Lietuvoje

2020.08.04 18:16

Politologas: viceministrės pasitraukimas – siekis nuo tyrimo apsaugoti išaugusį Verygos populiarumą

LRT.lt2020.08.04 18:16

Antradienį prezidentūra pareiškė laukianti sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos paaiškinimo dėl korupcijos skandalo su koronaviruso pandemija susijusiuose viešuosiuose pirkimuose ir įtarimų viceministrei, tačiau, politologo Ramūno Vilpišausko teigimu, šiuo metu atostogaujantis ministras tyčia gali išlaikyti pauzę, o viceministrės pasitraukimas iš posto – galimybė apsaugoti ministrą nuo galimo populiarumo taškų praradimo politiniame lauke.

„Sveikatos apsaugos ministro atostogos jau kurį laiką kelia diskusijų Lietuvoje, todėl ministras nusprendė jas ir sutrumpinti. Prezidentas rodo iniciatyvą, tačiau ministras greičiausiai reaguos su tam tikra pertrauka, bet tai, jog atsistatydino viceministrė, aš spėčiau, rodo norą apsaugoti ministrą, kad šis tyrimas jam kuo mažiau pakenktų politinio populiarumo prasme“, – sakė R. Vilpišauskas.

Pasak jo, suprantama, kad ministerijos klerkai greičiausiai susidūrė su nekasdiene situacija, todėl reikėjo reaguoti žaibiškai, tačiau, R. Vilpišausko teigimu, profesionalumas yra prisitaikyti prie biurokratinių taisyklių pokyčių, bet jų nelaužyti.

„Tyrimai nesiunčia geros žinios ir labai svarbu, kuo jie baigsis. Tie žmonės, kurie atsakingi už viešuosius pirkimus, už greitą reagavimą į krizes, nepradėtų vengti daryti tai, ką reikia daryti krizių metu, nes jos ir išsiskiria tuo, kad reikia nestandartinių sprendimų, o tai reiškia, kad biurokratines procedūras reikia keisti. Žinoma, nereikia jų apeiti ar laužyti. <...> Lietuvos institucijos, įskaitant ir tarnybas, šiuo metu mokosi ir laiko rimtą egzaminą ir prezidento dėmesys atspindi politinę proceso svarbą“, – kalbėjo R. Vilpišauskas.

Anot TSPMI profesoriaus, šiuo metu geras kortas savo rankose turi opozicija – likus vos keliems mėnesiams iki rinkimų Sveikatos apsaugos ministerija įsivėlė į rimtą skandalą, todėl neabejojama, kad opozicija ne tik spaus ministrą, bet ir reikalaus atsakymų iš premjero.

„Neabejoju, kad opozicija sieks išnaudoti šią situaciją, bet, kaip sakiau, viceministrės sprendimas trauktis susijęs su siekiu sukurti tam tikrą erdvę ministrui. Jis galės sakyti, kad tie, kas tiesiogiai kuravo šiuos sprendimus, jau prisiėmė atsakomybę. Žinoma, daug kas priklausys nuo to, kaip jis pats komentuos šį procesą ir kokios išvados bus daromos“, – teigė politologas.

Pasak R. Vilpišausko, dabar toks laikas, kai politikai dažnu atveju yra linkę pavėluotai reaguoti į tai, kas vyksta politiniame lauke. Atrodo, todėl ir atostogaujantis premjeras Saulius Skvernelis dar netarė žodžio dėl šios, kaip manoma, korupcinės istorijos.

„Neabejotinai, kad bus spaudimas ir sveikatos apsaugos ministrui, ir premjerui paaiškinti priimtus sprendimus, paaiškinti savo ir komandos vaidmenį. Čia opozicija turėtų atlikti didesnį vaidmenį. Prezidentas taip pat turėtų ne tik reikalauti atsakymų, bet ir siūlyti, kaip mokytis iš klaidų, jei jų buvo, ir mokytis iš pirmųjų karantino mėnesio patirčių, nes tai greičiausiai bus labai svarbu jau šį rudenį“, – apie politikų požiūrį sakė TSPMI profesorius.

LRT.lt primena, kad pirmadienį teisėsauga paskelbė, kad tyrime dėl greitųjų testų įtarimai piktnaudžiavimu tarnyba ir įgaliojimų viršijimu pareikšti sveikatos apsaugos viceministrei L. Jaruševičienei. Viceministrė įteikė prašymą atleisti iš pareigų, sveikatos apsaugos ministras A. Veryga jį žada tenkinti penktadienį, kai darbo dienai grįš iš atostogų.

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos teigimu, tyrime dėl 6 mln. eurų vertės greitųjų koronaviruso testų pirkimo viceministrė įtariama galimu piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi, įgaliojimų viršijimu, kai dėl to valstybė galėjo patirti didelę žalą.

Dar vieną tyrimą dėl daugiau nei 5 mln. eurų vertės reagentų COVID-19 tyrimams atlieka Specialiųjų tyrimų tarnyba. Šiame tyrime įtarimai dėl prekybos poveikiu pareikšti Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos buvusiam vadovui Šarūnui Narbutui. Atliekant šį tyrimą taip pat apklaustas sveikatos apsaugos ministras A. Veryga, viceministrė Kristina Garuolienė, Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis, vicekancleris Lukas Savickas.

Abu minėtus teisėsaugos institucijų tiriamus pirkimus vykdė Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija. Jos vadovas Vytautas Zimnickas prieš kelias savaites mirė. Teisėsauga yra apklaususi laikinąją laboratorijos vadovybę.

Nausėdai rengiant susitikimą dėl viešųjų pirkimų, ekspertai spėja: tai – bandymas demonstruoti aktyvumą

Populiariausi

Koronavirusas; ligoninė

Lietuvoje

2020.09.17 13:43

Radviliškio ligoninėje nustatyti dar 23 koronaviruso atvejai, į ją nauji pacientai patekti nebegali iš viso serga 23 pacientai ir 8 darbuotojai; atnaujinta 15:20

10
STT

Lietuvoje

2020.09.17 15:19

Nelegalių veisyklų istorijos atgarsiai: Žemės ūkio ministerija dėl VMVT kreipėsi į STT Mažeika apie VMVT vadovą: kai kurių abejonių kyla; atnaujinta 17.13

18