Lietuvoje

2020.08.04 19:18

Šešiuose Lietuvos miestuose pradedamas atsitiktinis COVID-19 populiacijos testavimas: gyventojai sulauks laiškų

atnaujinta 10.48
LRT.lt2020.08.04 19:18

Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakulteto prodekanas profesorius Vytautas Kasiulevičius antradienio popietę pasidalino žinia, jog šešiuose Lietuvos miestuose prasidėjo populiaciniai COVID-19 infekcijos tyrimai.

Pasak V. Kasiulevičiaus, seroepidemiologinis testavimas vyks Kaune, Klaipėdoje, Tauragėje, Ukmergėje, Vilniuje ir Zarasuose.

„Gyventojus pasieks laiškai su pakvietimais ir tuomet nurodytu kvietime telefonu bus galima užsiregistruoti COVID-19 tyrimui“, – asmeninėje paskyroje žinia dalinasi profesorius.

Pasak mediko, pirmadienį testai pasiekė Centro polikliniką Vilniuje, o antradienį greitieji COVID-19 testai pristatyti į Ukmergės ligoninę ir Zarasų pirminės asmens sveikatos priežiūros centrą.

Procesas įsibėgėti turėtų kitą savaitę

Populiacijos tyrimas, kuriuo siekiama nustatyti, kokia gyventojų dalis galėjo persirgti koronavirusu to nežinodama, turėtų prasidėti kitą savaitę, BNS informavo tyrimui vadovaujantis Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) profesorius Mindaugas Stankūnas.

Anot jo, atrinktiems žmonėms šiuo metu yra siunčiami laiškai su kvietimais išsitirti. Be to, šią savaitę bus baigti išvežioti greitieji testai į gydymo įstaigas, kuriose ir bus atliekamas testavimas.

„Dar šią savaitę tikriausiai nespės pirmieji žmonės ateiti, bet planuojame, kad kitą savaitę jie bus pradėti testuoti ir testavimas vyks pilnu tempu“, – teigė jis.

„Negaliu pasakyti, kiek dabar jau yra išsiųsta yra laiškų, bet jie tikrai siunčiami, gal jau kažkas ir gavo. Procesas pilnai vyksta“, – aiškino profesorius.

M. Stankūno teigimu, dvigubai daugiau kvietimų siunčiama todėl, jog ne visi žmonės atsilieps ir ateis atlikti testo.

Žmonės tyrimui atrinkti atsitiktiniu būdu, tačiau jie atspindi šių šešių regionų gyventojų sudėtį. Planuojama, kad gyventojų testavimas truks apie mėnesį.

Sutartį dėl populiacijos tyrimo LSMU su Sveikatos apsaugos ministerija pasirašė liepos 10 dieną. LSMU tyrimą atlieka kartu su Vilniaus universitetu (VU).

LRT.lt primena, kad dar liepą Vilniaus universiteto mokslininkai teigė, kad kraujo tyrimas gali parodyti buvusią besimptomę infekciją, tačiau svarbu žinoti, ar antikūnai susidaro ir tais atvejais, kai žmogus nejautė jokių infekcijos simptomų arba jie buvo beveik nepastebimi.

Tuomet buvo teigiama, kad Į šį tyrimą bus įtraukta statistiškai reprezentatyvi Lietuvos gyventojų dalis, imtyje atsidurs žmonės tiek iš labiausiai koronaviruso paliestų savivaldybių, tiek iš nukentėjusių mažiau.

Taip pat skaitykite

„Bus į tyrimą įtraukti tie rajonai, kuriuose buvo mažas skaičius sergančiųjų ir tie rajonai, kuriuose buvo didelis, pavyzdžiui, toks kaip Ukmergės rajonas, kuriame buvo protrūkio zona. Skirtingi Lietuvos rajonai, padarytas tarsi Lietuvos pjūvis, tyrimas bus pagal visus statistinius ir epidemiologinius dėsnius parengtas“, – LRT RADIJUI tuomet sakė VU Gyvybės mokslų centro profesorė Aurelija Žvirblienė.