Lietuvoje

2020.08.07 14:15

Žvejybos plotus rezervate plečiančiai Vyriausybei – prezidentūros ir aplinkosaugininkų kirčiai

įžvelgia grėsmę ir kitiems rezervatams
LRT.lt2020.08.07 14:15

Į dienos šviesą išsiveržusį Vyriausybės nutarimą dėl žūklės galimybių plėtros Žuvinto rezervate sukritikavo ne tik gamta besirūpinančios nevyriausybinės organizacijos, bet ir prezidentūra. Neigiamos reakcijos sulaukė ir Vyriausybės siūlymas dėl to pakeisti ir Saugomų teritorijų vieną straipsnį.

Vyriausybės nutarimas, pakeitus ir įstatymą, išplėstų žvejybos rezervate galimybes – leistų 14 kaimų žvejams imtis poledinės žūklės. Dabar tai leidžiama penkių kaimų gyventojams.

Į šių metų liepos 1-osios Vyriausybs nutarimą dėl Vyriausybės 2002 m. lapkričio 19 d. nutarimo Nr. 1817 „Dėl Žuvinto biosferos rezervato įsteigimo, Žuvinto biosferos rezervato nuostatų patvirtinimo“ pakeitimo reagavo ir prezidentūra.

Ši institucija surašė raštą Vyriausybei, kuriame minimas ir Vyriausybės siūlomas priimti Saugomų teritorijų įstatymo vieno straipsnio pakeitimo įstatymo projektas.

Anot prezidentūros, šie du dalykai iš esmės blogina Lietuvos saugomų teritorijų padėtį, o sprendimai priimti neįvertinus visų aplinkybių – to, koks poveikis bus padarytas šių teritorijų ekosistemai.

Be to, atkreipiamas dėmesys, kad priimant nutarimą nebuvo atsižvelgta, kad žvejyba gamtiniuose rezervatuose neįtvirtinta Saugomų teritorijų ir Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme. Primenama, kad galioja įstatymų viršenybė.

Prezidentūra Vyriausybę informavo sulaukusi nevyriausybinių organizacijų susirūpinimo, kad priimant nutarimą nebuvo atsižvelgta į mokslininkų duomenis, kurie rodo, kad Žuvinto ežere žuvų gaudymas turi neigiamą poveikį ežero ekosistemai, o plėšriosios žuvys sparčiai nyksta.

Prezidentūra įsitikinusi, kad tokie nutarimai turi būti priimami tik po diskusijų su visuomene, ir paragino sprendimą pakeisti.

Baltijos aplinkos forumo vadovas Žymantas Morkvėnas LRT.lt pabrėžė, kad nutarimas ir įstatymas, jei jis būtų pakeistas, darytų žalą ne tik Žuvinte, bet ir atvertų galimybę ir kituose rezervatuose teisėtai kenkti gamtai.

LRT.lt primena, kad birželį aplinkos ministras „valstietis“ Kęstutis Mažeika skubino Vyriausybės nutarimą dėl Žuvinto biosferos rezervato nuostatų pakeitimo, nors projektui nepritarė Vyriausybės teisininkai.

Sūduvos rinkimų apygardoje prieš ketverius metus mandatą laimėjęs politikas tuomet LRT.lt žurnalistams tvirtino, jog tai nėra siekis įtikti savo rinkėjams prieš būsimus Seimo rinkimus.

Birželį Vyriausybė buvo atidėjusi Aplinkos ministerijos parengtą nutarimą dėl Žuvinto biosferos rezervato nuostatų pakeitimų, nors anksčiau tą pačią dieną jam buvo pritarta ministrų pasitarime. Sparčią šio projekto eigą pristabdė Vyriausybės kanceliarijos Teisės grupės pastabos. Jose neigiamai įvertintas siekis įteisinti išimtis Žuvinto apylinkių gyventojams užsiimti limituota žvejyba rezervate, mat tokia veikla nenumatyta šiuo metu galiojančiuose įstatymuose.

Tačiau ministras birželio 17-ąją kaip Seimo narys užregistravo Saugomų teritorijų įstatymo pakeitimo projektą. Jo aiškinamajame rašte aiškiai nurodoma, kad iniciatyva parengti įstatymo pakeitimą kilo dėl žvejybos įteisinimo Žuvinto gamtiniame rezervate.

K. Mažeika birželį LRT tvirtino nesieksiąs šio įstatymo priėmimo skubos tvarka. Esą svarbu išvengti teisinės kolizijos ir suderinti rezervato nuostatų bei įstatymų reikalavimus.

LRT.lt jau yra rašiusi, kad nuo senų laikų penkių šalia rezervato esančių kaimų gyventojai turėjo teisę žiemomis žvejoti ant Žuvinto ledo. Įstatymo pakeitimo projekte K. Mažeika nurodo, kad, joms pritarus, tokią teisę įgytų ir dar penkių kaimų žmonės. Tačiau įstatymo pataisose aiškiai nurodoma, kad išimtimi žvejoti ypatingai saugomoje teritorijoje galimybė atsirastų visų su Žuvinto rezervatu besiribojančių vietovių gyventojams – maždaug 14-kai kaimų, o potencialių žvejų skaičius padidėtų trigubai.

Galimybę įmerkti meškerę Žuvinte atsirastų ir keliasdešimt kilometrų nuo ežero nutolusių Marijampolės bei Lazdijų savivaldybėse esančių kaimų gyventojams, mat jų gyvenamos vietovės ribojasi su rezervatu. Šios vietovės patenka į Sūduvos rinkimų apygardos ribas. Čia prieš ketverius metus K. Mažeika pelnė pergalę rinkimuose į Seimą.

Populiariausi