Lietuvoje

2020.08.07 13:14

Atsistatydinanti viceministrė Jaruševičienė: teisintis nenoriu, nes neturiu, dėl ko

atnaujinta 14.47
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.08.07 13:14

Įtarimų korupcija sulaukusi ir iš pareigų atsistatydinusi sveikatos apsaugos viceministrė Lina Jaruševičienė tikina, kad jos sąžinė yra rami ir ji esą neturi, dėl ko teisintis. Apie ikiteisminį tyrimą ji kalbėti teigė negalinti, tačiau pabrėžė, kad nors yra įtariama įgaliojimų viršijimu, analogiškoje situacijoje ateityje būtų priėmusi tuos pačius sprendimus.

Šią savaitę pranešta, kad finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Specialiųjų užduočių valdybos atliekamame ikiteisminiame tyrime dėl galimo sukčiavimo, dokumentų klastojimo, neteisėtu būdu įgytų lėšų legalizavimo ir, įtariama, piktnaudžiavimo sudarant greitųjų testų, skirtų COVID-19 virusui nustatyti, pirkimo sutartį įtarimai pareikšti sveikatos apsaugos viceministrei L. Jaruševičienei.

Pasak FNTT, viceministrė įtariama piktnaudžiavusi tarnybine padėtimi, viršijusi įgaliojimus, dėl to valstybė galėjo patirti didelę žalą. L. Jaruševičienė pateikė prašymą dėl atleidimo iš darbo, kurį A. Veryga pasirašė.

Penktadienį Sveikatos apsaugos ministerijoje surengtoje spaudos konferencijoje L. Jaruševičienė teigė ilgai svarsčiusi, ar jai verta prabilti viešai, tačiau pažymėjo galiausiai nusprendusi, kad nenori tylėti.

„Teisintis nenoriu, nes neturiu, dėl ko. Tačiau tylėti negaliu. Noriu paaiškinti viešoje erdvėje atsiradusią informaciją apie atliekamus tyrimus, kuriuose minima ir mano pavardė.

Esu įtariama įgaliojimų viršijimu, tačiau noriu pasakyti, kad mano sąžinė – rami. Atlikau tai, ką privalėjau atlikti, ir atlikau tai sąžiningai. O jei reikėtų dirbti analogiškoje situacijoje ir priiminėti sprendimus ateityje, daryčiau tą patį“, – teigė L. Jaruševičienė.

Įtarimų korupcija sulaukusi viceministrė teigė, kad iš pareigų traukiasi, nes nori gintis kaip privatus asmuo.

„Buvimas komandoje meta šešėlį visai ministerijai ir pritraukia papildomų spekuliacijų prieš rinkimus“ – dar vieną atsistatydinimo priežastį įvardijo L. Jaruševičienė.

Anot jos, susidaro įspūdis, kad, nors pripažįstama, jog Lietuva susidorojo su pirmąją koronaviruso banga, pagyros skamba tik užsienyje. L. Jaruševičienė teigė, kad šiuo metu teisėsauga vertins Lietuvos institucijų, kovojusių su koronavirusu, veiksmus.

Ji pažymėjo negalinti tęsti savo darbo viceministrės pareigos ne dėl pradėjo ikiteisminio tyrimo ir jai pateiktų įtarimų.

„Ne dėl tyrimo ar tyrimų, o dėl vidinės psichologinės būsenos: dėl įtampos, kurią patyriau pandemijos protrūkio metu, ir dėl nusivylimo, kurį patiriu dabar. Prasidėjęs teisinis procesas man yra psichologiškai labai sunkus išbandymas. Abejoju, kad tokioje būsenoje – susidūrus su ekstremaliai stresine situacija – aš galėčiau veikti drąsiai ir veiksmingai. Būtent todėl ir pasitraukiu“, – komentavo iš pareigų pasitraukianti viceministrė.

L. Jaruševičienė akcentavo besidžiaugianti komanda, kurioje dirbo.

„Aš viešai negaliu komentuoti atliekamo ikiteisminio tyrimo detalių, bet teisėsaugos institucijoms pateiksiu visus reikiamus duomenis, informaciją, paaiškinimus.

Manau, kad teisėsauga taip pat turės išlaikyti kompetencijos egzaminą, suteikti aiškumo visiems, kurie dirbo ir dirbs analogiškose ekstremaliose situacijose ateityje“, – savo pareiškimą baigė L. Jaruševičienė.

Ministras L. Jaruševičienės kaltės neįžvelgia

Sveikatos apsaugos ministras A. Veryga teigė, kad jam iš pareigų besitraukiančios viceministrės L. Jaruševičienės veikla nekėlė ir nekelia abejonių. Jo manymu, tyrimus pradėjusi teisėsauga greičiausiai nesuprato, kokiomis aplinkybėmis, paskelbus karantiną ir Lietuvoje pritrūkus apsaugos, kitų medicinos priemonių, valdžios atstovams teko dirbti.

„Nesuprantama ir nesusigaudoma, kokioje situacijoje dirbo žmonės. Tuo metu, kai teko visiems darbuotis, niekas nežiūrėjo į pareigines instrukcijas, kas, kur, kam priklauso, žmonės reikėjo prisiiminėti atsakomybes labai greitai, tai būdavo valandų klausimas, niekas darbo grupių savaitėms ar mėnesiams nesudarinėjo“, – pažymėjo ministras.

Penktadienį apklausą FNTT besiruošiantis A. Veryga teigė, kad pareigūnams žada pateikti informaciją, kurią žino.

„Tiesiog paaiškinsiu situaciją, kaip buvo, kodėl viceministrai imdavosi darbų, kurie formaliai, pagal jų pareigybės aprašą, nėra ten įtraukti. Labai paprasta – nebuvo kada stumdytis vienas nuo kito darbus ir visi pagal galimybes darė tą, ką reikėjo, nes nebuvo laiko pareigybes taisyti. Esu dėkingas komandai, kad nebūdavo pasakymų, kad čia ne mano darbas ir aš to nedarysiu“, – aiškino A. Veryga.

„Man įdomus kaltinimas ir dėl įgaliojimų peržengimo, nes dažnu atveju, biurokratams ir valstybės tarnautojams priekaištaujama, kad jie atsikalbinėja, sako, kad čia ne mano. Kai žmonės prisiima atsakomybę, jie gauna už tai kaltinimus“, – savo ruožtu aiškino A. Veryga.

Ministro teigimu, reagentų pirkimo klausimai buvo viceministro Algirdo Šešelgio sritis.

„Ji (L. Jaruševičienė) formaliai nekuravo srities dėl laboratorijų, reagentų įsigijimo, todėl jai yra priekaištaujama, kad tai yra kito viceministro, A. Šešelgio, kuruojama sritis. Bet tai nekeičia esmės, nes rastumėte dešimtis darbų, kuriuos žmonės darė, nebežiūrėdami į jokius pareigybės aprašus ir kas ką turėtų padaryti“, – dėstė A. Veryga.

Veryga paskelbė, kaip keisis kova su koronavirusu: dėmesys – konkretiems miestams ar rajonams

Ministras teigė L. Jaruševičienės veiksmuose kaltės nematantis.

„Matėme ne vieną skandalingą tyrimą, kuris baigdavosi niekuo. Jei dėl kitų dalykų, neturėdamas informacijos galiu ir suklysti kur nors, čia, kai viskas vyko viešai ir daugybė žmonių šiuose procesuose dalyvavo, matė ir niekam klausimų nekilo, tai dėl to aš esu toks užtikrintas. Nematau jokios kaltės viceministrės. Tikiuosi, kad pateikus paaiškinimus detalesnius, tikrai tyrimas baigsis išteisinimu ir toliau nenukeliaus“, – teigė A. Veryga.