Lietuvoje

2015.11.20 21:06

Atsistatydino ministras S. Skvernelis

Mindaugas Jackevičius, Rūta Pukenė, DELFI.lt, ELTA, BNS, LRT RADIJAS, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.11.20 21:06

Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis parašė ir ministrui pirmininkui Algirdui Butkevičiui įteikė atsistatydinimo pareiškimą.

„Šiandien valstybei kaip niekad reikalingas stabilumas. Bet kokia vykdomosios valdžios skaldymo politika yra naudinga tik mūsų oponentams ar visuomenės intereso vertybes paminančioms politinėms jėgoms. Man svarbiausia – kiekvieno Lietuvos žmogaus ir pačios valstybės saugumas. Todėl vardan visuomenės intereso ir stabilumo mūsų šalyje, bendros globalios grėsmės akivaizdoje, priimu tokį sprendimą“, – pranešime žiniasklaidai sako S. Skvernelis.

Ministras sako tikintis, jog per metus, jam vadovaujant Vidaus reikalų ministerijai, nuveikti darbai leidžia visuomenei, kiekvienam jos nariui, jaustis saugesniam.

„Visad dirbau vardan to, kad mūsų šalyje saugus galėtų jaustis kiekvienas: nuo vaiko iki senjoro. Tik tokia valstybė gali būti stipri. Politinės kultūros lygis ar partiniai interesai neturi sugriauti piliečių pasitikėjimo valstybe, ginančia savo žmonių interesus“, – pranešime pabrėžia S. Skvernelis.

Ministras dėkoja kiekvienam Lietuvos žmogui, pareigūnui, valstybės tarnautojui ir kitiems, kurie išreiškė paramą bei palaikymą VRM inicijuotoms pertvarkoms bei pokyčiams.

„Palaikymas buvo didžiulis ir tai ženklas, jog buvo einama teisingu keliu: saugios, laisvos, pilietinės visuomenės link“, – teigia S. Skvernelis.

Tiesa, iš ryto S. Skvernelis kalbėjo kitaip. Į politikų kalbas, kad po šių įvykių turėtų atsistatydinti, penktadienio rytą surengtoje spaudos konferencijoje S. Skvernelis sakė reaguojantis „normaliai“. Jis teigė, kad savo noru atsistatydinti neketina ir kitiems policijos vadovams nesiūlo: „Ne ta situacija, kurioje reikėtų galvoti apie kieno nors atsistatydinimą“.

S. Skverneliui pranešus apie atsistatydinimą, internete pradėjo plisti raginimai pasirašyti peticiją, raginančią nepritarti ministro. „Aš nepritariu Sauliaus Skvernelio atsistatydinimui. Tai pats sąžiningiausias iki šiol esamas ministras ir buvęs generalinis komisaras, kuriam vadovaujant policijos lygis akivaizdžiai pakilo į naują lygmenį, sumažėjo korupcija, policija priartėjo prie visuomenės. Norime ir toliau matyti sąžiningą pareigūną, dirbantį Lietuvos naudai“, – rašoma peticijoje.

L. Graužinienė: nepakeičiamų nėra

LRT TELEVIZIJOS laidos „Panorama“ studijoje viešėjusi L. Graužienienė teigia, kad tai nebuvo fizinių asmenų susikirtimas, o vyriausybės ir Seimo konstitucinės atsakomybės klausimas.

„Negalima visada sakyti tik savo tiesą ir negirdėti kitų. Arba visada pasakyti, kad kalti kiti... Ministras turi užtikrinti, kad tokių atvejų, kaip vakar, nebūtų“, – teigia Seimo Pirmininkė.

Jos nuomone, S. Skvernelį galimai pakeisiančių pareigūnų tikrai yra. „Daug kompetentingų pareigūnų. Nematau, problemų. Nepakeičiamų nėra. Tikiuosi, kad atsistatydinimas netaps dirbtinu, dar vienų rinkimų šou. Kiek šiandien girdžiu, tai visi sako koks Skvernelis geras. Koks jis geras, jeigu nesprendžia jūsų aprūpinimo, atlyginimo klausimų? Pradėkime įvardinti viską savo vardais. Tikiuosi, premjeras pasielgs principingai. Nenorėčiau, kad jis taikytų dvigubus standartus. Niekam ne paslaptis, kad S. Skvernelis aktyviai ruošiasi rinkimų kampanijai“, – įsitikinusi Seimo vadovė.

Premjeras dar tikisi, kad ministras persigalvos

Premjero atstovė spaudai Evelina Butkutė-Lazdauskienė DELFI sakė, kad savo rankose S. Skvernelio atsistatydinimo pareiškimo A. Butkevičius dar neturi, nes didžiąją dienos dalį praleido vizituose ne Vilniuje.

„Tačiau bet kokiu atveju S. Skvernelio darbą premjeras vertina teigiamai. Išskyrus situaciją, kai prasidėjo asmeniniai nesutarimai su Seimo pirmininke Loreta Graužiniene. Premjero nuomone, turėtų būti demonstruojama aukšto lygio politinė kultūra ir galbūt derėjo ir Seimo pirmininkei, kaip vienai iš valstybės vadovių, išsiųsti paaiškinimą, kaip vyksta paieškos procesai“, – premjero žodžius perdavė ji.

Pasak E. Butkutės-Lazdauskienės, pagal  vyriausybės veiklos įstatymą, apsispręsti, ar tenkinti prašymą dėl atsistatydinimo, premjeras gali per penkias darbo dienas.

„Rytoj, šeštadienį, premjeras išvyksta į Kiniją. Manau, po vizito ir bus apsispręsta. Po maždaug savaitės“, – kada galima tikėtis premjero atsakymo, aiškino ji.

Paklausta, kur link krypsta A. Butkevičiaus nuomonė, E. Butkutė-Lazdauskienė prasitarė, kad jis tikisi, kad S. Skvernelis vis dėlto apsigalvos dėl savo sprendimo pasitraukti iš užimamų pareigų.

„Reikia suprasti, kad visa ši situacija, kai yra įtempta padėtis, kai vyksta sulaikytojo paieška, tikrai didelė įtampa, ir tokiu metu galėjo visko įvykti, ir asmeniniai nesutarimais su Seimo pirmininke paaštrėti. Galbūt S. Skverneliui derėtų apgalvoti savo sprendimą ir jį pakeisti, premjeras to tikėtųsi“, – BNS sakė E. Butkutė-Lazdauskienė.

Išsamesnį A. Butkevičiaus komentarą LRT RADIJUI skaitykite čia.

Prezidentės Dalios Grybauskaitės atstovė spaudai Daiva Ulbinaitė DELFI teigė, kad Prezidentūra ministro atsistatydinimą komentuos tik gavusi premjero teikimą.

Partijos „Tvarka ir teisingumas“, kuri į postą delegavo S. Skvernelį, pirmininkas Rolandas Paksas DELFI sakė, kad dėl šio žingsnio S. Skvernelis nesitarė nei su juo, nei su kitais partijos atstovais. Plačiau komentuoti situacijos R. Paksas kol kas nepanoro.

Kritikavo prezidentė ir Seimo vadovė

DELFI primena, kad S. Skvernelis raginimų trauktis sulaukė po ketvirtadienio įvykio, kuomet iš policijos nagų su automatiniu ginklu paspruko įtariamasis. Jis sulaikytas po beveik 5 val. trukusios paieškos operacijos. Bėglio visoje Vilniaus apskrityje ieškojo maždaug 3 tūkst. pareigūnų, buvo pasitelkta policijos antiteroristinių operacijų rinktinė „Aras“, pasieniečių sraigtasparnis.

Paieškos metu jam paskambinusią Seimo pirmininką Loretą Graužinienę S. Skvernelis apkaltino trukdymu dirbti. „Buvo keistas ir neadekvatus pokalbis, Seimo pirmininkei bandant auklėti ar paaiškinti, kaip turi policija darbuotis. Tiesiog nekonstruktyvų pokalbį teko pabaigti ir viskas. Nes tikrai buvo kiti reikalai. Tiesiog trukdė man. Kai vyksta tokie darbai, tiesiog norisi, kad netrukdytų niekas eterio be reikalo“, – savo požiūrį į pokalbį su Seimo pirmininke BNS ketvirtadienio naktį pateikė S. Skvernelis.

Tuo metu L. Graužinienė ketvirtadienio vakarą pareiškė, kad S. Skvernelis jai telefonu aiškino miegantis, nors Vilniuje tuo metu vyko ginkluoto bėglio gaudynės.

Penktadienį S. Skvernelį sukritikavo prezidentė D. Grybauskaitė. „Turiu su apgailestavimu pasakyti, kad jau ne pirmą kartą ministras demonstruoja žemą politinį lygį, kai mėgina komentuoti arba neprisiima ar nesupranta savo asmeninės atsakomybės. Vidaus reikalų ministras privalo laiku ir pilnai informuoti apie įvykius visus valstybės vadovus“, - penktadienį žurnalistams sakė D. Grybauskaitė.

 L. Pernavas trauktis neketina

Tuo metu policijos generalinis komisaras Linas Pernavas ministro pavyzdžiu sekti neketina.

„Ne“, – Eltai telefonu sakė L. Pernavas, paklaustas, ar neketina atsistatydinti iš generalinio komisaro pareigų po incidento Vilniuje.

Politologas: iš konflikto pasitraukęs S. Skvernelis pasiliko geras politines galimybes ateičiai

Aštrėjant konfliktui su šalies vadovais iš pareigų pasitraukti nusprendęs vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis pasiliko geras galimybes tolesnei politinei karjerai, mano politologas Algis Krupavičius.

„Žvelgiant į ateitį, tas sprendimas yra gana toliaregiškas, jeigu S. Skvernelis nori tęsti politinę karjerą ateityje. Jo, kaip ministro, autoritetas ir reputacija yra geri, visuomenė juo pasitiki ir šiuo metu atsistatydindamas jis pasitraukia į šalį iš gana keblios situacijos, neaštrina konflikto ir pasilieka galimybę toliau dalyvauti politinėje veikloje“, – BNS penktadienį sakė A.Krupavičius, Vytauto Didžiojo universiteto Socialinių mokslų fakulteto dekanas.

R. Paksas teigia, kad S. Skvernelis atsistatydinimo su juo nederinęs

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas europarlamentaras Rolandas Paksas sako, kad jų partijos deleguotas vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis savo sprendimo atsistatydinti nederinęs nei su partija, nei su juo, ir teigia nepritariąs pasitraukimui.

„Pirmas dalykas – mes buvome sutarę su vidaus reikalų ministru gal prieš kokius metus, jeigu jis kartais ruoštųsi daryti vieną ar kitą veiksmą, kad visuomet suderintų prieš tai, bet šį kartą kažkodėl to neįvyko. Tas sprendimas iš tikrųjų ir man netikėtas, ir nebuvo derintas, ir aš apie jį sužinojau iš jūsų kolegų – žiniasklaidos“, – naujienų agentūrai ELTA sakė R. Paksas ir labai apgailestavo dėl tokio S. Skvernelio žingsnio.

„Kategoriškai nepritariu atsistatydinimui ir vertinu situaciją pakankamai išlaikytai, nuosekliai. Jeigu kažkas padaro klaidą, policijos pareigūnai padaro klaidą, pabėga nusikaltėlis, kas vyksta kas antrą, trečią, dešimtą dieną įvairiose valstybėse, taip pat ir mūsų, (...) tai sutvarkoma per vieną dieną. Duok Dieve, kad kiekvienas ministras sugebėtų taip savo pareigas atlikti“, – sakė „tvarkiečių“ lyderis.

Politikas teigiamai vertino S. Skvernelio darbą, vadovavimą ministerijai, teigė, kad Lietuva neteko gero vidaus reikalų ministro ir savo darbą atliko kompetentingai, nuoširdžiai, nieko neišskirdamas, stengėsi pakelti sistemą, užtikrinti Lietuvos piliečių saugumą. Su pačiu S. Skverneliu R. Paksas apie tai dar nekalbėjo.

„Tokių žmonių yra mažai, ir man yra gaila, aš apgailestauju. (...) Mano supratimu, dirbdamas savo darbą ir neskirstydamas, kas yra balta, kas yra juoda, matyt, užlipo kažkam ant interesų, galvos, ant kažkokių kitokių dalykų, ir tos reakcijos neužtruko laukti“, – svarstė jis.

R. Paksas S. Skvernelio laikyseną pastarųjų dienų šalį sukrėtusių įvykių kontekste įvertino teigiamai, atkreipė dėmesį į gana aukštus populiarumo reitingus. Pasak politiko, kas bus S. Skvernelio įpėdinis – dar ankstyvas klausimas.

Politologas: S. Skvernelis pasielgė korektiškai

L. Graužiniene sukonfliktavęs ir atsistatydinti nusprendęs S. Skvernelis pasielgė korektiškai, mano Mykolo Romerio universiteto (MRU) docentas politologas Vytautas Dumbliauskas ir tikina, kad tokių standartų turėtų laikytis ir kiti politikai.

Pasak politologo, sunku vertinti S. Skvernelio pasitraukimo priežastis, nežinant visų peripetijų.

„Kiek galima spręsti, jis kažkaip sukonfliktavo su Seimo Pirmininke, tai, matyt, vis dėlto žmogus padarė klaidą. Manau, Seimo Pirmininkas formaliai yra antras žmogus valstybėje, ir jeigu ministras su ja sukonfliktavo, tai pasielgė korektiškai – atsistatydino, pripažino savo klaidą, ir taip turėtų visi politikai elgtis, jeigu tu padarai klaidą, reputacija politikui yra ne mažiau svarbi nei kompetencija“, – naujienų agentūrai ELTA S. Skvernelio atsistatydinimą komentavo V. Dumbliauskas.

„Tai natūrali reakcija, jeigu su Seimo Pirmininke buvo negražiai pakalbėta“, – pridūrė jis.

Simboliška, bet lapkričio 11-ąją sukako lygiai metai, kai vidaus reikalų ministro pareigas pradėjo eiti partijos Tvarka ir teisingumas deleguotas, iki tol šalies policijos generalinio komisaro postą užėmęs S. Skvernelis. Politologas S. Skvernelio veiklą įvertino teigiamai, jį vadino profesionalu, priešingai nei jo pirmtakas Dailis Alfonsas Barakauskas, buvęs ne savo vietoje.

„Ministrais vis dėl turi būti politikai, o jis – karjeros tarnautojas. Čia, matyt, gal buvo Daukanto aikštės noras, nes manau „Tvarka ir teisingumas“ būtų radęs žmogų į tą postą. Čia, matyt, buvo kažkoks susitarimas. Kaip profesionalas, mano galva, jisai (S. Skvernelis. – ELTA) tvarkėsi gerai ir, matyt, nelabai galvojo apie politinę karjerą, gal jam visai neįdomu būti politiku, nes tai pakankamai purvinas darbas. Tai viskas taip susiklostė ir pasitraukė“, – svarstė pašnekovas.

V. Dumbliauskas atkreipė dėmesį į aukštus S. Skvernelio reitingus, pareigūnų gynimą. Politologui kilo klausimas dėl tolesnės S. Skvernelio karjeros, o ypač žinant tai, kad aukštus postus užėmę ir juos palikę pareigūnai, valdininkai tampa bedarbiais.

Neatmetama, kad S. Skvernelis pasuks ir į vieną ar kitą partiją. Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) profesorius Tomas Janeliūnas Eltai yra sakęs, kad į vidaus reikalų ministro postą S. Skvernelį delegavusi partija Tvarka ir teisingumas labai aiškiai nori, kad parlamento rinkimuose jis dalyvautų jų sąraše.

„Jis vis dėlto kaip ir yra jų partijos deleguotas atstovas, bet nesu tikras, kad S. Skvernelis iš tikrųjų pasiduos Tvarkos ir teisingumo partijos vilionėms, nes gana racionaliai supranta, kad šiuo atveju ne jam labiau reikia partijos, bet partijai labiau reikia jo. Ir jeigu matys, kad su šita partija jo asmeninės politinės ambicijos ar perspektyvos nėra optimaliai išnaudotos, jis tikrai gali rinktis ir kitą variantą, įskaitant ir kandidatavimą kaip nepriklausomam kandidatui. Nes šiuo atveju, manau, tas populiarumas, kurį jis dabar yra pasiekęs, jam leidžia pakankamai drąsiai pasirinkti kurią nors vienmandatę apygardą ir joje tikėtis pergalės. Tai jau vien toks variantas visada gali būti S. Skverneliui po ranka. Bet visiškai neatmestina, kad ir bet kuri kita partija – ar socialdemokratai, ar Darbo partija, gali jį viliotis netgi ir dešiniosios partijos, manau, kad taip pat visai mielai priimtų į savo sąrašus. Šiuo atveju tai bus greičiausiai ministro apsisprendimas, kas jam racionaliai atrodys parankiau, parankesnis kelias“, – dėstė T. Janeliūnas.

Iš dabartinio Ministrų kabineto nepartiniai ministrai yra S. Skvernelis ir energetikos ministras Rokas Masiulis. Tai, kad jau daugiau nei metus būdamas ministru S. Skvernelis nestojo į „tvarkiečių“ gretas, esą ir liudijo apie atsargiai vertinamas perspektyvas būtent šioje partijoje.

„Jis atsargiai žiūri į tuos viliojimus, ir aš manau, kad turbūt jis išlaikys tokią pat poziciją ir iki pat rinkimų. Net jeigu jis dalyvautų sąraše, tai greičiausiai būtų kaip ne partinis asmuo, nebūtinai skubėtų stoti į vieną ar kitą partiją“, – svarstė T. Janeliūnas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt