Lietuvoje

2015.11.24 14:57

Grupė parlamentarų siūlo LKP pripažinti gyventojų genocido vykdytoja

BNS2015.11.24 14:57

Grupė Seimo narių siūlo buvusią Sovietų sąjungos Komunistų partiją ir Lietuvos komunistų partiją (LKP) pripažinti nusikalstama organizacija ir Lietuvos gyventojų genocido vykdytoja.

Tai numatantį Seimo rezoliucijos projektą antradienį įregistravo konservatoriai Audronius Ažubalis, Valentinas Stundys, Arvydas Anušauskas, Arvydas Vidžiūnas, liberalė Dalia Kuodytė ir Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Povilas Urbšys.

Jų teigimu, istorinės tiesos pripažinimas yra pamatinė sąlyga siekiant didesnio solidarumo valstybės politiniame ir visuomeniniame gyvenime. Todėl siūloma paskelbti, kad „SSKP ir jos padalinys Lietuvoje – LKP – nusikalstama organizacija, Lietuvos gyventojų genocido organizatore ir vykdytoja, atsakinga už Lietuvos gyventojų naikinimo, trėmimo ir kitų represijų organizavimą bei įgyvendinimą“.

Projekte taip pat teigiama, kad LKP atliko pagrindinį vaidmenį talkinant Sovietų Sąjungai aneksuoti Lietuvą, 1940–1991 metais ji veikė Lietuvoje kaip okupacinio režimo politinė atrama bei slopino nepriklausomos Lietuvos valstybės atkūrimo siekį.

„(Seimas) konstatuoja, kad Lietuvos komunistų partija sovietinės okupacijos laikotarpiu (1940–1941 m. ir 1944–1990 m.) šalyje įtvirtino diktatūrą, veikė kaip paklusni ir iniciatyvi SSKP valios reiškėja ir įgyvendintoja srities organizacijos teisėmis bei yra atsakinga už šia SSRS okupacines valdžios priemones: Lietuvos gyventojų genocidą, nusikaltimus žmoniškumui, masines represijas, terorą, baudžiamąsias akcijas, trėmimus, kovotojų už Lietuvos laisvę, taip pat civilių gyventojų naikinimą, režimo priešininkų kalinimą ir kankinimą, sovietizaciją, visuotinę vagystę – suvalstybinimą, nusavinimą, nacionalizaciją ir konfiskaciją, kolektyvizaciją, nuskurdinimą, priverstinę emigraciją, mobilizaciją į SSRS kariuomenę, nutautinimą, rusifikaciją, kolonizaciją, planinio ūkio sujungimą su Sovietų sąjungos ekonomika, militarizavimą, ateizaciją, cenzūrą, kultūros ir religijos paminklų naikinimą, dvasinę prievartą, šnipinėjimą bei pagrindinių žmogaus teisių ir laisvių paneigimą“, – rašoma rezoliucijos projekte.

Be to, siūloma pripažinti, kad dėl okupacinio režimo institucijose pareigybes užėmusių asmenų veiklos Lietuva neteko trečdalio gyventojų, ir šių organizacijų nusikaltimams prieš lietuvių tautą negali būti taikoma senatis.

Rezoliucijos autoriai tuo pačiu siūlo parlamentui patvirtinti LKP ir jai pavaldžių okupacinio režimo institucijų struktūrinį pareigybių sąrašą nuo LKP legalizavimo 1940 metais iki uždraudimo 1991 metais.

„Manau, kad istorinius vertinimus reikia vis atnaujinti. Ateina nauji žmonės, naujos kartos. Rezoliucijos pobūdis vis dėlto yra politinis dokumentas, ir šiuo atveju išreiškiama parlamentarų nuostata apie tuos praeities įvykius, šiuo atveju apie organizaciją ir jos veiklos padarinius Lietuvai. Manau, kad tai esminis dalykas“, – rezoliucijos projektą antradienį BNS komentavo A. Anušauskas.

Jis teigė, kad šis dokumentas neturėtų įtakos nagrinėjant konkrečias genocido bylas. Rezoliucija tik būtų išreikšta Lietuvos pozicija.

Tuo metu parlamentaras socialdemokratas, buvęs LKP Centro komiteto instruktorius Gediminas Kirkilas tvirtino, kad tokią rezoliuciją ne pirmą kartą bandoma siūlyti Seimui, ir šįkart ji nebus priimta.

„Nebus priimta. Tai yra propagandinis žingsnis, tokių propagandinių žingsnių konservatorių partija daro dažnai, o čia dar emocijos dėl savo patriarcho. Jie dažnai taip darydavo, nieko naujo šiuo atveju, kartojasi. Kūrybiniu požiūriu yra visiška nesėkmė“, – BNS tvirtino politikas.

Jis rezoliucijos projektą susiejo su antradienio Seimo sprendimu Laisvės premijos neskirti konservatoriui Vytautui Landsbergiui.

„Tai susieta su tuo, kad Seimas neskyrė Laisvės premijos Vytautui Landsbergiui. Visiškai akivaizdus ryšys“, – teigė jis.

Sovietmečiu Lietuvos komunistų partija buvo sudėtinė Sovietų sąjungos Komunistų partijos dalis. 1989 metais LKP nuo jos atsiskyrė, o 1990 metų gruodį partija pakeitė pavadinimą į Lietuvos demokratinės darbo partijos. 1991 metais Lietuvoje Komunistų partija uždrausta.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.