Lietuvoje

2020.08.07 21:16

Verygos penktadienio vakaras: trys valandos pas FNTT tyrėjus ir žinia apie trumpinamas atostogas

Atnaujinta 21.46
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.08.07 21:16

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos atliekamame ikiteisminiame tyrime dėl greitųjų koronaviruso testų pirkimo apklaustas sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigė, kad tyrėjai jam turėjo daug klausimų, tačiau šie jo nenustebino.

„Tyrėjai turėjo daug dalykų paklausti“, – penktadienio vakarą po apklausos, kuri truko daugiau negu tris valandas, žurnalistams sakė A. Veryga.

Ministras tvirtino, kad jam užduoti klausimai jo nenustebino.

„Ne, nenustebino. Darbiniai klausimai. Nepasakyčiau, kad kažkas ypatingai man aiškiau būtų pasidarę, bet suprantu, kad tarnybos dirba savo darbą ir turi apsiklausti veikiančius asmenis“, – kalbėjo A. Veryga.

„Tikrai negaliu išvadų daryti, tai yra apklausa mano, kaip veikiančio asmens, kuris priiminėja tam tikrus sprendimus. Ypatingų įžvalgų aš negaliu pasakyti“, – pridūė jis.

Ministras tikino, kad jo statutas tyrime nepasikeitė – jie lieka liudytoju.

Jis teigė negalintis detaliai komentuoti FNTT atliekamo tyrimo, mat įsipareigojo neatskleisti informacijos.

FNTT birželį paskelbė atliekanti ikiteisminį tyrimą dėl galimo sukčiavimo, dokumentų klastojimo, neteisėtu būdu įgytų lėšų legalizavimo ir, įtariama, piktnaudžiavimo sudarant greitųjų testų, skirtų COVID-19 virusui nustatyti, pirkimo sutartį, kurios vertė siekia 6 mln. eurų. Iš viso tyrime įtarimai pareikšti šešiems asmenims, tarp įtariamųjų – ir testus tiekusios įmonės „Profarma“ atstovai. Tyrimo duomenimis, įmonė galimai klastojo dokumentus ir pirkėjui pateikė melagingus duomenis apie greitųjų testų gamintoją.

Pirkimus vykdė Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija. Jos vadovas Vytautas Zimnickas prieš kelias savaites mirė. Teisėsauga yra apklaususi laikinąją laboratorijos vadovybę.

Šią savaitę pranešta, kad šiame ikiteisminiam tyrime įtarimai piktnaudžiavimu tarnyba viršijus įgaliojimus, kai galėjo būti padaryti didelė žala valstybei, sveikatos apsaugos viceministrei Linai Jaruševičienei. Ji savo kaltę neigia, tačiau iš užimamų pareigų atsistatydino.

FNTT tyrime dėl greitųjų koronaviruso testų pirkimo įtarimai pareikšti ir Vilniaus miesto tarybos nariui, Laisvės partijos atstovui, bendrovės „Bona diagnosis" vadovui Redui Laukiui. Jis BNS teigė esantis bendrovės „Profarma“ veiklos vadovas.

Neabejoja komandos veiksmais

A. Veryga penktadienį teigė, kad su savo viceministre L. Jaruševičiene jis apie FNTT atliekamą tyrimą nėra kalbėjęs, mat tiek ji, tiek ir jis pats pastaruoju metu atostogavo. Be to, L. Jaruševičienė, kaip priminė A. Veryga, kurį laiką turėjo nedarbingumo pažymėjimą.

Ministras pakartojo suprantantis, kodėl L. Jaruševičienė atsistatydino iš pareigų. Pasak A. Verygos, jai gintis, neinant viceministrės pareigų, bus lengviau.

„Kai žmogus neina tokių pareigų, turi daugiau galimybių, gali laisviau elgtis negu būdamas šalia ministro“, – aiškino A. Veryga.

Ministras pažymėjo neabejojantis dėl savo komandos veiksmų Jis pažymėjo, kad tuint tokią pačią informaciją, priimami sprendimai tikriausiai nesikeistų ir šiuo metu.

„Jeigu turėtumėme tą pačią informaciją, sudėtinga tikėtis, kad mes kaip nors kitaip elgtumėmės, dabar, kai turime žinių, turime daugiau informacijos, aišku, kad kitaip elgtumėmės, kažką geriau padarytumėm, labiau apgalvotumėm, bet tai susiję su informacijos turėjimu arba ne“, – dėstė ministras.

„Kai visas procesas vyko, niekas pasauly daug informacijos neturėjo ir daug ką reikėjo priiminėti prisiimant atsakomybę, žinant, kad yra tam tikra rizika, negali žinot, ar užteks tų priemonių, ar reikės tiek, kiek nuperki. [...] Dėl savo komandos aš abejonių neturiu“, – pridūrė A. Veryga.

Vėliau sveikatos apsaugos ministras A. Veryga LRT TELEVIZIJAI pranešė, kad savaite sutrumpino savo atostogas ir į darbą sugrįš rugpjūčio 17 d. Šį sprendimą ministras teigė priėmęs, pasitaręs su komanda ir premjeru Sauliumi Skverneliu.