Lietuvoje

2020.08.03 18:19

Matulas apie greitųjų COVID-19 testų pirkimą: tai yra skandalas, kokio neregėjau per kelias kadencijas

Deividas Jursevičius, LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2020.08.03 18:19

Iš pusės milijono greitųjų COVID-19 testų panaudota vos virš 20 tūkstančių, mat skirti jie ne ligai diagnozuoti, o antikūnams nustatyti. Sveikatos apsaugos ministerija tikina, kad testų ateityje dar prireiks, o ir jų galiojimo laikas pakankamai ilgas. Tuo metu konservatorius Antanas Matulas ragina pripažinti – perkant testus buvo suklysta, pasirinkti visai ne to tipo testai, kurių labiausiai reikėjo ir prireiks artimiausiu metu.

Kaip pirmadienį pranešė Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT), atliekamame ikiteisminiame tyrime dėl galimo sukčiavimo, dokumentų klastojimo, neteisėtu būdu įgytų lėšų legalizavimo ir piktnaudžiavimo perkant greituosius testus įtarimai pareikšti sveikatos apsaugos viceministrei Linai Jaruševičienei. Ji – šeštasis asmuo šiame teisėsaugos tyrime.

Tą pačią dieną viceministrė atvyko į ministeriją ir pateikė prašymą būti atleistai iš einamų pareigų. Prašymas yra užregistruotas ir penktadienį vienai dienai iš atostogų grįžęs Aurelijus Veryga priims sprendimą dėl jo tenkinimo.

Seimo konservatorius Antanas Matulas įsitikinęs, kad atidėliojimas – prabanga, kurios sau leisti negali joks kitas politikas, tačiau viceministras Algirdas Šešelgis atsiribojo nuo vertinimų.

„Aš šitų sprendimų nepriiminėju, todėl atsakyti, kad vienaip ar kitaip turėčiau pasielgti ir vertinti, negalėčiau dabar pasakyti. (...) Kas būtų, jeigu būtų, aš tikrai nenorėčiau apie tai kalbėti. Bet to nėra, tai filosofuoti apie tai yra ne tos aplinkybės ir ne tas laikas“, – LRT RADIJO laidai „60 minučių“ sakė A. Šešelgis.

Klausimų kelia ne tik sandorio skaidrumas, bet ir tikslingumas – abejojama, ar tiek testų bus spėta panaudoti. Greitieji testai yra skirti ne ligos diagnostikai, o vadinamajai serokonversijai nustatyti – jie leidžia išsiaiškinti, ar žmogaus organizme esama antikūnų, t. y. ar jis liga jau persirgo. Kitaip tariant, jie naudingi COVID-19 paplitimui įvertinti. Tai nėra naujiena, mat apie tai A. Veryga buvo kalbėjęs dar šių metų kovo pabaigoje.

Iš pusės milijono šių testų kol kas panaudota apytikriai 23 tūkstančiai, LRT RADIJUI sakė Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos vadovo pavaduotoja, laikinai einanti direktoriaus pareigas, Rosita Marija Balčienė.

Pasak jos, testų galiojimas pakankamai ilgas, todėl panaudoti juos galima suspėti. „Jų galiojimas yra iki 2022 m. kovo, balandžio arba gegužės mėnesio“, – sakė R. M. Balčienė.

Visgi A. Matulas sako, kad buvo padaryta klaida, kurią ministerija dabar bando neigti.

„Taip ir pasakykim, kad tikriausiai suklydom pirkdami – ketinom pirkti testus diagnostikai, bet kadangi nebuvo atlikti jokie tyrimai, jokia analizė, kam tie tekstai skirti, nupirkti testai, kurie, matyt, nebus panaudoti“, – teigė politikas.

Ministerija nepasiaiškino, kokio tiksliai tipo testai perkami, o nuo sandorio Nacionalinė laboratorija buvo nušalinta, teigia konservatorius.

„Praeitą savaitę buvome pasikvietę Nacionalinės laboratorijos pavaduotoją, kuris atsakingas už pirkimus. (...) Jis pasakė aiškiai: aš mačiau, kas vyksta, mes buvo visiškai nušalinti nuo pirkimų procedūros, Sveikatos apsaugos ministeriją buvo įspėję, kad šitie pirkimai baigsis blogai, taip ir įvyko“, – kalbėjo A. Matulas.

Jis teigia, kad tai yra skandalas, kurio „neregėjo parlamente dirbdamas kelias kadencijas“.

Pasak Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesoriaus Mindaugo Stankūno, įsigyti testai yra kokybiški, originalią paskirtį gali atlikti tinkamai.

„Testų vertinimuose naudojami du rodikliai – jautrumas ir specifiškumas. Kuo arčiau rodiklis yra 100, tuo testas tikslesnis. Kalbant apie šiuos greituosius testus, jautrumas yra 92, specifiškumas – 99,4. Aišku, tai nėra tobulas prietaisas, bet tobulų prietaisų tikriausiai nelabai daug yra. Rodikliai yra aukšti, negalima jais labai skųstis“, – komentavo M. Stankūnas.

Populiariausi

COVID-19 mobilus punktas Radviliškyje, koronavirusas

Lietuvoje

2020.09.25 07:22

Raseiniuose COVID-19 protrūkis itin rimtas: specialistai atviri – rajone fiksuojami milžiniški skaičiai 329 atvejai 100 tūkst. gyventojų; meras planuoja kreiptis dėl karantino skelbimo

11
aurelijus veryga

Lietuvoje

2020.09.25 13:47

Veryga apie kilusią COVID-19 riziką Nausėdai: net ir užsikrėtus galima dirbti nuotoliniu būdu prezidentūra merui: reikėjo laikytis visų NVSC rekomendacijų, atnaujinta 16.23

5