Lietuvoje

2015.11.19 17:57

Populiari rinkėjų apgaulė jau artimiausiuose rinkimuose neišdegs

BNS2015.11.19 17:57

Seimas ketvirtadienį priėmė rinkimų pataisas, kurios nebeleis Europos Parlamento ir savivaldybės tarybų nariams, merams dalyvauti parlamento rinkimuose nerizikuojant jau turimu mandatu.

Kartu su daugeliu Seimo rinkimų įstatymo pataisų parlamentarai pritarė Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovės Rimos Baškienės siūlymui, kad Seimo nariu išrinkus savivaldybės tarybos ar Europos Parlamento narį, taip pat merą, Vyriausioji rinkimų komisija per 15 dienų jo įgaliojimus pripažintų nutrūkusiais prieš terminą.

Iki šiol į Seimą išrinkti kitas pareigas jau einantys politikai gali rinktis, kurį mandatą pasilieka. Pasak pataisos iniciatorės R. Baškienės, „tai yra ne kas kita kaip rinkėjų apgaudinėjimas“.

R. Baškienės pasiūlytą nuostatą į projektą per svarstymą įrašė Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas, tad Seime dėl jos atskirai jau nebuvo balsuojama.

Iniciatorė pažymi, kad per rinkimus į partijų sąrašus neretai rašomi asmenys, kurių pareigos yra nesuderinamas su Seimo nario pareigomis, bet jų buvimas kandidatų sąraše yra naudingas jį iškėlusiai partijai dėl pastarųjų populiarumo.

„Tai paskatina rinkėjus balsuoti už sąrašą, nors šie kandidatai net nesirengia tapti Seimo nariais. Tokio apgaudinėjimo daugiau nebebus“, – parlamentarės biuro išplatintame pranešime cituojama R. Baškienė.

„Kandidatuodamas į Seimą asmuo turi apsispręsti, kuo jis nori būti – Seimo nariu ar likti Europos Parlamento nariu, ar meru. Privalome pagalvoti apie rinkėjo teisę į sąžiningus rinkimus, nes juk Seimo nario laisvė ir teisė pasirinkti nėra aukščiau už rinkėjo teisę nebūti apgautam, kai išrinktas Seimo narys atsisako mandato. Tokių pavyzdžių jau būta ir ne vienas. 2016 metų rinkimuose, tikėtina, tokių negražių atvejų galėjome sulaukti taip pat. Džiaugiuosi, kad Seimas eina moralios politikos keliu ir pritarė mano siūlymui, kad rinkėjai nebūtų apgaudinėjami“, – teigė R. Baškienė.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos pirmininkas europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis BNS tvirtino, kad minėta įstatymo pataisa jų partijai didesnės įtakos neturės. Kita vertus, jis įžvelgė valdančiųjų daugumos norą tokiu būdu pakenkti politiniams oponentams.

„Jeigu kas nors bando per rinkimų įstatymus sudaryti sau palankią situaciją ar kitiems pakenkti, tai jų toks politinio veikimo stilius. Mes jau pripratę prie to, kad tie, kurie turi daugumą, stengiasi žaisti per rinkimų įstatymus, sugalvoja sau palankias sistemas, apygardas keičia sau palankiai“, – teigė V. Tomaševskis.

Jis sakė, kad jam pačiam nekils problemų dėl dalyvavimo Seimo rinkimuose, nes tai jo kaip partijos pirmininko pareiga.

„Neturės jokios įtakos. Manau, kad mano pareiga – vesti sąrašą. Aš bet kokiose pareigose dirbsiu be problemų, darbo užteks visur“, – BNS sakė politikas.

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas Rolandas Paksas Seimo sprendimą vadino sveikintinu.

„Viena vertus, sveikinu tą dalyką, nes iš tikrųjų daug kartų matydavome, kad Seimo nariai veda sąrašą, o paskui atsisako mandato, arba atvirkščiai. Aš sveikinu tą dalyką. Labai siūlyčiau ir linkėčiau žingsnį žengti ir toliau. Pavyzdžiui, kad Seimo narys negalėtų būti ministru. Jeigu jau pradedame žygiuoti ta kryptimi, tai ženkime iki galo, kad ministras pirmininkas negalėtų būti Seimo narys“, – kalbėjo R.Paksas.

Tuo metu Darbo partijos vadovas europarlamentaras Valentinas Mazuronis sakė, kad tokias pataisas padiktavo konkurencijos baimė.

Pats V. Mazuronis teigė dar neapsisprendęs – ves partiją į Seimo rinkimus ar liks dirbti europarlamentaru.

„Akivaizdu, kad kai kas bijo europarlamentarų politinės įtakos, o kaip reikės konkrečiai priimti sprendimus, matysime, dar yra laiko“, – BNS sakė politikas.

„Aš tai vertinu kaip konkurencijos baimę. Gali būti tokia pataisa, bet manau, kad ji padiktuota konkurencijos baimės“, – apie Seimo priimtą siūlymą sakė Darbo partijos pirmininkas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt