Lietuvoje

2020.07.29 14:50

Vyriausybės sprendimas – grįžta privalomas kaukių dėvėjimas

atnaujinta 15.43
Modesta Gaučaitė, Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.07.29 14:50

Vyriausybė trečiadienį pasitarime pritarė COVID-19 komiteto siūlymui ir grąžino privalomą kaukių dėvėjimą viešosiose vietose. Nuo šeštadienio, rugpjūčio 1-osios, kaukes bus privaloma dėvėti viešajame transporte, uždarose prekybos ir paslaugų teikimo vietose.

Klausimą dėl privalomo kaukių dėvėjimo Vyriausybės pasitarime pateikė teisingumo ministras Elvinas Jankevičius. Jis šią savaitę pavaduoja atostogaujantį sveikatos apsaugos ministrą ir ekstremalios situacijos operacijų vadovą Aurelijų Verygą.

Ministrų kabinetas nutarė, kad kaukes privaloma dėvėti bus nuo šeštadienio, rugpjūčio 1-osios. Tokia diena pasirinkta tam, kad gyventojai ir verslas spėtų pasiruošti.

„Situacija tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje eina blogyn, susirgimų skaičius didėja. Siekiant apsaugoti Lietuvos žmones nuo šio pavojingo viruso, apsaugoti mūsų ekonomiką, aiškiai siunčiant verslui ženklą, kad mes jų neuždarinėsime ir neribosime, prašysime ir reikalausime visuomenės dėvėti kaukes“, – kalbėjo E. Jankevičius.

Jis nurodė, kad kaukes reikės dėvėti viešajame transporte, uždarose prekybos ir paslaugų teikimo vietose. Kaukių nereikės dėvėti viešojo maitinimo įstaigose ir sporto bei kultūros renginiuose.

Premjerą Saulių Skvernelį pavaduojantis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas pasitarime kalbėjo, kad kaukių dėvėjimo išimtis būtų taikoma įstaigoms, kuriose teikti paslaugas žmonėms, dėvintiems kaukes, nebūtų įmanoma.

„Kaip ir pirmosios viruso bangos atveju, buvo reikalingi savalaikiai sprendimai, visuomenės sąmoningumas. Šitie sprendimai reikalingi matant tendencijas, matant statistiką ne tik Lietuvoje, bet ir aplinkinėse šalyse. Tai reikalinga daryti jau dabar“, – sakė Ž. Vaičiūnas.

Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis pasitarime teigė, kad gyventojams reikia pabrėžti, kad nors iki savaitgalio kaukių dėvėjimas nėra privalomas, jis yra „stipriai rekomenduojamas“. A. Stončaitis taip pat nurodė, kad dėl to, jog lankytojai laikytųsi taisyklių ir dėvėtų kaukes, yra atsakingi patalpų valdytojai.

Vyriausybė taip pat pritarė, kad priimant sprendimus dėl papildomų apsaugos priemonių naudojimo ir kitų būtinų priemonių taikymo, reikės atsižvelgti į sergamumo COVID-19 rodiklį, jei jis per pastarąsias 14 dienų viršys 3 atvejus 100 tūkst. gyventojų.

„Norime papildyti nutarimą ir nustatyti naują kriterijų dėl papildomų apsaugos priemonių – kaukių – ir kitų būtinų priemonių naudojimo, kuomet per pastarąsias 14 dienų viršija tris 100 tūkst. gyventojų, tuomet tos priemonės įsigaliotų“, – pasitarime kalbėjo E. Jankevičius. Ministrų kabinetas tam, kaip ir privalomo kaukių nešiojimo grąžinimui, pritarė vienbalsiai.

Portalas LRT.lt primena, kad sprendimą siūlyti grįžti prie privalomo kaukių nešiojimo pirmadienį priėmė COVID-19 situacijos valdymo komitetas, kiek anksčiau apie tai kalbėjo ir sveikatos apsaugos ministrą pavadavęs Jaroslavas Narkevičius. Prie privalomo kaukių dėvėjimo viešose vietose nutarta grįžti išaugus per parą nustatomų naujų užsikrėtimo COVID-19 atvejų skaičiui.

Patvirtinta: nuo šeštadienio – privalomas kaukių dėvėjimas uždarose viešose vietose

Verslui pasiruošti duoda dvi dienas

Premjerą Saulių Skvernelį pavaduojantis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas po Vyriausybės posėdžio patikslino, kad kaukių dėvėjimas nebus privalomas tais atvejais, kai paslaugos teikimas su kauke nėra įmanomas. Be to, anot jo, kaip jau ir buvo nuspręsta, kaukių dėvėti nereikės kultūros, sporto renginiuose, viešojo maitino įstaigose, tačiau šiuo atveju bus numatyti griežti reikalavimai laikytis atstumo ir kitų saugos priemonių.

„Šiais atvejais nustatyti atskirti, griežti reikalavimai atstumų“, – teigė Ž. Vaičiūnas.

Ministro teigimu, detalesnė tvarka dėl privalomo kaukių dėvėjimo bus parengta artimiausiu metu.

„Konkrečios nuostatos ir formuluotės bus parengtos operacijų vadovo sprendime ir tai bus padaryta pačiu artimiausiu metu – šiandien, rytoj“, – teigė Ž. Vaičiūnas.

Anot jo, privalomas kaukių dėvėjimas viešose uždarose patalpose įsigalios nuo šeštadienio, o ne nuo ketvirtadienio, atsižvelgiant į tai, kad verslininkams šiam pokyčiui reikia pasiruošti, tad tam duotos dvi dienos.

Premjero S. Skvernelio patarėjas, Visuomenės informavimo grupės dėl koronaviruso vadovas Giedrius Surplys priminė, kad rekomendacija dėvėti kaukes sporto, kultūros renginių metu ir toliau išliks.

„Tiek vidaus, tiek lauko renginių metu ir dabar galioja reikalavimai arba išlaikyti atstumus, arba dėvėti kaukes. Ypač noriu atkreipti dėmesį organizatorių, kurie šį savaitgalį organizuos suplanuotus didelius renginius, ir ypač tuos, kuriuose didžiąją dalį lankytojų sudarys senjorų. Jau grįžkime prie kaukių dėvėjimo, ir saugokime save ir kitus“, – kalbėjo G. Surplys.

Ministrą pirmininką pavaduojantis Ž. Vaičiūnas tikino, kad privalomo kaukių dėvėjimo kontrolė niekuo neišsiskirs – atsakomybė, jei nurodymo nėra laikomasi, guls ant įstaigos, kur teikiamos paslaugos arba parduodamos prekės be kaukių, pečių.

„Ta pati kontrolė, kuri buvo anksčiau, bus taikoma tais pačiais principais, tai, pirmiausia, už šių reikalavimų laikymąsi atsako tos įstaigos, kurių patalpose vyksta prekyba arba teikiamos paslaugos. Jeigu to nėra laikomasi, visa administracinė ir kitokia atsakomybė taikoma, kontroliuojant Nacionaliniam visuomenės sveikatos centrui“, – pažymėjo ministras.

Jis neatmetė, kad ateityje, jei koronaviruso plitimas nebus stabilizuotas, Vyriausybė gali imtis kitų draudimų grąžinimo. Vis dėlto, pasak Ž. Vaičiūno, pirmiau reikia sulaukti kaukių dėvėjimo grąžinimo efekto.

„Tai yra pirmasis žingsnis, o toliau seksime situaciją, bet reikia įvertinti faktą, kad tokių apsaugos priemonių sugriežtinimo arba nuo tokių reikalavimų priėmimo mes patį efektą galėsime matyti maždaug po 2-3 savaičių. Dėl to vertiname, kad toks sprendimas šiandien yra tikrai reikalingas ir savalaikis“, – dėstė jis.