Verslas

2020.08.09 10:09

Klaipėdos uosto akvatorijoje tęsiami taršos likvidavimo darbai

atnaujinta 22.32
BNS, LRT.lt, LRT RADIJAS2020.08.09 10:09

Klaipėdos uosto akvatorijoje ties Žiemos įlanka 22 val. tęsiami taršos likvidavimo darbai. Darbus numatoma vykdyti, kol bus surinkti visi teršalai, pranešė Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija.

Naftos produktų dėmė uosto akvatorijoje buvo pastebėta sekmadienį apie 6 val. ryto. Uosto direkcijos dispečeriai apie įvykį informavo atsakingas institucijas, nedelsiant buvo išsiųstas Uosto direkcijos kateris „Zunda“, kuris skirtas teršalams rinkti.

Uosto direkcijos dispečeriai apie įvykį informavo atsakingas institucijas, išsiųstas uosto direkcijos kateris „Zunda“, kuris skirtas teršalams rinkti.

Į teršalų lokalizavimą jūroje įsijungusios jungtinės aplinkosaugininkų, Karinių jūrų pajėgų štabo, Priešgaisrinės apsaugos tarnybos, pasieniečių pajėgos.

Apie 9 val. buvo pakeltas Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų (KOP) sraigtasparnis. Pilotai pastebėjo 2 kv. km. teršalų dėmę. Teršalų likvidavimo darbams buvo išsiųsti Karinių jūrų pajėgų laivas „Šakiai“, KOP sraigtasparnis laivams koordinuoti, Valstybinės sienos apsaugos tarnybos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento kateriai, taip pat Klaipėdos jūrų uosto laivas „Mingė“.

Aiškinamasi teršalų kilmė ir galimas pasklidęs kiekis.

Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas teigia, kad atsiradusi dėmė yra panašu į išsiliejusį laivo kurą ir nurodė, kad atliekami tvarkymo darbai.

„Deja, bet vietoje viso to kiekio uosto tarnyboms surinkti nepavyko, dalis jo pasiekė ir Baltijos jūrą, todėl dabar jau visi gelbėjimo, lokalizavimo, valymo darbai persikėlė į jūrą, ties I ir II Melnrage bei link Girulių“, – rašo meras.

„Uosto direkcija siunčia savo pajėgas, kurios padės operacijai vadovaujančiam Jūrų gelbėjimo koordinavimo centrui atlikti naftos produktų surinkimą jūroje. Operacijoje dalyvaus mūsų locmaninis kateris „Mingė“, kuris gabena 500 m ilgio absorbcines bonines užtvaras. Tikimės, kad kaip galima greičiau paaiškės įvykio aplinkybės ir bus nustatytas taršos šaltinis“, – cituojamas Klaipėdos valstybinio jūrų uosto vadovas Algis Latakas.

Uosto direkcija informavo, kad dalis naftos teršalų pasiekė ir Baltijos jūrą ir dabar yra renkami ties Melnrage.

„Uosto direkcijos kateris bei Valstybinės apsaugos tarnybos pajėgos absorbuojančiomis bonų užtvaromis renka naftos produktų teršalus. Locmaninis kateris žvalgė ruožą jūroje ties Giruliais – čia teršalų nepastebėta“, – nurodė uostas.

Ryte Klaipėdos jūrų uoste susidariusi naftos dėmė pastebėta ir Klaipėdos paplūdimiuose. Kiek vėliau socialiniame tinkle „Facebook“ BĮ „Klaipėdos paplūdimiai“ pranešė, kad poilsiautojams rekomenduojama nesimaudyti jūroje.

„Visuose paplūdimiuose iškelta raudona veliava, dėl naktį uoste įvykusios avarijos, kurios metu išsiliejo dyzelino tarša į jūrą. Maudytis jūroje nerekomenduojama“, – teigiama pranešime.

Karinių jūrų pajėgų štabo civilių ir karių bendradarbiavimo vyresnysis seržantas Audrius Vitkauskas sako, kad situacija yra stebima, tačiau pakrančių tvarkymu turi užsiimti savivaldybė.

„Dėmė jau nukeliavo link jūros, t. y. pakrantėse ties Melnrage. Buvo pakeltas karinių oro pajėgų sraigtasparnis, kuris žvalgė teritoriją ir stebėjo tas dėmes. Dabar tos dėmės yra pakrantės zonoje ties pliažais. Aktyvuotos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos, jos taip pat atvažiavusios prie pakrančių, ten stebi situaciją, imsis pirminių veiksmų, reikalingų teršalų surinkimui.

Per paskutinius keletą metų tokių atvejų daug nebuvo. Būdavo taršos incidentai Klaipėdos uosto akvatorijoje, bet kad tai išplistų į Baltijos jūrą, tokių atvejų kaip ir nebūdavo“, – LRT RADIJUI teigia A. Vitkauskas.