Sveikata

2020.08.04 14:20

Koronaviruso grimasos: karščiuojančiai dviejų vaikų mamai tyrimą mobiliajame punkte paskyrė po keturių parų

papildyta SAM komentaru; atnaujinta 17.02
Laura Adomavičienė, LRT.lt2020.08.04 14:20

Daugėjant šalyje koronaviruso atvejų, kurių užsikrėtimo šaltinis nėra žinomas, menkas negalavimas kelia paniką. „Kai gyveni nedideliame bute, pasidaro baisu ne tik dėl savęs, bet ir dėl šeimos narių, dėl greta gyvenančių kaimynų“, – pasakoja vilnietė Elena. Visgi Vilniuje, kuris įtrauktas į rizikingų savivaldybių sąrašą, greitai išsitirti gali ir nepavykti – savo eilės mobiliame punkte kai kurie laukia po kelias paras.

Dviejų mažamečių vaikų mama Elena (tikrasis vardas redakcijai žinomas) naujienų portalui LRT.lt pasakojo, kad mažiausiajai, 10 mėn. dukrai prieš savaitę sukilo temperatūra. Po poros dienų sukarščiavo ir pati Elena. Šeima, pabūgusi, kad galėjo užsikrėsti koronavirusu, izoliavosi, nors kontakto su infekuotu asmenimi neturėjo, į užsienį nevyko. Ketvirtadienį vyras nebeišėjo į darbą, dirbo nuotoliniu būdu. Vyresnėlis, lankantis vaikų darželį, liko namuose.

„Man nebuvo aukštos temperatūros, apie 37 su trupučiu, ketvirtadienį jutau silpnumą. Vyras su vyresnėliu apskritai jokių simptomų nejautė, bet buvo neramu. Sūnui astma, jeigu jis užsikrėstų COVID-19, jo ligos eiga gali būti sunkesnė, komplikacijų tikimybė išauga“, – pasakojo Elena.

Artėjant savaitgaliui situacija tik blogėjo: temperatūra laikėsi tiek Elenai, tiek jos dukrai, vargino kosulys, dusulys. Įtarimas, kad šeimoje gali būti koronavirusu infekuotas asmuo tik stiprėjo, todėl nuspręsta ilgai nelaukti ir registruotis tyrimui mobiliajame punkte.

„Paskambinu trumpuoju numeriu, pasakau, kokia situacija. Suprantu, kad dukros, kuriai nėra nė metukų, mobiliame punkte niekas netirs. Sūnus ir vyras simptomų nejaučia, reiškia, tyrimui registruojuosi aš. O man sako – artimiausias laikas tyrimui yra antradienį, 8 val. ryte. Po keturių parų nuo skambučio. Negaliu patikėti, kad tuose punktuose vis dar tokios eilės. O jeigu aš užsikrėtusi – atsakymas būtų po kelių parų. Tik sulaukęs mano teigiamo atsakymo galėtų tirtis vyras, kaip turėjęs aukštos rizikos sąlyti su infekuotu asmenimi. Tai kada jį registruotų tirtis?“, – stebėjosi Elena.

Šeštadienį mažosios būklė kritiškai pablogėjo: kūdikiui temperatūra pakilo iki 39,5 ir ją sunkiai sekėsi numušti. Elenos vyras paskambino į Antakalnio vaikų ligoninę, paaiškino, kokia dukros būklė, tačiau įspėjo, kad galimas ir užsikrėtimo koronavirusu atvejis. Antakalnio vaikų ligoninė kategoriškai atsisakė priimti karščiuojančią mamą kaip slaugantį asmenį, kol šiai nėra atliktas COVID-19 tyrimas. Vyras su dukra į ligoninę vykti taip pat negalėjo – kūdikis vis dar žindomas.

„Tada mums sako telefonu, kad vyktume į Santaros klinikas, ten mane su dukra priims ir vietoje tyrimą dėl koronaviruso padarys. Sako, kad jei darytų Antakalnyje, vis tiek jie atsakymą gautų tik po paros, nes tą tyrimą jie veža į Santaros klinikų laboratoriją. Taip ir padarėme. Į klinikas išvykome šeštadienio popietę, o jau 11 val. vakaro sulaukėme COVID-19 tyrimo rezultato. Jis buvo neigiamas“, – pasakojo Elena.

Dėl koronaviruso tyrimo sutrikę yra ir Elenos uošviai, neseniai parvykę iš Norvegijos. Jiems 14 dienų izoliacija nėra privaloma, nes pastarųjų dviejų savaičių sergamumo koronavirusu rodiklis toje šalyje nėra didelis – 3 atvejai 100 tūkst. gyventojų, kai Lietuvoje sergamumo rodiklis siekia 5,7. Visgi Elena tikina, kad uošviai nerimauja ir norėtų pasidaryti koronaviruso testą, kad būtų garantuoti, jog neužkrės artimų žmonių.

Karštąja koronaviruso linija tyrimui registruojami tik tie asmenys, kuriems pasireiškia gripui būdingi simptomai, kurie turėjo didelės rizikos kontaktą su infekuotu asmenimi arba grįžo iš šalių, kuriose sergamumo rodikliai COVID-19 yra aukšti. Galima tirtis ir privačiai, tačiau toks tyrimas kainuoja apie 80 eurų vienam asmeniui.

Besiregistruojančių karštąja linija skaičius auga

Liepos 31 dienos ekstremalios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimu Vilnius yra tarp 11 šalies savivaldybių, kuriose sergamumas COVID-19 yra didžiausias. Sostinėje 6,0 užsikrėtimo atvejų tenka 100 tūkst. gyventojų. Tai reiškia, kad per savaitę bendras profilaktinių tyrimų, atliekamų savivaldybėje, skaičius turi sudaryti nuo 0,5 iki 1 proc. visų savivaldybės gyventojų skaičiaus.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) skelbia, kad per pastarąją parą Lietuvos mobiliuose punktuose buvo paimti 679 ėminiai, iš kurių apie 250 paimti Vilniuje.

Vilniaus miesto mero patarėja Ieva Dirmaitė naujienų portalui LRT.lt teigė, kad sostinės mobiliajame punkte per dieną paimama šiek tiek daugiau nei 200 mėginių dėl COVID-19. Per pastaruosius keturis mėnesius iš viso mobiliuose punktuose atlikta apie 40 000 tyrimų.

„Šalies mastu vėl augant susirgusiųjų koronavirusu skaičiui, besiregistruojančiųjų karštąja linija skaičius irgi didėja, tačiau svarbu pažymėti, kad šis augimas susijęs ir su tuo, jog Vilniaus mobiliajame punkte tyrimui registruojami ne tik Vilniaus miesto, bet visos Vilniaus apskrities gyventojai“, – sakė I. Dirmaitė.

Atsižvelgiant į didėjantį PGR metodu atliekamų tyrimų poreikį, nuo šios savaitės yra padidintas tyrimų skaičius. Tai leis skambinantiems greičiau registruotis tyrimui, nebe po kelių parų, bet po paros.

„Svarbu paminėti, kad šie tyrimai atliekami ir kitose vietose, pavyzdžiui, karščiavimo klinikose. COVID-19 būdingus simptomus jaučiantis žmogus gali kreiptis į karščiavimo kliniką ar skubios pagalbos skyrių, priklausomai nuo jo savijautos ir šeimos gydytojo rekomendacijų. Bendradarbiavimas tarp karštosios linijos ir mobilių punktų koordinatorių vyksta nuolat ir sprendimai daromi kuo operatyviau.

Mobiliajame punkte atliekamas tik mėginių ėmimas, kurio rezultatai būna vidutiniškai po paros. Tačiau tokiu atveju, kai asmens, galimai sergančio COVID-19, savijauta yra išties bloga – jei yra stiprus kosulys, dusulys, karščiavimas ar kiti netipiniai simptomai, žmogui rekomenduojame nedelsti ir kreiptis būtinosios pagalbos į medikus“, – ragino Vilniaus miesto mero patarėja.

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Pirminės sveikatos priežiūros ir slaugos skyriaus patarėja Ilona Šakienė teigia, kad SAM operacijų vadovo sprendimu įpareigojo savivaldybes įsteigti mobilius punktus tepinėlių iš paciento nosiaryklės ir ryklės paėmimui.

„Mobilių punktų skaičių nusistato pati savivaldybė, atsižvelgdama į poreikį ir turimus žmogiškuosius išteklius. Šiuo metu asmens sveikatos priežiūros įstaigos, kurių steigėjas taip pat yra savivaldybė, yra įpareigotos atnaujinti veiklą ir teikti reikiamas asmens sveikatos priežiūros paslaugas gyventojams. Mobiliuose punktuose dirba tų pačių asmens sveikatos priežiūros įstaigų specialistai“, - komentavo I. Šakienė.

Pasak SAM atstovės, registracijai į mobilų punktą nėra taikomi jokie prioritetai – kiekvienas skambinantis yra registruojamas tuo laiku kai yra laisva.