Lietuvoje

2020.08.09 22:25

Pasieniečiai vis dar laukia modernizacijos – iki šiol išduodami nuo sovietmečio likę „kalašnikovai“

Giedrius Vitkauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.08.09 22:25

Planus dar šiemet atsisakyti sovietinės ginkluotės ir spartinti pasienio modernizavimą sutrukdė koronaviruso pandemija. Nors Baltarusijos atominė jau pradeda veikti, pirmieji į galimą incidentą turėsiantys reaguoti pasieniečiai dar neturi ir nuo radiacijos apsaugančių priemonių.

Pagrindinis pasieniečių ginklas – pistoletas. Tačiau daliai jų iki šiol išduodami ir dar nuo sovietmečio likę „kalašnikovai“. Tarnybos vadas sako, kad jie dažniausiai guli sandėliuose, o naudojami būtų tik karinio konflikto atveju, jei reikėtų talkinti kariuomenei.

„Jeigu tų „kalašnikovų“ reikia kaip rezervo, viskas gerai, yra ginklų sandėliai, sudėkim juos. Taip, jie gali būti naudingi, jie patys patikimieji, primityvūs, bet dabar šiam momentui tikrai reikalingi kitokie ginklai“, – teigia Pasienio pareigūnų profesinės sąjungos pirmininkas Rimantas Liepa.

Sienos apsaugos tarnybos vadovybė sako, planus dar šiemet pakeisti ginkluotę sujaukė koronavirusas. Žadama, kad greičiausiai kitais metais visa pasieniečių ginkluotė atitiks NATO standartus.

„Šiuo metu kartu su Lietuvos kariuomene turime bendrus gynybos planus, turime pasidžiaugti, kad tie planai atsirado. Kitas etapas, tai yra mūsų pareigūnų parengimas, karinis parengimas pagal nustatytus kariuomenės vado standartus ir taipogi aprūpinimas, mūsų pareigūnų aprūpinimas, ekipiruotė, ginkluotė“, – nurodo Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas Rustamas Liubajevas.

Pasienio vadas sako, lėšų reikia ir galimai avarijai Baltarusijos atominėje pasirengti. Pasieniečiams tektų pirmiesiems reaguoti, tačiau įsigyti apsaugos priemonių – respiratorių, apsauginių kostiumų, papildomų dozimetrų, dar tik planuojama, nors atominė jau pradeda veikti.

„Esame pasiskaičiavę, turime pakankamai aiškų planą, tikrai dabar planuosime jį įgyvendinti, galbūt iki šių metų pabaigos nespėsime, bet kitais metais tikrai dalį plano įgyvendinsime“, – tikina R. Liubajevas.

Pasieniečius ginanti profsąjunga primena, kad dar lėčiau vyksta sienos modernizacijos darbai.

Kamerų tinklas, kai ekranuose pasieniečiai mato net ir žvėrių pasivaikščiojimus pasienyje, kol kas įrengtas tik kiek daugiau nei trečdalyje sienos ruožo su Baltarusija. Dar prieš 6 metus pradėtus darbus planuota baigti šiemet, dabar viskas nukelta dar 4 metams.

„Tai tikrai darbas nesustojus, tai vyksta, tiktai galbūt reikia apsispręsti, kokių finansinių išteklių sąskaita mes galėtume tą darbą pabaigti. Analizuojame įvairias alternatyvas, tame tarpe ir žiūrime, kokios galimybės naujoje finansinėje perspektyvoje“, – sako prezidentas Gitanas Nausėda.

„Jeigu tokiais tempais diegsime, tai mes įdiegę naują sistemą jau pradėsime keisti sena sistema ir tas modernizavimas niekada nesibaigs. 50-60 milijonų eurų sutvarkyti sieną. Tai nėra dideli pinigai valstybės mastu“, – pabrėžia R. Liepa.

Profsąjungos pabrėžia, kad dieną naktį pasieniečiams talkinančios sistemos ne tik padėtų stabdyti kontrabandą iš Baltarusijos, bet ir spręstų pasienio pareigūnų trūkumo problemą.

Populiariausi

Covid-19 tyrimo punktas Radviliškyje

Lietuvoje

2020.09.30 10:49

NVSC skelbia pašalinusi trikdžius savo sistemoje: specialistai gali pasiekti informaciją apie COVID-19 atvejus Registrų centras: sutrikimai ne e.sveikatoje, o NVSC; atnaujinta 17.25

Vilniaus oro uostas

Lietuvoje

2020.09.30 13:37

Daliai užsieniečių atvykti į Lietuvą taps paprasčiau: Vyriausybė supaprastino tvarką atsisakyta reikalavimo užsieniečiams atsivežti neigiamą COVID-19 testą likus 72 valandoms iki kelionės