Lietuvoje

2020.07.28 12:35

Nausėda neslepia pasipiktinimo dėl e.sveikatos ir beda pirštu į ministrą: atostogos tokiomis aplinkybėmis yra netoleruotinos

atnaujinta 12.51
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.07.28 12:35

Prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad situacija, kai dėl Registrų centro serverius užliejusios liūties daugiau negu savaitę neveikia e.sveikatos sistema, rodo, jog valstybė neturi tinkamų, duomenų bazes apsaugančių sistemų.

„Ta pati problema valdžios institucijose ir aš nežinau... Jeigu privačios bendrovės sugeba valdyti savo operacines rizikas ir bent kiek didesnės iš jų turi sistemas, prevencines sistemas, iš anksto numatančias galimas rizikas ir pavojus, tai valdžios institucijos, kurios yra atsakingos už gerokai didesnį „failą“, už gerokai didesnes duomenų bazes ir, kuomet nuostoliai gali būti tiesiog didžiuliai, tos prevencijų sistemos mes neturime. Ir taip jau atsitinka, kad lietus, sniegas Lietuvoje tampa didžiulių iššūkių šaltiniu“, – antradienį žurnalistams komentavo G. Nausėda.

Jis teigė šią situaciją aptaręs su teisingumo ministru Elvinu Jankevičiumi ir ekonomikos ir inovacijų ministru Rimantu Sinkevičiumi.

„Poną R. Sinkevičių paraginau nedelsiant grįžti į darbą, nes atostogos tokiomis sąlygomis ir tokiomis aplinkybėmis yra netoleruotinos. Dėl objektyvių priežasčių žmogus negalėjo būti darbe iš karto tą pačią dieną, bet jau rytoj jis turi sugrįžti į darbą“, – tikino G. Nausėda.

Šalies vadovo manymu, svarbiausia, kad dėl stringančių elektroninių sistemų nekentėtų visuomenė.

„Svarbiausia, kad dėl šitų bėdų, kurios yra iš esmės valdžios institucijų bėdos, nekentėtų paprasti žmonės – klientai, pacientai, medikai. Jūs pasakysite, kad jau dabar jie kenčia, bet (svarbu – LRT.lt), kad dėl to nesusidarytų dar ir finansinių nuostolių, kad sistema ne tik, kad būtų paleista, kiek galima greičiau, veikti, bet, kad žmonės neturėtų mokėti iš savo kišenės už tai, kad valstybė tam tikruose sektoriuose, deja, nesusitvarko su tokio pobūdžio iššūkiais“, – aiškino G. Nausėda.

Prezidentas teigė besitikintis, kad per pastarąsias kelias dienas Vyriausybei pavyks atstatyti e.sveikatos sistemą ir duomenys nebus prarasti.

„Tai yra svarbiausias tikslas, kurį turime pasiekti, o apie galvas pakalbėsime šiek tiek vėliau“, – tvirtino G. Nausėda.

LRT.lt primena, kad Registrų centro sistemos sutriko praėjusį pirmadienį, kai Vilniuje praūžė smarki liūtis. Vanduo pateko į Registrų centro serverius. Didžioji dalis Registrų centro teikiamų paslaugų atkurta, tačiau e.sveikatos sistema neveikia jau ilgiau nei savaitę.

Kritikavo ministrų pavadavimo tvarką

Prezidentas negailėjo kritikos Vyriausybei ir dėl ministrų, kurie atostogauja, pavadavimo tvarkos.

„Žinot, ne raketų mokslas. Kai pagalvoji, problema visai nesudėtinga ir tikrai nesunkiai valdoma, bet klumpame elementariose vietose“, – tvirtino G. Nausėda.

Anot jo, ministrų pavadavimas neturėtų kelti abejonių ir chaoso. G. Nausėdos manymu, sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą pavadavusio susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus keitimas teisingumo ministru Elvinu Jankevičiumi tik sukėlė įtampų.

„Aš manau, kad galima iš anksto numatyti sistemą, kas ką pavaduoja ir nereikėtų tų diskusijų dabar apie vicepremjerus ar kažkokias naujas pareigybes. Užtektų tik vieno labai paprasto principo – tas pavaduoja tą, o tas pavaduoja aną ir viskas būtų aišku.

Prezidentas kritikuoja chaosą dėl pavaduojančių ministrų: klumpame elementariose vietose

Bet kadangi neaiškiais pagrindais paskiriamas ponas J. Narkevičius, tada susizgrimbama, kad ponas J. Narkevičius netinka ir tada vėl imamasi sprendimo kažką keisti jau procese, kas yra visiškai nesuprantama, kelia bereikalingas įtampas, kelia diskusijas viešojoje erdvėje ir aš nesuprantu. Nejaugi žmonės patys sau blogo linki, kad šitoje vietoje patys daro grubias klaidas?“, – kalbėjo G. Nausėda.

Anksčiau pranešta, kad atostogaujantį sveikatos apsaugos ministrą A. Verygą dvi savaites pavaduos J. Narkevičius, po to – švietimo ministras Algirdas Monkevičius, o paskutinę atostogų savaitę – socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis. Tačiau šią A. Verygą pavaduoti paskirtas teisingumo ministras E. Jankevičius, teigęs, kad apie būsimas pareigas sužinojo prieš kelias dienas.

Populiariausi