Lietuvoje

2020.08.05 16:39

Iš eksperto lūpų – kritika ne tik matematikos egzamino pusėn: reikia sunkinti anglų kalbos užduotis

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2020.08.05 16:39

Žurnalo „Reitingai“ vyriausiasis redaktorius Gintaras Sarafinas LRT Televizijai sako, kad tiek anglų kalbos, tiek matematikos egzaminai rodo, kad būtinos šių mokomųjų dalykų pertvarkos. Anot jo, matematikos brandos egzaminą teoriškai turėtų išlaikyti ir moksleiviai, pabaigę dešimtą klasę.

Gerą anglų kalbos egzamino išlaikymą lemia kelios svarbios priežastys, sako G. Sarafinas. „Visų pirma moksleiviai, o ir jų tėvai, supranta, kad šiais laikais be anglų kalbos nė iš vietos, tad jaunimas tikrai noriai mokosi šios kalbos. Antras svarbus dalykas yra tas, kad egzaminas yra lengvas, kitaip tariant, jis atitinka B1 lygį. Dauguma vaikų, mokydamiesi anglų kalbos dešimt metų, tokią ribą pasiekia nesunkiai“, – sako jis.

G. Sarafinas pabrėžia, kad kitose valstybėse anglų kalbos egzaminas yra sunkesnis. Anot jo, net ir kaimyninėje Latvijoje anglų kalbos brandos egzaminas siekia B2 lygį. Mūsų moksleiviams, norintiems studijuoti užsienyje, reikia papildomai išsilaikyti anglų kalbos egzaminą B2 lygiu, tikina G. Sarafinas.

Jų planai griūna, jų tėvų planai griūna, jų šeimų planai griūna. Čia yra nerealūs virsmai valstybėje, nes tai yra trečdalis vaikų!

Pašnekovas stebisi ne tik dėl per lengvo anglų kalbos egzamino, bet ir dėl prastai išlaikyto matematikos egzamino. Pasak jo, būtina siekti esminių pokyčių, tačiau, anot jo, kol kas numojama ranka ir apsiribojama pasisakymais, kad situacija yra liūdna.

„Ta situacija yra liūdna jau penkerius metus, – neslepia G. Sarafinas. – Mes juk matome moksleivių rezultatus įvairiose klasėse, žinome, kur yra trūkumų, tačiau neatrandama valios kažką keisti.“

Valstybei būtina išsikelti tikslą, nes situacija yra kritinė, ji atsilieps mūsų vaikų ateičiai, įspėja G. Sarafinas.

Ekspertas įvertino brandos egzaminų rezultatus: žinant kelis niuansus, nedžiugina ir geroji naujiena

„Penki tūkstančiai vaikų neišlaikė matematikos brandos egzamino! Tai ne šiaip 12 ar 14 vaikų. Tai reiškia, kad jiems šiandien nesišviečia jokių nemokamų studijų Lietuvoje. Jų planai griūna, jų tėvų planai griūna, jų šeimų planai griūna. Čia yra nerealūs virsmai valstybėje, nes tai yra trečdalis vaikų!“, – pavojaus varpais skambina žurnalo „Reitingai“ vyriausiasis redaktorius.

Surinkti 16 balų iš 100 turi būti juokinga. Teoriškai brandos egzaminą turėtų išlaikyti ir dešimtokas.

Indijoje ir Singapūre valstybės investuoja į korepetitorius, kurie padeda moksleiviams tinkamai pasiruošti egzaminams, tikina G. Sarafinas.

„Mūsų šalis gal ir nėra tokia turtinga, kad samdytų korepetitorius, tačiau mes turime kitą metodiką – papildomą mokymąsi po pamokų. Tai turi tapti norma, – neabejoja jis. – Su vaiku turi būti ne šiaip sau dirbama formaliai, o tol, kol yra išmokstama, kol vaikas pasako, kad daugybos lentelę jis moka.“

Anot pašnekovo, matematikos brandos egzaminą turėtų nesunkiai išlaikyti ir dešimtokai. „Surinkti 16 balų iš 100 turi būti juokinga. Teoriškai brandos egzaminą turėtų išlaikyti ir dešimtokas“, – įsitikinęs G. Sarafinas.

Parengė Vismantas Žuklevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt