Lietuvoje

2020.08.10 12:47

Seimo komitete kels sankcijų Baltarusijai klausimą: ragina Lietuvos lyderius vykti į Minską ir tarpininkauti

Benas Brunalas, ELTA2020.08.10 12:47

Seimo užsienio reikalų komiteto (URK) nariai pripažįsta, kad sekmadienį vykę Baltarusijos prezidento rinkimai nebuvo skaidrūs. Įvertinus augančią įtampą kaimyninėje valstybėje, trečiadienį šaukiamas Užsienio reikalų komiteto posėdis, kuriame ketinama kelti ir Lietuvos sankcijų Baltarusijos atsakingiems asmenims klausimą.

Tačiau opozicinei konservatorių partijai URK atstovaujantis Žygimantas Pavilionis teigia, kad šiuo susirinkimu bei formaliais Lietuvos užsienio politikos ir diplomatijos vadovų pareiškimais negalima apsiriboti. Politikas, prisimindamas kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus aktyvų tarpininkavimą Ukrainoje ir Sakartvele vykusių krizių metu, ragina dabartinius valstybės lyderius vykti į Baltarusiją, kad būtų principingai ginamos europietiškos vertybės.

„Baltarusijoje visuomenė pirmą kartą suprato, kad ji yra dauguma. Anksčiau ji to jausmo neturėjo. Ir dabar, kai dauguma mindoma karinėmis mašinomis, gal net žudoma... Tad klausimas, ar mes juos apginsime – tautą, kuri šiuo metu sukilo, kuri yra Vakarų pusėje. Ar mes su ja būsime, ne tik apgailestausime pareiškimais, kuriuose iš esmės nėra nieko naujo. Ar nuvažiuosime fiziškai kartu su Lenkija, Ukraina. Ar susitiksime su Tichanovskaja, parodysime, kad Europoje yra vertinamos ne tik moterų, bet ir žmogaus teisės. Ar padėsime tarpininkauti dėl transformacijos, nes, aš manau, kad tai, kas vyksta, yra Lukašenkos režimo pabaigos pradžia – agonija. Ir jei mes nenorime, kad būtų dar daugiau kraujo, jei mes gerbiame savo vertybes – mes privalome tai daryti. Tą mes darėme Sakartvele, darėme Ukrainoje“, – Eltai teigė Ž. Pavilionis.

J. Bernatonis ragina neskubėti: palyginimai su Gruzijos ar Ukrainos atvejais yra ankstyvi

Tačiau Seimo užsienio reikalų komiteto pirmininkas „socialdarbietis“ Juozas Bernatonis teigia, kad tokiems pareiškimams ir raginimams dar yra per anksti.

„Lietuva, kaip Baltarusijos kaimynė ir ES narė, gali pakankamai daug. Mums reikia išsakyti savo aiškią poziciją į tai, kas ten vyksta (...). Tačiau opozicijos atstovų (išsakomi situacijos Baltarusijoje – ELTA) palyginimai su Gruzijos ar Ukrainos atvejais yra ankstyvi... Ten situacija buvo visiškai kitokia“, – teigė J. Bernatonis, pridurdamas, kad kol kas vertinti situaciją Baltarusijoje apskritai yra sudėtinga.

„Mes dar neturime pilnos informacijos, todėl sudėtinga objektyviai vertinti. Bet mes matome, kad, lyginant su ankstesniais prezidento rinkimais, situacija yra pasikeitusi ir piliečiai yra aktyvesni, aktyviau reiškia savo pozicijas. Šią situaciją analizuojame ir trečiadienį turėsime Užsienio reikalų komiteto posėdį, kur kartu su kitų valdžios institucijų atstovais viską aptarsime. O šiandien dar sunku pasakyti, į ką tai gali išvirsti“, – kalbėjo „socialdarbietis“, pridurdamas, kad apskritai Lietuvai deklaruoti savo poziciją Baltarusijos atžvilgiu, dėl turimų saitų, nėra labai paprasta.

„Mums norėtųsi, kad Baltarusijoje būtų stabilumas, suprantama, kad ne žmogaus teisių sąskaita ir ne režimo, jei tas režimas peržengia ribas, palaikymo sąskaita. Mūsų pozicija bus labai aiškiai išsakyta. Kita vertus, mums nėra taip paprasta, nes mes kalbame apie kaimyninę valstybę ir tautą su kuria mes turime puikius ryšius. Yra giminystės ryšiai ir bendradarbiavimas tarp žmonių“, – apibendrino J. Bernatonis.

Su tuo nebuvo linkęs sutikti Ž. Pavilionis. Politikas pabrėžė, kad Lietuvos lyderiai jau dabar turi imtis aktyvių veiksmų.

„Jeigu eilinį kartą mes dėl savo nesupratimo ir ignoravimo atsistosime į režimo pusę, mums baltarusių tauta daugiau niekada neatleis. Tai yra jų šansas atsistoti ant kojų“, – teigė konservatorius.

„Aš nesuprantu, kodėl mūsų diplomatai sėdi užsidarę ambasadose ir žiūri į informaciją internete, kuris yra išjungtas. Jie turi raportuoti būdami su tauta. Šiuo metu negalima atostogauti, reikia sutelkti visus Vakarus“, – akcentavo jis.

Kartu Ž. Pavilionis pridūrė, kad trečiadienį organizuojame Seimo Užsienio reikalų komitete bus keliamas klausimas dėl Lietuvos galimybių taikyti sankcijas asmenims, atsakingiems už rinkimų Baltarusijoje neskaidrumą bei smurtą prieš protestuotojus.

„Svarstysime apie sankcijas tiems, kurie „pavogė“ rinkimus, surinksime informaciją apie tuos, kurie vykdė smurtą ir visiems Vidaus reikalų ministerijos ir „Omon“ žmonėms“, – apibendrino Ž. Pavilionis.

Sekmadienį vykę Baltarusijos prezidento rinkimai baigėsi be netikėtumų. Nedemokratiškais laikomuose rinkimuose jau ketvirtį amžiaus šalį valdantis Aliaksandras Lukašenka esą surinko 80,23 proc. rinkėjų balsų, rodo preliminarūs Baltarusijos Centrinės rinkimų komisijos (CRK) paskelbti rezultatai. Minsko ir kitų Baltarusijos miestų gatvėse naktį į sekmadienį kilo saugumo pajėgų susirėmimai su piliečiais. Būta dešimtys sulaikytųjų ir daug sužeistųjų. Tikslus jų skaičius neaiškus. Žmogaus teisų organizacija „Pavasaris 96“ pranešė, kad vienas protestuotojas žuvo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Greitoji medicinos pagalba
COVID-19 TRUMPAI