Lietuvoje

2020.08.05 15:20

Lingienė: tendencijos rodo, kad mokslo metai galėtų prasidėti įprastai

Kitą savaitę grįžusiesiems iš Lenkijos gali tekti izoliuotis
Domantė Platūkytė, LRT.lt, Augustas Stankevičius, BNS2020.08.05 15:20

Dabartinės tendencijos rodo, kad mokslo metai galėtų prasidėti normaliai, kaip ir buvo įprasta, trečiadienį spaudos konferencijoje sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė.

Nors mokslo metai galėtų prasidėti įprastai, reikėtų laikytis viso komplekso saugumo priemonių: kad būtų tikrinama vaikų ir mokytojų sveikata, nepriimami darbuotojai ir mokiniai, kuriems pakilusi temperatūra, yra pasireiškę kokie nors simptomai, pabrėžė R. Lingienė. Ji taip pat išskyrė patalpų vėdinimo svarbą.

NVSC atstovės teigimu, nuotolinis mokymas būtų įvestas tik šalyje paskelbus karantiną.

Didžiausią nerimą kelia neišaiškinti atvejai

Anot NVSC vadovės, šiuo metu didžiausią nerimą kelia tie atvejai, kurių kilmė iki šiol neišaiškinta.

„Didžiausią nerimą kelia šeši atvejai, kurie nėra išaiškinti iki šiol. Jie visi pakankamai švieži, tai kartais paaiškėja ir informacija atskleidžiama po kelių dienų, bet, pirminiais duomenimis, asmenys nenurodė, kad buvo užsienyje, šventėse, restoranuose ar turėjo kontaktą su COVID-19 užsikrėtusiais asmenimis. Tikėkimės, kad prisimins ir nurodys kokią nors informaciją, už kurios galėtume užsikabinti“, – teigė R. Lingienė.

Anot jos, šiuo metu situacija valdoma, ji stebima kiekvieną dieną. Kaip sakė NVSC specialistė, kol kas apie penktadalis atvejų yra įvežtiniai, šiek tiek daugiau nei penktadalis – atvejai, plintantys viduje, o įvežtinių atvejų padaugėjo būtent liepos mėnesį.

R. Lingienės teigimu, nors įvežtiniai atvejai rizikingi, didžiausią dėmesį epidemiologai kreipia į dar neišaiškintus atvejus. Tai kelia nerimą ypač dėl to, kad nenustatyti atvejai ne lokalizuoti tam tikruose regionuose, o paplitę po visą Lietuvą.

„Šią savaitę net 11 savivaldybių nustatytos kaip didelės rizikos, ten padidintos testavimo apimtys“, – priminė NVSC Vilniaus departamento direktorė.

Lingienė: Jei situacija Lenkijoje keisis į blogą, bus svarstoma, ar imtis kokių nors ribojimų

Dėl koronaviruso plitimo svarstoma visų grįžtančiųjų registracija dar lėktuvuose

Siekiant suvaldyti koronaviruso plitimą ir lengviau atsekti galimai užsikrėtusius asmenis, svarstoma visų grįžtančiųjų registracija dar lėktuvuose.

Pasak R. Lingienės, ne visi iš užsienio grįžę asmenys, kurie operacijų vadovo sprendimu yra įpareigoti per 48 valandas užsiregistruoti NVSC, tai daro. Dalis asmenų šį reikalavimą ignoruoja, oro uoste apeina specialistus, sako, kad užsiregistruos internetu, tačiau to nepadaro.

Todėl, pridūrė ji, planuojama, kad registruotis turės visi, o už tai bus atsakingi patys vežėjai ir kelionių organizatoriai. Tokiu būdu NVSC turės visų keliavusiųjų duomenis.

„Taip, bus tikrai nepatogu, bet jei yra neatsakingų asmenų, nukenčia visuomenė“, – teigė R. Lingienė.

Anot jos, planuojama, kad į Lietuvą atvykusieji dar lėktuve užpildytų registracijos formą. R. Lingienės teigimu, tokių priemonių imtis skatina augantis įvežtinių atvejų skaičius. Be to, jei situacija Lietuvoje ir toliau blogėtų, registruotis turėtų būti įpareigoti ir įvairiuose renginiuose dalyvaujantys žmonės.

„Renginiuose turim užsikrėtimų ir nemažai. Festivaliai, įvairūs koncertai, miesto šventės – turim užsikrėtimų iš tokių vietų. Epidemiologams labai sunku toje minioje surasti asmenį, kurio ieškai“, – kalbėjo ji.

„Be abejo, tai būtų daroma laikantis visų asmens duomenų saugumo reikalavimų, juos išlaikant teisingą laiką ir sunaikinant. Pasaulyje tokių atvejų yra“, – pridūrė NVSC atstovė.

Ji taip pat teigė, kad su Sveikatos apsaugos ministerija galimos koronaviruso valdymo priemonės nuolat aptariamos, nagrinėjama ir kitų šalių patirtis. Pasak R. Lingienės, pirmiausia svarstomos „pačios minkščiausios priemonės“.

Grįžus iš Lenkijos gali tekti izoliuotis

R. Lingienė akcentavo, kad situacija keičiasi labai greitai, net ir Lietuvos rodikliai gali pasikeisti du kartus per dieną. Todėl ji ragino susilaikyti nuo nebūtinų kelionių.

„Jeigu galim, atidėkim tas keliones, nes nežinau, koks stebuklas turi įvykti, kad į Lenkiją išvykus pirmadienį nebereikėtų grįžus izoliuotis. (...) Epidemiologinė situacija yra ypač nepalanki“, – tvirtino NVSC atstovė.

Anksčiau Vyriausybė taip pat perspėjo, kad artimiausiu metu į koronaviruso paveiktų šalių sąrašą gali patekti ir Lenkija.

„Keliaujantys žmonės turėtų susipažinti su konkrečios užsienio valstybės reikalavimais atvykstant į šalį, kokių papildomų dokumentų gali reikėti. Ypač svarbu atkreipti dėmesį, kad sergamumo situacija gali pasikeisti labai greitai ir tai gali lemti būtinų apribojimų tiek užsienio valstybėse, tiek Lietuvoje atnaujinimą“, – pirmadienį sakė premjero Sauliaus Skvernelio patarėjas, Visuomenės informavimo grupės vadovas Giedrius Surplys.

Lenkijoje praėjusią parą nustatyta dar 640 koronaviruso atvejų, registruota dar 18 mirčių, o sergamumo rodiklis šiuo metu yra 17,9. Lietuvos piliečiams, grįžusiems iš šalių, kur sergamumo rodiklis viršija 16 atvejų 100 tūkst. gyventojų, privaloma 14 dienų izoliacija.

Vis dėlto vidaus reikalų ministrės patarėja Božena Zaborovska-Zdanovič portalui LRT.lt komentavo, kad kol kas draudimų vykti į Lenkiją arba grįžti iš jos nesvarsto.

„Kol kas Lenkija nepatenka į rizikingų šalių sąrašą, todėl draudimų vykti į šią šalį arba iš jos atvykti nesvarstome. Tačiau jei situacija keisis į bloga, tuomet bus svarstoma, ar imtis kokių nors ribojimų“, – LRT.lt sakė B. Zaborovska-Zdanovič.

Populiacijos tyrimai padės pasiruošti rudeniui

Šešiuose Lietuvos miestuose prasidėjo populiaciniai COVID-19 infekcijos tyrimai. Anot R. Lingienės, toks tyrimas padės išsiaiškinti, kiek visuomenė susidūrusi su infekcija, kiek galėjo būti besimptomių COVID-19 atvejų.

Ji pridūrė, kad atlikti tyrimo nepavėlavome ir jis atliekamas pačiu laiku, nes yra informatyviausias, kai nuo infekcijos pasireiškimo praeina vienas arba du mėnesiai. Specialistės teigimu, žinant situaciją būtų galima geriau pasiruošti rudeniui ir galimai antrai koronaviruso bangai.

„Lietuvoje praėjo dideli pikai po keliasdešimt atvejų per dieną iki vieno ar dviejų atvejų per dieną, kai buvo suvaldyta didžioji banga“, – sakė R. Lingienė.

Per parą – 10 naujų atvejų, viena mirtis

Portalas LRT.lt primena, kad per pastarąsias 24 valandas Lietuvoje užregistruota naujų 10 koronaviruso atvejų. Tarp jų įvežtinių atvejų nesama, pusės užsikrėtimų aplinkybės kol kas nėra aiškios. Keturi atvejai registruoti Kauno apskrityje, trys – Vilniaus, du – Panevėžio, dar vienas atvejis patvirtintas Šiaulių apskrityje.

Po kontakto su sergančiuoju užsikrėtė keturi žmonės. Kaip užsikrėtė dar šeši asmenys, šiuo metu nėra aišku. Įvežtinių atvejų per praėjusią parą neregistruota. Septyniems asmenims pasireiškė ir būdingi COVID-19 simptomai, trys atvejai besimptomiai.

NVSC praneša, kad VUL Santaros klinikose mirė koronavirusu užsikrėtęs žmogus. Tai 81-oji mirtis šalyje. Mirusysis priklausė 50–59 metų amžiaus grupei. COVID-19 liga asmeniui buvo patvirtinta liepos 7 d. Manoma, kad žmogus užsikrėtė kelionės Čekijoje metu. VUL Santaros klinikose žmogus gydytas nuo liepos 21 d.

Taip pat skaitykite

Lietuvoje iš viso konkretiems žmonėms patvirtinta 2147 COVID-19 ligos atvejų, tebeserga 403 asmenų, 1650 – pasveiko.

Nuo birželio 1 dienos Lietuvoje registruota 110 įvežtinių atvejų. Izoliacijoje šiuo metu yra 2937 asmenys, tarp jų – sergantieji, turėję sąlytį bei iš paveiktų šalių atvykę žmonės. Antradienį Lietuvoje buvo fiksuota daugiau susirgimų, jų skaičius siekė 17.

Populiariausi

Covid-19 tyrimo punktas Radviliškyje

Lietuvoje

2020.09.30 10:49

NVSC skelbia pašalinusi trikdžius savo sistemoje: specialistai gali pasiekti informaciją apie COVID-19 atvejus Registrų centras: sutrikimai ne e.sveikatoje, o NVSC; atnaujinta 17.25

Vilniaus oro uostas

Lietuvoje

2020.09.30 13:37

Daliai užsieniečių atvykti į Lietuvą taps paprasčiau: Vyriausybė supaprastino tvarką atsisakyta reikalavimo užsieniečiams atsivežti neigiamą COVID-19 testą likus 72 valandoms iki kelionės