Lietuvoje

2020.07.30 18:30

Savaitgalis lepins šiltais orais, bet netrukus Atlanto ciklonas vėl atneš lietų ir vėsą

LRT RADIJAS, LRT.lt2020.07.30 18:30

Nors pastarosios dienos šiluma ir nelepina, tačiau savaitgalis turėtų palepinti atostogautojus, LRT RADIJUI sako Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) vyriausioji specialistė Izolda Marcinonienė. Tačiau džiaugtis, pasak jos, ilgai neteks – nuolat į nugaras kvėpuojantis Atlanto ciklonas kitą savaitę lems lietingus ir vėsius orus.

Lietuviška vasara

Sinoptikė I. Marcinonienė pasakoja, kad ši vasara pasižymi itin nepastoviais orais. Anot jos, buvome sulaukę ir 31 laipsnio karščio, ir atvėsimo iki vos 5 laipsnių nakties metu. Dabar, pasak jos, eina šaltasis frontas, tad ir pastarosios dienos jau yra vėsesnės.

„Esame Atlanto įtakoje. Ir tai jau ne pietų, o vakarų srautas lemia mūsų orus. Taigi, užvakar praėjo tas šaltasis atmosferos srautas su perkūnijomis, liūtimis ir vėjo šuorais. Dabar esame tokioje lietuviškoje vasaroje“, – sako ji.

Sinoptikė įspėja, kad Atlanto ciklono dvelksmą jausime ir kelias ateinančias dienas, o savaitgalį atsikvėpsime. „Savaitgalį numatomi tikrai labai geri orai, – prognozuoja sinoptikė. – O jau kitą savaitę vėl grįšime bendrauti su mūsų mylimu Atlantu ir vėl pasinersime į taip vadinamą lietuvišką vasarą.“

Absoliutus karščio rekordas Zarasuose

I. Marcinonienė prisimena šios dienos buvusį orų temperatūros rekordą. „Jei šiandien mes laukiame 22-23 laipsnių šilumos rytiniuose rajonuose, tai, pavyzdžiui, prieš 16 metų, 1994 m., Zarasuose buvo fiksuotas absoliutus oro temperatūros rekordas – nebuvo išmatuota aukštesnė temperatūra, nei kad tais metais. Tais metais liepos 30 d. Zarasuose buvo net 37,5 laipsnio karštis“, – prisimena LHMT vyriausioji specialistė.

Šiais metais, pasak sinoptikės, „birželis buvo vėsesnis, o ir, veikiausiai, liepa, bus su neigiama temperatūros anomalija“.

„Šių metų liepa yra vėsesnė, nei kad jai priklausytų būti. Tiesa, pietinėje šalies dalyje liepos orai buvo gan šilti ar net karšti, tačiau kituose regionuose buvo daugiau permainingų orų“, – besibaigiančios liepos orus komentuoja I. Marcinonienė.

Grybai – drėgmės indikatoriai

Pastarosiomis dienomis dirvą vis labiau merkiantis lietus nėra labai palankus ūkininkams, sako sinoptikė. Pasak jos, lietingi orai trukdo subręsti javams.

Grybai yra tarsi drėgmės indikatorius, kuris rodo drėgmės kiekį dirvoje.

„Javai nesubrendę. Atrodo geltoni, tačiau tas grūdas dar minkštas. Tam reikėtų sausų orų. Šis savaitgalis suteiks vilties, – pastebi pašnekovė. – Drėgmės perteklių dirvoje jaučia šiauriniai, Vakarų Lietuvos ir centriniai rajonai. Tik rytiniai rajonai turi optimalų drėgmės balansą. O štai pietrytiniuose rajonuose yra sausos sąlygos – hidrologinė sausra.“

Anot sinoptikės, pagal hidrologinę situaciją galima ir grybų pasiskirstymą šalyje matyti. „Štai dzūkai kenčia, neturi grybų, o aukštaičiai ir žemaičiai džiūgauja – grybų derlius ten išties puikus. Grybai yra tarsi drėgmės indikatorius, kuris rodo drėgmės kiekį dirvoje“, – grybautojams aktualią situaciją komentuoja I. Marcinonienė.

Jausime Atlanto kvėpavimą

Artimiausiomis dienomis drėgmės nestokosim, tvirtina sinoptikė. „Šiandien drėgmės gaus daugiau vakariniai ir šiauriniai rajonai. O pietrytiniai ir rytiniai rajonai į vakarą bus palaistyti, – prognozuoja ji. – Oro temperatūra svyruos nuo 17 iki 23 laipsnių. Vėjas gali būti gūsingas. Perkūnijos metu jis gali įsismarkauti iki 15-18 m/s.“

Artimiausia naktis numatoma gan šilta. Oras teatvės iki 10-15 laipsnių, o penktadienį sulauksime naujo debesų šleifo.

Rytoj sulauksime naujo debesų šleifo iš Vakarų – Atlantas, kaip jau ir minėjau, kvėpuos mums į nugarą.

„Bus debesuota naktis, vietomis dar palis. Rytoj sulauksime naujo debesų šleifo iš Vakarų – Atlantas, kaip jau ir minėjau, kvėpuos mums į nugarą, – vaizdingai penktadienio orus pristato sinoptikė. – Rytoj daugelyje rajonų sulauksime lietaus. Nepasakyčiau, kad jis bus gausus, tačiau lietaus tikrai klius. Bus gan permaininga diena. Oras sušils nuo 18 iki 23 laipsnių.“

Rytojus nebus palankus poilsiaujantiesiems prie jūros. Tiek oro, tiek ir jūros vandens temperatūra bus apie 19 laipsnių. Tačiau savaitgalis turėtų būti geras tiek poilsiui, tiek ir išvykoms – lietaus tikimybė bus maža, o dienos vis šiltės.

Savaitgalį galėsime atsipūsti

„Šeštadienį dar kai kur palynos, tačiau tai bus tokie išeinantys lietučiai. O sekmadienį lietaus tikimybė bus labai maža. Naktys nebus šiltos, mat naktimis dangus pragiedrės ir oras atvės iki 9-14 laipsnių. Džiugi žinia ta, kad šiltės dienos. Šeštadienį bus 20-25 laipsniai, o sekmadienį oro temperatūra kils iki 26 laipsnių“, – sako LHMT vyriausioji specialistė.

Jau pirmąją kitos savaitės dieną prie Lietuvos priartės Atlanto ciklonas. Žemo sūkurio debesys, anot I. Marcinonienės, nieko gero nežada poilsį gamtoje planuojantiesiems.

„Ir vėl dainelė iš naujo, – juokiasi sinoptikė. – Pirmadienis bus lietingas. Antradienį trumpam orai pagerės, o vėliau iki pat savaitės pabaigos bus lietingesni ir vėsesni orai.“

Orų prognozės su sinoptike I. Marcinoniene klausykitės radijo įraše.


Parengė Vismantas Žuklevičius.

Populiariausi

Medikai dirba Alytaus Stasio Kudirkos ligoninėje karantino metu
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje

2021.04.20 09:34
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje patvirtinti 1138 nauji koronaviruso atvejai, mirė 9 žmonės, pirmąją skiepo dozę gavo 4541 asmuo

mirė 40–49 metų amžiaus grupei priklausantis asmuo; atnaujinta 10.00