Sveikata

2020.08.04 17:42

Razmuvienė apie aukštų pareigūnų kaukių dėvėjimo ypatumus prezidentūroje: jie turi mums rodyti deramą pavyzdį

Laura Adomavičienė, LRT.lt2020.08.04 17:42

Trečiadienį į susitikimą su prezidentu Gitanu Nausėda atvykę Valstybės kontrolės, Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) bei Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) atstovai galimai pažeidė nurodymą viešose uždarose erdvėse, kur yra masinis žmonių susibūrimas, dėvėti kaukę. Naujienų portalo LRT.lt skaitytojai, žiūrėdami spaudos konferenciją piktinosi, kodėl prezidentūros svečiai spaudos konferencijos metu nedėvi kaukių.

Į susitikimą visi dalyviai atvyko pagal saugumo reikalavimus, burną ir nosį pridengę kaukėmis, tačiau po susitikimo spaudos konferencijoje, prieš kameras ir fotografų blykstes jos, panašu, pasidarė nebereikalingos.

„Ko kaukė nuimta? – stebėjosi LRT.lt skaitytoja Zita.

„Kaukę, užsidėk, patalpoje esi“, – antrino skaitytojas Robertas.

„Per pusę metų su COVID-19 taip ir neišmokome teisingai kaukės nusiimti. Gražu“, – piktinosi Arūnas.

Verygai – prezidentūros žinutė dėl teisėsaugos tyrimo: reikia ministro paaiškinimo, jis negali likti nuošaly

Pirmasis prie tribūnos stojęs naujasis prezidento komunikacijos vadovas Ridas Jasiulionis dar pakeliui link tribūnos kaukę nusiėmė ir tai padarė taip pat nesilaikydamas saugumo reikalavimų – kaukę delnu nutraukė nuo burnos, nors reikėtų atsargiai nuimti laikant už raištelių. Panaudotą kaukę prezidento atstovas spaudai pasidėjo ant tribūnos, prie kurios paskui ėjo kalbėti į prezidentūrą atvykę svečiai.

Prezidento vyriausiasis patarėjas Darius Kuliešius kaukę pasidėjo ant tribūnos šalia dokumentų, o po komentaro grįžęs prie svečių panaudotą kaukę laikė sugniaužęs delne. STT vadovas Žydrūnas Bartkus sekė prezidento vyriausiojo patarėjo pavyzdžiu – kaukė ant tos pačios tribūnos, kur jau ilsėjosi prieš jį kalbėjusiųjų panaudotos asmens apsaugos priemonės. Grįžęs po komentaro į vietą STT vadovas kaukę vėl užsidėjo.

Nors turėtų rodyti pavyzdį, bet elgiasi priešingai: aukšti valdžios pareigūnai į tribūną stojo be kaukių

Viešųjų pirkimų tarnybos direktoriaus pavaduotojas Arūnas Siniauskas spaudos konferencijos dalyvių pavyzdžiui taip pat neatsispyrė. Kaip ir Valstybės kontrolieriaus pavaduotoja Živilė Simonaitytė, tiesa, nuo veido nuimta jos kaukė nugulė kitoje tribūnos pusėje, nei prieš tai kalbėjusiųjų.

NVSC atstovė: jie mums turi rodyti pavyzdį

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) gydytoja epidemiologė Daiva Razmuvienė naujienų portalui LRT.lt sakė, kad nepriklausomai nuo institucijos svarbos ar asmens užimamų pareigų, kaukes nuo šeštadienio uždarose viešose patalpose privalo dėvėti visi Lietuvos gyventojai bei šalies svečiai. Ne išimtis ir į prezidentūrą atvykę svečiai.

„Tai yra susibūrimo vieta ir jeigu yra daugiau žmonių vienoje vietoje, kurie neišlaiko atstumų, be abejonės, yra rizika. Yra žinomi dalykai: atstumas, kaukė ir rankų higiena. Kitų priemonių apsisaugoti kol kas nežinome“, – sakė D. Razmuvienė.

NVSC atstovė tikina, kad nė vienam iš spaudos konferencijos dalyvių kaukė nebūtų trukdžiusi, nors atstumas nuo tribūnos iki kitų svečių bei salėje sėdinčių žurnalistų buvo didesnis nei du metrai. Tiesa, dėl atstumo rizika užsikrėsti koronavirusu gerokai sumažėjo.

Ar gresia prezidentūros svečiams bei darbuotojams už kaukių nedėvėjimą administracinės baudos, D. Razmuvienė vienareikšmiškai atsakyti negalėjo. Už kaukių nenešiojimą skiriama administracinė bauda nuo 500 eurų. Tiesa, pastarosiomis dienomis pažeidėjams skirtos perpus mažesnės baudos. Ar bus įvertintas šis konkretus atvejis, NVSC atstovė negalėjo pasakyti.

„Aš nežinau, kas juos stebi. Nėra seklių kiekviename kampe, bet tai yra ir paties žmogaus atsakomybė. Jie mums rodo pavyzdį, be kalbų. Kuo aukštesnes pareigas užimi, tuo labiau esi matomas. Reiškia, tai yra pavyzdys, autoritetas. Ar tu skiepijiesi, ar tu kaukę nešioji – žmonės tai priima kaip pavyzdį. Galbūt pagal visus epidemiologinius reikalavimus ir nereikėtų tos kaukės, bet pats pavyzdys, kad aš esu su kauke, jau leidžia visuomenei suprasti, kad tai yra nauja tvarka, va mūsų aukšti valdininkai tai parodė“, – tikino D. Razmuvienė.

Pagal šeštadienį įsigaliojusią naują tvarką apsaugines kaukes privaloma dėvėti važiuojant viešuoju transportu, lankantis uždarose prekybos ir paslaugų teikimo vietose, išskyrus atvejus, kai kaukės dėvėti nėra įmanoma. Išimtys taip pat taikomos viešojo maitinimo paslaugas teikiančiose įstaigose, kultūros ir sporto renginiuose, sportuojant ar lankantis pramogų parkuose.

D. Razmuvienė pabrėžia, kad didelės įstaigos, kuriose dažnai lankosi svečiai, kur darbuotojai dirba sėdėdami greta vienoje patalpoje, negali būti išimtis.

„Jeigu yra dideli ofisai, juose atstumai tarp darbuotojų yra išlaikomi, įrengtos pertvaros – viskas tvarkoje. Bet jeigu eina kažkur kartu valgyti, kavos atsigerti, logiška, kad tai jau yra žmonių susibūrimas, atstumai nebeišlaikomi, todėl, aišku, kaukės reikalingos“, – sakė D. Razmuvienė.

Prezidentūros atstovas: nėra būtinybės kaukę dėvėti tribūnoje

R. Jasiulionis naujienų portalui LRT.lt sakė, kad tokio reikalavimo dėvėti kaukę uždaroje patalpoje nėra, ypač kai nuo tribūnos iki asmenų yra užtikrintas saugus, didesnis nei dviejų metrų atstumas.

„Dėl to nėra būtinybės dėvėti kaukes kalbant iš tribūnos. Yra skirtingos situacijos ir skirtingos Vyriausybės paskelbtos rekomendacijos skirtingoms situacijoms. Reikalavimo dėvėti kaukes tokių susirinkimų, susitikimų metu nėra. Mes tikrai laikomės daugiau reikalavimų negu rekomenduojama laikytis, taip pat laikomės ir sveiko proto taisyklių ir ten, kur nėra būtinybės, kaukės nedėvime“, – komentavo R. Jasiulionis.

Pašnekovas pabrėžė, kad prezidentas G. Nausėda viso susitikimo metu apsauginę kaukę dėvėjo. O štai ateityje prezidentūros spaudos konferencijų metu svečiams prievolės kalbant iš tribūnos užsidėti kaukę nebus, kol neatsiras tokio reikalavimo.

Su NVSC pažerta kritika, kad aukšti šalies pareigūnai net ir nesant didelės rizikos užsikrėsti koronavirusu turi rodyti deramą pavyzdį visuomenei, prezidento komunikacijos vadovas nesutinka.

„Šiuo metu tie visi reikalavimai, susiję su privalomu kaukių dėvėjimu, yra tik viešose uždarose erdvėse“, – sakė R. Jasiulionis. Pasiteiravus, ar prezidentūra, jo nuomone, nėra vieša uždara erdvė, komunikacijos vadovas atsakė: – „Turiu omenyje viešose erdvėse. Jūs turbūt pati žinote, kokiose. Tai yra parduotuvės ir viešasis transportas. Darbovietės ir įstaigos – čia yra kitas reglamentavimas“.