Lietuvoje

2020.07.28 18:34

Atostogaujantis Skvernelis prabilo apie sveikatos sistemos nesklandumus: nereikia ieškoti, kam „nukirsti galvą“

LRT.lt2020.07.28 18:34

Premjeras Saulius Skvernelis antradienį savo socialiniame tinkle pakomentavo situaciją dėl savaitę neveikusios e.sveikata sistemos.

Premjeras nurodė apgailestaujantis dėl susiklosčiusios situacijos, tačiau ragina atsargiai ieškoti kaltų.

„Nuoširdžiai atsiprašome tiek pacientų, tiek medikų dėl visų nepatogumų, kuriuos teko patirti. Dėkoju visiems darbuotojams, dėjusiems visas pastangas, kad sistema būtų atstatyta ir vėl „užkurta“.

Lietuvoje bloga tradicija, kai po tokių nelaimių pradedama aršiai ieškoti, kam „nukirsti galvą“, ką apkaltinti ir atleisti. Taip, matyt, lengviausia – tada nereikia nei ilgalaikių sprendimų, nei realiai išspręsti problemų“, – teigia jis.

Anot premjero, situaciją reikia vertinti platesniu kontekstu.

„Siūlau šįkart pažiūrėti plačiau ir suvokti, kokia tikroji padėtis su e.sveikatos sistema buvo dar prieš keletą metų, kodėl tokia situacija susidarė.

Noriu priminti, kad šiuo klausimu 2017 metais esame turėję Seimo antikorupcijos komisijos tyrimą, kuris konstatavo, kad nuo 2000 metų į e.sveikatą buvo sukišta 40 mln eurų, o turėjome... neveikiančią sistemą!

2015 m. e.sveikatai perėjus į Registrų centrą didelio proveržio nematėme, o ir kopijos tuometinių RC vadovų sprendimu, buvo daromos technologiškai pasenusiais metodais.

Jei pastaraisiais metais nebūtume padarę pokyčių, atstatymas po šio incidento būtų užtrukęs ne savaites – jis būtų neįvykęs išvis.

Reali situacija parodė, kad pernai suplanuotus ir patvirtintus darbus dėl saugių valstybės duomenų centrų, atsarginių serverinių ir papildomų patalpų būtina spręsti ypatingos skubos tvarka. Svarbūs sprendimai bus priimti jau rytojaus Vyriausybės posėdyje“, – teigia S. Skvernelis.

Premjeras taip pat nurodė, kad apie saugumo reikalavimus su Registrų centro vadovu Sauliumi Urbanavičiumi kalbėjosi ne kartą.

„Suprantu, kad užduotis iškuopti dešimtmečių problemas yra ne iš lengvųjų, bet atsakomybė reikalauja neatidėlioti sprendimų. O kalbant apie greitą politikų kritiką naujajai Registrų centro vadovybei, pasakysiu tik tiek – 2017 m. birželį gavau duomenis, kad reikšmingas skaičius RC darbuotojų buvo glaudžiais ryšiais su politinėmis partijomis...

Dabartiniam vadovui noriu palinkėti sėkmės ne tik skaidrinant įstaigą, bet ir užtikrinant saugomų duomenų visokeriopą patikimumą ir atsparumą. O suplanuotus darbus bendromis pastangomis teks atlikti daug sparčiau“, – rašo S. Skvernelis.

Šiuo metu S. Skvernelis yra atostogose.

Prezidento Gitano Nausėdos pasirašytame dekrete nurodoma, kad premjerui kasmetinės atostogos yra suteikiamos nuo liepos 20 dienos iki rugpjūčio 7 dienos. Papildoma poilsio diena S. Skverneliui suteikiama liepos 17 dieną. Vyriausybės vadovas papildomą poilsio dieną suplanavęs ir rugpjūčio 28 dieną.

Dekrete taip pat pažymima, kad atostogaujantį premjerą pavedama pavaduoti finansų ministrui Viliui Šapokai bei energetikos ministrui Žygimantui Vaičiūnui.

Informacinė sistema e.sveikata neveikė daugiau nei savaitę. Registrų centro duomenų serverinė nebeveikė, kai po praėjusį pirmadienį iškritusios liūties trūko vamzdis, užliejęs ir Registrų centro patalpas.

Populiariausi