Lietuvoje

2020.07.31 11:28

Liūties nuplautam Registrų centrui rastos naujos patalpos, statys ir duomenų saugyklas

reikia Skvernelio pritarimo; atnaujinta 11.40
Modesta Gaučaitė, LRT.lt2020.07.31 11:28

Ekonomikos ir inovacijų ministras Rimantas Sinkevičius penktadienį pranešė, kad dalis Registrų centro bus keliama į naujas patalpas. Perkelti Registrų centrą prireikė po to, kai liūtis užliejo centro serverius ir savaitei paralyžiavo e.sveikatos sistemą. R. Sinkevičius teigė, kad šiuo metu reikalingas tik premjero pritarimas.

Iš atostogų penktadieniui grįžęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga susitiko su ekonomikos ir inovacijų ministru Rimantu Sinkevičiumi bei Registrų centro vadovu Sauliumi Urbanavičiumi. A. Verygos darbotvarkėje buvo nurodoma, kad susitikimo tikslas – aptarti trikdžius, kilusius dėl strigusios e.sveikatos sistemos.

Sveikatos apsaugos ministras po susitikimo kalbėjo, kad su R. Sinkevičiumi ir S. Urbanavičiumi buvo kalbėta apie tai, kur būtų galima perkelti Registrų centro serverius ir išvengti panašių situacijų. A. Veryga teigė, kad patalpos tam jau yra rastos.

„Aišku, tam reikia laiko, reikia patalpas pritaikyti, paruošti. Jos yra rastos, o ateičiai yra pažiūrėta ir dar toliau į priekį dėl vadinamo duomenų dubliavimo, kad ne vienoje Lietuvos galėtų atsirasti tokie dubliavimo centrai“, – teigė A. Veryga.

Jis kalbėjo, kad po kilusio incidento bus peržiūrėta, ar reikia Registrų centrui skirti papildomų lėšų duomenų saugojimui užtikrinti. Tiesa, tai jau spręs, anot jo, ne ministerija, o Vyriausybė.

Statys ir naujas duomenų saugyklas

Ekonomikos ir inovacijų ministras R. Sinkevičius priminė, kad Registrų centras šiuo metu yra įsikūręs trijose sostinės vietose: Tilto, Lvovo ir V. Kudirkos gatvėse. Anot R. Sinkevičiaus, manoma, kad visos Registrų centro paslaugos iš Tilto ir V. Kudirkos gatvių gali būti perkeltos į Vilniaus Studentų gatvėje esančias buvusio Lietuvos edukologijos universiteto patalpas, kuriose šiuo metu įsikūrusi Vilniaus kolegija. Tiesa, šis sprendimas yra laikinas.

„Tai būtų pirmas ir greičiausias etapas. O žiūrint į tolimesnę strategiją, valstybės duomenų saugojimas yra numatytas tik valstybei priklausančiose įmonėse ir yra įstatyme įvardinta adresai, tai Gedimino pr. 11 ir Sausio 13-osios gatvė, kur yra Televizijos bokštas.

Šalia jo sutarta, kad LRTC pastatys TIER III duomenų saugyklas, atitinkančias saugumo sąlygas. Palengva valstybės duomenų bazės migruos į tas saugyklas ir bus saugiai saugomos“, – po susitikimo teigė R. Sinkevičius. Dar vienas laukiantis etapas – rezervinių duomenų bazių statymas kitoje lokacijoje.

Ministras sakė besitikintis, kad iš atostogų grižęs premjeras Saulius Skvernelis pritars tokiam planui. R. Sinkevičius, paklautas, kiek tai gali kainuoti, sakė, kad Lietuvos radijo ir televizijos centras (LRTC) turi pakankamai išteklių, kad saugumo reikalavimus atitinkančias saugumo bazes statytų net ir savo lėšomis.

R. Sinkevičius teigė, kad optimistiniu scenarijumi numatoma, kad darbus pavyks įvykdyti per artimiausius dvejus metus.

Patalpas pritaikyti galima greičiau

Registrų centro vadovas S. Urbanavičius kalbėjo, kad tokie sprendimai jį tenkina ir vadino juos teisingiausiu keliu. Anot jo, šiuo metu rengiami dokumentai dėl perkėlimo, atliekami patalpos parinkimo pastate darbai.

„Ko gero visi supranta, kad patalpą, atitinkančią visus reikalavimus, yra greičiau įrengti, nei pastatyti atskirą duomenų centrą. Toks tikslas iškeltas ir tikimės, kad artimiausiu metu, kaip įmanoma greičiau, šitą sprendimą realizuoti“, – sakė S. Urbanavičius.

Jis teigė, kad šiuo metu e.sveikatos sistema veikia sklandžiai, bet prašo gydymo įstaigų, vaistinių, jei kyla nesklandumų, informuoti Registrų centrą.

Portalas LRT.lt primena, kad e.sveikata nustojo veikti po to, kai praėjusį pirmadienį liūtis užliejo Registrų centro serverius. Nors kai kurias paslaugas pavyko atkurti greičiau, e.sveikatos atstatyti nepavyko kone savaitę. Jai neveikiant, apsunkėjo darbas sveikatos priežiūros įstaigose, medikai negalėjo į sistemą suvesti pacientų duomenų, išrašyti elektroninių receptų, o pacientai – įsigyti vaistų. E.sveikata buvo pataisyta šios savaitės pradžioje.

Populiariausi