavyzdžiui, galimas tik tam tikrų teritorijų karantinas, kaip jis buvo paskelbtas tik Nemenčinėje.

Pirmadienį Valstybės lygio ekstremalios situacijos operacijų centro Visuomenės informavimo grupės vadovas, premjero patarėjas Giedrius Surplys taip pat sakė, kad Vyriausybė dėl koronaviruso plitimo kol kas neplanuoja imtis griežtų ribojimų, tačiau ragina žmones būti atsakingus, vengti didelių susibūrimų, dėvėti kaukes.

„Labai tikimės, kad žmonės supras situacijos rimtumą ir stengsis, kiek įmanoma, išvengti to fizinio kontakto, nes didžioji dalis viruso plitimo yra šeimos šventėse, susibūrimuose, tai prašome žmonių būti, kaip įmanoma, sąmoningesnius, išeiti iš to laisvo vasaros režimo ir, jei nebūtina, stengtis to kontakto išvengti“, – kalbėjo G. Surplys.

Taip pat skaitykite

Vyriausybė jau ėmėsi papildomų kontrolės priemonių dėl iš kitų valstybių atkeliaujančių žmonių. Kiekvienas asmuo, grįžęs į Lietuvą sausuma, per 12 valandų turi užsiregistruoti Nacionaliniame visuomenės sveikatos centre ir užpildyti anketą.

Jei koronaviruso atvejų skaičius Lietuvoje drastiškai padidėtų, greičiausiai įvairūs ribojimai būtų taikomi ne šalies mastu, o konkrečiose savivaldybėse, regionuose ar sektoriuose.

Per parą – 13 naujų koronaviruso atvejų

LRT.lt primena, kad per vakarykštę parą Lietuvoje patvirtinta trylika naujų koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejų. Devyni iš jų registruoti Kauno, keturi – Vilniaus apskrityse.

Po kontakto su sergančiuoju užsikrėtė devyni žmonės. Keturių asmenų užsikrėtimo aplinkybės šiuo metu dar nežinomos. Įvežtinių atvejų per praėjusią parą neregistruota. Dėl sąlyčio su sergančiaisiais užsikrėtė devyni žmonės, aštuoni iš jų siejami su protrūkiais.

Koronavirusas Kaune patvirtintas trims vienos šeimos nariams, iš kurių du – vaikai. Du asmenys jaučia koronavirusui būdingus simptomus, vienam jie nėra pasireiškę. Iš viso šiame šeiminiame protrūkyje registruoti keturi atvejai.

Dar du atvejai, registruoti Kaune, siejami su židiniu Kauno valstybinėje filharmonijoje. COVID-19 liga patvirtinta darbuotojams, kurie buvo didelės rizikos asmenų grupėje, todėl buvo izoliacijoje. Iš viso su šiuo židiniu siejami penki atvejai, įskaitant patvirtintus per vakar.

Kaip anksčiau portalui LRT.lt sakė Kauno valstybinės filharmonijos vadovas Justinas Krėpšta, visi susirgusieji jaučiasi neblogai, izoliuojasi namuose.

Taip pat skaitykite

Dar vienas atvejis Kauno apskrityje siejamas su ekskursija. Epidemiologinio tyrimo metu nustatyta, kad asmuo jaučia koronavirusui būdingus simptomus. Sąlytį turėję septyni asmenys yra izoliuoti. Iš viso su šiuo židiniu dabar siejama penkiolika atvejų.

Septintasis ir aštuntasis iš per vakar patvirtintų atvejų registruoti Vilniaus apskrityje. Šie užsikrėtimo atvejai yra siejami su protrūkiu Nacionaliniame operos ir baleto teatre. Vienas asmuo yra šios įstaigos darbuotojas, kitas – ne. Devintasis atvejis patvirtintas Kaune asmeniui, bendravusiam su patvirtinu COVID-19 atveju. Žmogus jaučia koronavirusui būdingus simptomus.

Keturių asmenų užsikrėtimo aplinkybės dar nėra aiškios. Visi jie jaučia koronavirusui būdingus simptomus. Asmenys, kaip išsiaiškinta epidemiologinio tyrimo metu, išvykę į užsienį nebuvo, su iš užsienio grįžusiaisiais nebendravo.

Vienas iš šių asmenų dirba VšĮ Grigiškių sveikatos priežiūros centro stacionare. Paskutinį kartą žmogus darbe buvo rugpjūčio 3 d. NVSC informuoja, kad laikinai šioje įstaigoje uždraustas ligonių lankymas, atlikta dezinfekcija, ligoniams uždrausta palikti palatas.

Lietuvoje iš viso konkretiems žmonėms patvirtinta 2 265 COVID-19 ligos atvejai, tebeserga 501 asmuo, 1 670 pasveiko. Šeštadienį nustatyti 37, sekmadienį – 21 koronaviruso atvejis.