Lietuvoje

2015.11.22 10:50

V. Andriukaitis remia J.-C. Junckerio iniciatyvą dėl ES ryšių su Rusijos vadovaujamu bloku

BNS2015.11.22 10:50

Lietuvos deleguotas eurokomisaras socialdemokratas Vytenis Andriukaitis sako remiantis Europos Komisijos pirmininko Jean-Claude`o Junckerio laiške Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui išdėstytą poziciją dėl gilesnių ryšių tarp Europos Sąjungos ir Maskvos vadovaujamos Eurazijos ekonominės sąjungos.

Pasak eurokomisaro, tokia pozicija yra reikšminga siekiant taikos, nors jai ir nepritaria Lietuvos vyriausybės ir opozicijos atstovai.

„Man tokia pozicija, ieškant sprendimų taikai, yra priimtina“, – BNS sakė socialdemokratas V. Andriukaitis, kuris Europos Komisijoje atsakingas už sveikatą ir maisto saugą.

Lapkričio 16 dieną rašytame laiške V. Putinui Europos Komisijos pirmininkas žada Rusijos prezidentui „būti naudingu partneriu“ siekiant atnaujinti prekybos ryšius su Rusija.

J.-C. Junckeris tikina pastaruoju metu nuolat pabrėžęs „gerų santykių tarp Europos Sąjungos ir Rusijos svarbą“ ir apgailestavo, kad tokie santykiai „negalėjo vystytis pastaraisiais metais“.

V. Andriukaičio teigimu, „yra visiškai logiška, kad reikia diskutuoti“, o ekonominės situacijos problemų sprendimas yra vienodai svarbus visų Europos Sąjungos šalių ekonominiam augimui ir Rusijos žmonėms.

Eurokomisaras pabrėžė, kad tuo pat metu reikia matyti ir konfliktą Ukrainoje galinčių sureguliuoti Minsko susitarimų reikalavimus, taip pat Europos Sąjungos santykių su Rusija perspektyvą, kuri yra patvirtinta Europos Vadovų Tarybos. „Dinamiškai reikia žiūrėti“, – pridūrė jis.

„Man, skirtingai nuo daugelio nacionalistų Lietuvoje, priimtina pozicija kurti taiką Europos Sąjungoje ir ieškoti sprendimų. Skirtingai nuo tų, kurie nori įpūsti karo žarijas, man patinka siekti taikos procesų ir spręsti sudėtingus klausimus“, – sakė V. Andriukaitis.

Tuo metu užsienio reikalų ministras, V. Andriukaičio partijos bendražygis Linas Linkevičius Europos Komisijos pirmininko laišką pavadino jo paties, o ne visos Europos Sąjungos nuomone.

„Tikėtumėmės iš atsakingo Europos Sąjungos pareigūno ne skaldančios, o konsoliduojančios pozicijos“, – BNS ketvirtadienį sakė ministras.

Buvęs užsienio reikalų ministras, konservatorius Audronius Ažubalis teigia, kad panašiais J.-C. Junckerio pareiškimais „jau ne pirmą kartą simptomiškai viršijami Europos Komisijos įgaliojimai“, nes svarbiausius politinius sprendimus santykiuose su išorinėmis valstybėmis priima Europos Sąjungos valstybės narės ES Vadovų Taryboje.

„Savo pareiškime J.-C. Junckeris užsimena apie Minsko susitarimą, tačiau jei jam rūpėtų, kaip iš tiesų įgyvendinami Minsko susitarimai, (...) net pati mintis apie laišką V. Putinui atrodytų nepadori“, – teigė A. Ažubalis.

J.-C. Junckeris laiške V.Putinui dėstė visada manantis, kad integruotos prekybos idėja, jungianti Lisaboną ir Vladivostoką, yra svarbus ir vertingas tikslas. Ten rašoma, kad prekyba ne tik skatina augimą, bet skatina ryšius tarp verslo ir piliečių, leidžia keistis bendrais interesais.

„Todėl aš paprašiau savo tarnybų išnagrinėti galimus pasirinkimus, kurie leistų suartinti Europos Sąjungą ir Eurazijos ekonominę sąjungą“, – rašo EK vadovas.

Jis V. Putinui kartu primena, kad sprendimų galia einant šiuo keliu priklauso ES narėms ir priklausys nuo Minsko susitarimo įgyvendinimo.

Reaguodama į pernai Rusijos įvykdytą Krymo aneksiją ir tebesitęsiančią paramą separatistams Rytų Ukrainoje, Europos Sąjunga yra įvedusi sankcijas tiek atskiriems Rusijos sprendimų priėmėjams, tiek kai kuriems šios šalies ekonomikos sektoriams.

Sankcijų pratęsimą ES šalių vadovai svarstys gruodžio mėnesį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.