Lietuvoje

2020.08.04 22:27

E.sveikatos gedimas paliko gydytojus su krūvomis darbų, tačiau už viršvalandžius neatsiskaitoma

Augustinas Šemelis, Izabelė Pukėnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.08.04 22:27

Po to, kai dėl liūties užlietų serverių daugiau nei savaitę neveikė e.sveikatos sistema. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nurodė gydytojams į atkurtą sistemą suvesti trūkstamus pacientų duomenis iš laikotarpio, kai ši neveikė.

Gydytojų teigimu, dėl to jie priversti dirbti viršvalandžius – po kelias valandas per dieną, tačiau už juos neapmokama. SAM teigia, kad viršvalandžius gydytojams turėtų apmokėti pačios gydymo įstaigos. Tačiau dalis gydymo įstaigų finansinių rezervų dėl koronaviruso krizės esą nebeturi.

Šeimos gydytoja Jurga Dūdienė ką tik baigė pietų pertrauką – metas grįžti prie darbų. O darbų laukia, tiesiogine prasme, krūva – tai pacientų kortelės.

Kai e.sveikatos sistema dėl užlietų serverių visoje Lietuvoje neveikė daugiau nei savaitę, visi duomenys čia buvo pildomi popieriuje. Dabar juos tenka suvesti ranka į atkurtą sistemą – tačiau tam nėra laiko.

„Šį rytą prieš aštuonias pradėjau darbą. Prieš dvylika išėjau pietauti. Tikrų kontaktinių susitikimų su pacientais, gyvai aptariant jų būklę buvo aštuoni. Kiti devyni – telefoniniai skambučiai, nes dabar labai suaktyvėjusios konsultacijos pas specialistus“, – pasakoja J. Dūdienė.

Todėl vesti popieriuje susikaupusius pacientų duomenis tenka dažniausiai jau po darbo valandų.

„Dar turiu kortelių, kurių nesu susivedusi iš profilaktinių programų, nes nespėjau fiziškai. Dar turiu bene 8-9 vaikus – jų pažymas susivesti. Ir tęsiasi iš praeitos ir už praeitos savaitės nepabaigtos kortelės. Tai papildomai aš nemeluodama, tikrai nevaidindama, ne vieną dieną sėdėjau po dvi-dvi su puse valandos po darbo“, – sako šeimos gydytoja.

Darbo – daug, o už viršvalandžius niekas nemoka: atkūrus e-sveikatos sistemą gydytojai turi suvedinėti trūkstamus duomenis

Trūkstamus duomenis į atkurtą sistemą suvesti gydytojams nurodė SAM. Tačiau už viršvalandžius atlygio jie negauna.

„Medicininė dokumentacija yra įprasta gydytojo veikla ir pats gydytojas nedirba vienas – yra slaugytojos ir kiti darbuotojai ir savo krūvį gali paskirstyti. O už apmokėjimo tvarką yra atsakingas įstaigos vadovas“, – nurodo laikinoji SAM kanclere Odeta Vitkūnienė.

Pasak SAM, gydymo įstaigos viršvalandžius turėtų apmokėti pačios, iš savų rezervų.

J. Dūdienė, ne tik gydytoja, bet ir šios Aukštadvario poliklinikos vadovė, sako, kad rezervai jau sunaudoti, nes karantino pradžioje įstaigoms teko apsirūpinti pačioms.

„Mes šiai dienai dar net neturime pažado, kad bus apmokėtos išlaidos už asmens apsaugos priemones, kai buvo perkama du-tris kartus išaugusiomis kainomis pandemijos pradžioje“, – pasakoja ji.

Anot J. Dūdienės, viskas buvo apmokama iš gydymo įstaigų rezervų. Tačiau argumentas, kad pinigų rezervai tušti, ministerijos neįtikina.

„Jeigu neturi, tai noriu atkreipti dėmesį, kad įstaigos dirba dar tik 77 proc. režimu vietoje 100 proc. reiškiasi rezervas neapkrautų darbuotojų, kurie nepakrauti paslaugomis, lyginant su pernai, to rezervo matome. Darbuotojai nedirba 100 proc. ir sakyti, kad viršijo darbo krūvį – kelia abejonių tokie pareiškimai“, – pabrėžia O. Vitkūnienė..

Pasak medikės, darbą apsunkina ir tai, kad nors e.sveikatos sistema ir atkurta, ji ir toliau stringa.