Lietuvoje

2015.11.23 11:09

Artėjant lemtingiems sprendimams – desperatiškas V. Uspaskicho laiškas

DELFI.lt2015.11.23 11:09

Darbo partijos įkūrėjas, europarlamentaras Viktoras Uspaskichas išplatino viešą laišką visiems Europos Parlamento nariams, kuriame Lietuvą ir visą Europos Parlamentą apkaltino veidmainyste.

V. Uspaskichas jau beveik neužsuka į Lietuvą, neatvyksta į teismo posėdžius. Šaltinių duomenimis, politikas su kolegomis susitinka tik užsienyje.

Pasak Vytauto Didžiojo universiteto profesoriaus Lauro Bielinio, šie ir kiti požymiai liudija, kad esant neigiamam Lietuvos apeliacinio teismo sprendimui „juodosios buhalterijos“ byloje, V. Uspaskichas galėtų apsispręsti trauktis.

„Jis turi gerus teisininkus, manau, jie jam išaiškino, kad vilčių beveik nėra. Bent man taip atrodo, kad jis teisiškai yra instruktuotas, kaip gali būti. Ir esu pakankamai tikras, man regis, kad jeigu teismas nuspręs jo nenaudai, jis, ko gero, bus linkęs pasislėpti ir negrįžti į Lietuvą“, – sako L. Bielinis.

Tai nebūtų pirmas kartas. V. Uspaskichas yra pasitraukęs iš Lietuvos 2006 m. ir Rusijoje pasiprašęs politinio prieglobsčio, bet 2007 m. rugsėjį grįžo į Lietuvą ir nuo to laiko yra tapęs bylos įkaitu.

V. Uspaskichas yra kaltinamasis vadinamojoje Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ byloje, kurioje Vilniaus apygardos teismas jam yra skyręs 4 metų laisvės atėmimo bausmę. Šiuo metu byla nagrinėjama Lietuvos apeliaciniame teisme.

Byla eina į pabaigą: iki šių metų pabaigos suplanuoti posėdžiai lapkričio 27 d. ir gruodžio 16 d., nuosprendis turi būti skelbiamas kitų metų pradžioje.

„Kreipiuosi į visus sąžiningus politikus ir žmogaus teises ginančias organizacijas: padėkite apsiginti nuo tokios veidmainystės ir apsaugokite kitas šalis nuo pamokslavimų iš tokių veidmainių ir žmogaus teises pažeidinėjančių institucijų, kaip Europos Parlamentas“, – laiške europarlamentarams rašo V. Uspaskichas.

Pats politikas, kuris pastaruoju metu beveik nebesilanko Lietuvoje, savo laiške sako, kad Lietuva yra pažymomis valdoma valstybė ir piktinasi teismų sistema.

„Europos Sąjungos valstybėje narėje, Lietuvoje, „teisinė“ sistema laisvai gali tai, kas neleidžiama demokratinėje, teisinėje valstybėje. Gali klastoti ir per rinkimus kelti bylas prieš politinius oponentus. Prezidentas gali nurodinėti teismui, kokį reikia priimti sprendimą, ką nubausti, o ką išteisinti. Šiandien Lietuva valdoma slaptųjų pažymų pagrindu“, – rašo V. Uspaskichas.

Politikas sako dar galbūt galintis suprasti, kai visa tai vyksta Lietuvoje, nes šalis ne taip seniai išsivadavo iš sovietmečio, bet, jo teigimu, panašios tendencijos vyrauja ir Europos Parlamente.

„Dar galiu suprasti, kad Lietuva yra tokia, nes visai neseniai išsivadavo iš komunistinio „rojaus“, bet, kad Europos Sąjunga ir jos širdis Europos Parlamentas daugumos diktato pagrindu daro tą patį, tai jau kelia nuostabą“, – sako V. Uspaskichas.

„Europos Parlamente nagrinėjant mano imuniteto klausimą ir gavus visus šiuos faktus, su manimi nebuvo susitikę nei Parlamento pirmininkas, nei teisės komiteto pirmininkas, nei paskirti pranešėjai, nei frakcijos vadovai“, – tęsia politikas.

V. Uspaskichas piktinasi, kad kai į Europos Parlamentą atvyksta Rusijos opozicionierius Michailas Kasjanovas arba buvusi Ukrainos premjerė, kuri buvo įkalinta Viktoro Janukovyčiaus laikais, tuomet rengiamos diskusijos ir priimamos rezoliucijos, tuo metu V. Uspaskicho atveju esą visa tai netaikoma.

„Nenorėdamas įžeisti visų (nes yra nemažai ir gerų, sąžiningų Europos Parlamento narių) pareiškiu, kad Europos Parlamentas – pati veidmainiškiausia, klastingiausia institucija Europos Sąjungoje ir tai galiu kaip tiesioginis šitų procesų dalyvis įrodyti iš bet kokios tribūnos ir bet kokiame teisme remiantis dokumentais“, – pareiškė Darbo partijos įkūrėjas.

V. Uspaskichui yra skirtas piniginis užstatas – maždaug 144 tūkst. eurų. Jeigu jis bandytų pasislėpti nuo teismo, pinigai atitektų valstybei, o teismas turi teisę svarstyti dėl kardomosios priemonės griežtinimo.

2013 m. liepos 12 d. už sukčiavimą ir apgaulingą buhalterinės apskaitos tvarkymą V. Uspaskichui Vilniaus apygardos teismas skyrė 4 metų laisvės atėmimo bausmę, Seimo nariui „darbiečiui“ Vytautui Gapšiui – per 10 tūkst. eurų baudą.

Buvusi partijos buhalterė Marina Liutkevičienė nuteista vienų metų laisvės atėmimo bausme.

Kartu nuteistai parlamentarei Vitalijai Vonžutaitei skirta trejų metų laisvės atėmimo bausmė. Dabar jos byla išskirta į atskirą, nes moteris dėl sveikatos būklės negalėjo dalyvauti teismo posėdžiuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.