Lietuvoje

2020.08.07 13:47

Kova su koronavirusu keisis: priemonės bus taikomos konkretiems miestams ar rajonams

atnaujinta 15.32
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.08.07 13:47

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga tikina, kad koronaviruso plitimo mastai Lietuvoje verčia sunerimti. Dėl to, pasak ministro, artimiausiu metu bus svarstomi papildomos infekcijos kontrolės priemonės.

„Nematome kol kas eksponentinio augimo, ką yra stebėjusios kitos šalys, kuomet prasidėdavo pakartotinis ligos plitimas, bet vis tiek atvejų skaičius beveik kiekvieną dieną yra vis didesnis ir didesnis. Tai verčia sunerimti“, – penktadienį surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo A. Veryga.

Jis teigė penktadienį susitikęs su epidemiologais ir aptaręs galimų priemonių, kovojant su koronaviruso plitimu šalyje, sąrašą. Ministras tikino, kad šios priemonės visuomenei jau nėra naujiena.

„Kalbame apie veido apsaugos priemones, tai yra kaukes, darbo laiko ribojimą, žmonių srauto ribojimą, nuotolinį darbą, lankymo ribojimą asmens sveikatos priežiūros ir globos įstaigose, rankų higiena, aplinkos higiena, susibūrimų ribojimas ir sveikatos būklės stebėjimas“, – vardijo A. Veryga.

Pasak jo, šios ir kitos priemonės ateityje, atsižvelgiant į koronaviruso atvejų skaičių, šalyje gali būti taikomos įvairiose viešose vietose. Sprendžiant dėl priemonių taikymo, anot A. Verygos, bus atsižvelgiama į du sergamumo koronavirusu rodiklius – 16 atvejų 100-tui tūkst. gyventojų ir 25 atvejai 100-tui tūkst. gyventojų.

„Siūloma tas priemones taikyti labiau izoliuotai negu per pirmąją bangą. […] Siūloma taikyti labiau lokalizuotas priemonės, nutaikytos į konkrečius miestus, rajonus, sektorius, siūloma priemones taikyti izoliuotai, o ne iš karto visai šaliai“, – pabrėžė A. Veryga.

Ministro teigimu, visi su epidemiologais aptarti siūlymai dėl infekcijos kontrolės Vyriausybės COVID-19 komitete bus analizuojami kitą arba dar kitą savaitę, po to, kai minėtus pasiūlymus apsvarstys ministerijos.

„Viešas, privatus sektorius, švietimas, kaip atsiras, sveikatos priežiūros sektorius, renginiai ir žmonių susibūrimai, prekyba, pramogos, laisvalaikis, paslaugos, viešas maitinimas. Yra sudėlioti siūlymai, atsižvelgiant į ligos plitimo kriterijus, kuri priemonė kada būtų įvedinėjama“, – apie priemonių planą užsiminė sveikatos apsaugos ministras.

Veryga paskelbė, kaip keisis kova su koronavirusu: dėmesys – konkretiems miestams ar rajonams

Tikrins tuos, kurie privalo izoliuotis

A. Veryga tikino, kad penktadienį su epidemiologais aptarė ir asmenų, kurie turi būti saviizoliacijoje arba serga lengva koronaviruso forma ir gydosi namuose, kontrolės priemones.

„Sutarėme, kad bus nustatoma tam tikra proporcija, tam tikras skaičius ar procentas asmenų, kuriuos būtų privaloma fiziškai aplankyti ir pamatyti – ne tik skambinti, bet fiziškai nuvykti, pamatyti, kad asmuo yra savo nurodytoje izoliacijos vietoje, kad jis jos nėra palikęs“, – komentavo sveikatos apsaugos ministras.

Pasak A. Verygos, tokius asmenis lankys Nacionalinės visuomenės sveikatos centro specialistai, policijos pareigūnai.

Anot jo, tokių priemonių privalu imtis, mat ministerija pastebi, jog dalis žmonių nusispjauna į reikalavimą izoliuotis.

Be to, A. Veryga tikino, kad atsakingi pareigūnai stebės, ar iš užsienio atvykę žmonės užpildys anketas, pateiks reikalingą informaciją apie tai, kur keliavo.

Ministras pranešė susitiksiąs su turizmo sektoriaus atstovais, susitikimo metu planuojama kalbėtis apie tai, kaip paraginti žmones atsakingai rinktis keliones. Taip pat, pasak A. Verygos, jis susitiks su švietimo, mokslo ir sporto ministru Algirdu Monkevičiumi dėl ugdymo įstaigų darbo rugsėjį.

„Visi esame suinteresuoti, kad švietimo sektorius pradėtų veikti. Jeigu jis neveiks, puikiai suprantame, kad dalis darbingo amžiaus žmonių negalės išeiti į darbą. To tikrai nesinorėtų“, – pažymėjo sveikatos apsaugos ministras.

Stebisi prezidentūros pareiškimais

A. Veryga, teisėsaugai pradėjus ikiteisminius tyrimus dėl koronaviruso viešųjų pirkimų, kuriuose dalyvavo ir Sveikatos apsaugos ministerija, viename jų pareikšti įtarimai sveikatos apsaugos viceministrei Lina Jaruševičienei, kui vėliau atsistatydino, sulaukė kritikos iš prezidentūros. Šalies vadovo vyriausiasis patarėjas Darius Kuliešius pareiškė, kad A. Veryga turėtų pateikti savo paaiškinimus dėl teisėsaugos tyrimų, o vėliau prezidentas Gitanas Nausėda paragino ministrą greičiau grįžti iš atostogų ir prisiimti atsakomybę.

Pats A. Veryga, paklausta, kaip reaguoja į prezidentūros kritiką jam, kartojo, kad šie pareiškimai jam atrodo „keistoki“. Anot jo, pačios prezidentūros atstovai stebėjo kovos su koronaviruso procesus ir jokių abejonių neišreiškė.

„Man tie klausimai, keliami prezidentūros patarėjų, yra labai keisti, nes žmonės iš prezidentūros, kas norėjo, jungdavosi vaizdo ryšiu prie štabo ir visą laiką šituose procesuose dalyvavo. Nesu niekada girdėjęs jokio klausimo ar abejonių dėl žmonių, kurie dirba ar dėl to, ką jie darė. Tai, kai dabar, viskam pasibaigus, visi staiga pradeda turėti klausimų, tai man įdomu, ką jie veikė tada, ten prisijungę“, – kalbėjo A. Veryga.

Jis pats teigė nematantis pagrindo, kodėl turėtų prisiimti atsakomybę.

„Nematau už ką atsakomybę reikėtų prisiimti – situacija yra suvaldyta“, – tikino A. Veryga.

Grįžus iš Lenkijos tikriausiai teks izoliuotis, bet bus išimčių

Anot A. Verygos, Lenkija penktadienį tikriausiai bus įtraukta į valstybių, iš kurių grįžus reikia izoliuotis, sąrašą, bet vykstantiems darbo reikalais numatomos tam tikros išimtys.
„Dabar vyksta derinimas su kaimynais latviais ir estais, nes sąrašą suderina trys Baltijos valstybės ir pagal visus kriterijus Lenkija turėtų patekti į tą sąrašą, tikrai labai mažai abejonių, kad pateks, ir iš jos grįžus teks izoliuotis“, – tvirtino ministras.

Pasak A. Verygos, su Latvija ir Estija deramasi, kad vykstantiems dirbti būtų taikomos išimtys.

„Yra numatytos išimtys, kadangi tai yra pasienio valstybė, į kurią atvyksta dirbti žmonės, tik reikia suderinti su latviais ir estais, kad tie, kurie dirba Lenkijoj, arba lenkams, kurie dirba Lietuvoje, izoliacija nebūtų taikoma. Ūkininkams tai aktualu, kas važiuoja derliaus nusiimti, aktualu žmonės, kurie prekyba užsiima“, – aiškino A. Veryga.

Lenkija penktadienį turėtų būti įtraukta paveiktų šalių sąrašą, iš kurios grįžus privaloma dviejų savaičių izoliacija.