Lietuvoje

2020.08.06 12:01

Parlamentinės lėšos – ir privačioms laidotuvėms, ir transportui per karantiną: už tokią sumą galima 10 kartų apvažiuoti Lietuvą

Asta Martišiūtė, LRT RADIJAS, LRT.lt2020.08.06 12:01

Nors šalyje karantinas truko beveik keturis mėnesius, tai nesutrukdė Seimo nariams įsisavinti parlamentinei veiklai skirtų pinigų. Vieni teigė lankę rinkimų apygardas, kiti leido pinigus gėlėms ar rūpinosi mobiliųjų koronaviruso patikros punktų apsauga.

Karantinas buvo gerokai pristabdęs gyvenimą šalyje, tačiau nepristabdė kai kurių Seimo narių tempo leidžiant parlamentinei veiklai skirtas lėšas. Sprendžiant pagal sąskaitas, Seimo nariai į susitikimus su rinkėjais važinėjo taip pat intensyviai, kaip ir iki karantino. Tačiau paklausti sako, kad griežtai laikėsi rekomendacijų – važiavo tik į Seimą ar parduotuvę.

Kiekvienas Seimo narys per pirmąjį pusmetį parlamentinei veiklai galėjo išleisti 6 473 eurus. Be kelių eurų, beveik tiek išleido parlamentaras Juozas Rimkus, Seimo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys. Anot jo, skatinti išlaidavimą yra valstybės strategija. „Ne taupymą, o išlaidavimą. Ir aš tai dariau! – tikina J. Rimkus. – Su išlaidavimu praktiškai išgelbėjome visą valstybę!“

Išlaidomis jam nenusileido tos pačios frakcijos kolega Kęstutis Smirnovas. Jis išleido euras į eurą tiek, kiek leidžiama. Brangiausiai – daugiau kaip 3 tūkst. eurų – kainavo parengti politiko ataskaitą rinkėjams.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė sako, kad per karantiną elgėsi itin atsakingai: vengė susibūrimų, nevyko į susitikimus su rinkėjais. „Vaikščiojome tik į parduotuvę. Partiniai renginiai nevyko. Turėjome turėti tarybos posėdžius, bet jų nebuvo. Į posėdžius, prisiminkite, mes irgi važinėjome“, – sako 15 km nuo darbovietės gyvenanti Seimo narė.

Paklausta, kodėl sudeginusi daug degalų, tačiau į posėdžius mažai važiavusi, A. Kubilienė kiek susierzina. „Na, tai ir gerai, kur yra koks pažeidimas? Pravažinėta!“ – sako Seimo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narė A. Kubilienė. Transportui iš parlamentinių lėšų ji išleido beveik 2 800 eurų.

„Už tokią sumą būtų galima bent dešimt kartų apvažiuoti Lietuvą, – skaičiuoja interneto svetainės LRT.lt eismo rubrikos žurnalistas Paulius Vaitekėnas. – Per metus tipinis Lietuvos vairuotojas tiek net nenuvažiuoja.“

Seimo Socialdemokratų darbo frakcijos narys Juozas Bernatonis gyvena Vilniuje. Jis transportui išleido beveik 2 800 eurų – tiek kainavo transporto priemonės eksploatacija ir draudimas. „Aš labai mažai pravažinėjau ir niekada parlamentinių lėšų daug neišleidžiu“, – LRT RADIJUI pasakoja J. Bernatonis. Seimo narys tikina nežinantis, koks atstumas skiria jo gyvenamąją vietą nuo darbovietės.

O mes atstumą nuo J. Bernatonio namų iki Seimo suskaičiavome. Jis gyvena Antakalnyje, tad nuo namų iki Seimo rūmų – vos 6 kilometrai. „Jeigu atstumas pirmyn ir atgal yra 12 kilometrų, tai už tokią sumą galima nuvažiuoti daugiau nei tūkstantį kartų. Jei per pusę metų degalams yra sunaudojama šiek tiek daugiau nei 2 300 eurų, tai prilygsta maždaug 400 eurų per mėnesį, o tai yra labai arti minimalaus atlyginimo į rankas Lietuvoje“, – taip skaičiuoja eismo rubrikos žurnalistas P. Vaitekėnas.

Nuo Algirdo Butkevičiaus namų iki Seimo – dvi troleibuso stotelės, tačiau transportui per 6 mėnesius, iš kurių beveik keturi mėnesiai buvo griežto karantino, parlamentaras išleido apie 3 tūkst. eurų. Politikas tvirtina važinėjęs į savo apygardą Vilkaviškyje.

„Su žmonėmis per karantiną Vilkaviškyje nesusitikinėjau, tačiau su savo komanda susitikinėjau, – tikina Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotojas A. Butkevičius. – Rinkimams formavau komandą, draugų klubą kūriau.“

Krikščionių partiją įsteigęs Rimantas Dagys per pusmetį transportui išleido daugiau kaip 3 tūkst. eurų. Anot jo, buvo partijos kūrimo metas, tad transportas buvo būtinas. „Tie kontaktai buvo ne su rinkėjais, o su tais, kurie kūrė partiją. Kokį jūs įsivaizduojate kitokį parlamentinį darbą?“, – klausia R. Dagys.

Seimo Lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos seniūno pavaduotojas Česlavas Olševskis gėlėms išleido daugiau kaip 700 eurų. Pirko jų ir pirmą šių metų ketvirtį, ir antrąjį. Jo frakcijos kolega Leonardas Talmontas puokštėms išleido pusę šimto eurų. Gėlių iš parlamentinei veiklai skirtų lėšų pirko ir parlamentaras Algimantas Dumbrava.

„Pavyzdžiui, mokytojas mirė, tai juk nueini, krepšelį nuneši. Pirmoji mano mokytoja mirė“, – sako A. Dumbrava. Paklaustas, ar gėles savo pirmajai mokytojai nešė už parlamentines išlaidas, Seimo narys patvirtino, kad nunešti krepšelį yra nieko tokio.

Konservatoriaus Pauliaus Saudargo gyvenamoji vieta – Vilnius. Rinkimų apygarda – taip pat Vilniuje, tačiau transportui Seimo narys išleido beveik 4 tūkst. eurų. Anot jo, išlaidos transportui susijusios ne su Seimo nario darbu, o su jo, kaip šaulio, veikla.

„Tai ir karantino vietų apsauga, ir mobiliųjų patikros punktų apsauga, ir patruliavimas Vilniaus mieste. Tiesą sakant, patruliavimui naudojau savo automobilį. Ko gero, liūto dalį surijo šita veikla“, – tikina P. Saudargas.

Kito konservatoriaus Mykolo Majausko išlaidos transportui – 1 400 eurų per pusmetį. Jis gyvena Vilniuje, rinkimų apygarda yra sostinės centre. Politikas sako, kad dalį pinigų išleido degalams, kitą dalį surijo automobilio remontas. Automobilis esą senas, o autoservisų paslaugos brangios.

Gedo automobilis ir parlamentarui Vytautui Bakui – jis transportui per pusmetį išleido 2 800 eurų. V. Bakas gyvena netoli Vilniaus. Jis taip pat sakė, kad dalį lėšų išleido automobilio remontui – šis esą gedo ir pirmąjį, ir antrąjį ketvirtį.

Bronius Bradauskas per karantiną buvo retas svečias Seime. Jis pranešė, kad priklauso rizikos grupei ir dėl to negali dalyvauti Seimo posėdžiuose, tačiau iš parlamentinei veiklai skirtų lėšų net 3 tūkst. eurų pravažinėjo. „Jei bakas tuščias, tai ir pilu. Savo pinigais tikrai nevažinėsiu. Visi juk važinėja“, – sako Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos atstovas B. Bradauskas.

Parengė Vismantas Žuklevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt