Lietuvoje

2020.07.23 17:31

Abiturientai linksta į socialinius mokslus, bet į kai kurias kitas studijų programas vilioja 200–300 eurų stipendijos

Aida Murauskaitė, LRT.lt2020.07.23 17:31

300 eurų stipendija būsimiesiems pedagogams, po 200 eurų – tiems, kurie rinksis žemės ūkio studijų programas arba studijas regionuose. Anot švietimo, mokslo ir sporto viceministro Valdemaro Razumo, šiemet pagausėjo norinčiųjų studijuoti pedagogikos dalykus, tačiau vis dar pirmu smuiku griežia socialiniai mokslai. Pavymui – sveikatos mokslai, menai. Ministeriją džiugina faktas, kad jaunimas renkasi ir inžineriją.

Pernai prašymų stoti į aukštąsias mokyklas pateikimo terminas baigėsi liepos 22 dieną, šiemet dėl pandemijos jis nusikėlė iki rugpjūčio 18 dienos.

Stojantieji į profesines mokyklas prašymus pernai galėjo teikti iki liepos 29 dienos, o šiemet, priklausomai nuo turimo išsilavinimo, – iki rugpjūčio pirmos ar antros savaitės: jei išsilavinimas pagrindinis, prašymą galima pateikti iki rugpjūčio 7 dienos, o jei vidurinis – iki rugpjūčio 12 dienos.

V. Razumas pabrėžė, kad šiemet valstybė per 4000 vietų padidino valstybės finansuojamų vietų skaičių – iki 16,5 tūkst.

„Mus, ministeriją, džiugina tai, kad, Lietuvoje daug kalbant apie mokytojų trūkumą, apie solidų jų amžiaus vidurkį, sulaukiame reikšmingai didesnio norinčiųjų studijuoti ugdymo dalykus skaičiaus. Tai turbūt lėmė ir ministerijos politika – pavyko įtikinti Vyriausybę, gana lengvai įtikinti, kad įstojusiems į ugdymo programas būtų mokama 300 eurų stipendija. Žinoma, tai sukėlė žymiai didesnę trauką.

Tuo pačiu keliu eina ir Ekonomikos ir inovacijų, Žemės ūkio, Aplinkos ministerijos. Ši žinia gal ne visus siekiančius aukštojo mokslo pasiekė, bet taip pat bus skiriamos specialios stipendijos studijuojantiems tiksliuosius, inžinerinius mokslus, informacines technologijas“, – kalbėjo V. Razumas.

Numatyta, kad 2020 metais 300 eurų stipendijomis būtų skatinami 835 būsimieji pedagogai: 585 įstojusieji į programas pagal nuoseklųjį modelį, penkiasdešimčia stipendijų numatoma skatinti gretutinių pedagogikos studijų studentus, paskatos sulauks ir 200 įstojusiųjų į pedagogikos profesines studijas, kai po dalyko bakalauro studijų siekiama įgyti ugdymo kvalifikacijas.

Jokių įpareigojimų baigus dirbti švietimo sistemoje nebus taikoma. Kad gautų stipendiją, studentai turės atitikti minimalius pažangumo rodiklius.

Stojantieji į pedagogikos, menų studijas laiko motyvacijos testą. Testą laikyti buvo užsiregistravę beveik 1700 asmenų, iš jų per 900 įvertinti teigiamai, 32 – neigiamai. 401 pretendentas teste nutarė nedalyvauti. Kiti dar laiko testą.

Šios savaitės duomenimis, tarp stojančiųjų į universitetus yra daugiausia tų, kurie renkasi socialinius mokslus, šiek tiek atsilieka sveikatos mokslai, trečioje vietoje – menai. Kolegijose patraukliausios verslo ir viešosios vadybos studijų programos, sveikatos mokslai, trečioje vietoje įsitaisė inžinerijos mokslai.

Kaip sakė viceministras, profesinėse mokyklose populiariausi sveikatos priežiūros mokslai – šiemet, naujausiais duomenimis, norinčiųjų to mokytis skaičius išaugo trečdaliu, palyginti su praėjusiais metais. Ketvirtadaliu šiemet didesnis skaičius tų, kurie renkasi transporto paslaugų srities mokslus.

Mokės 200 eurų stipendijas

LRT.lt primena, kad Vyriausybė šią vasarą pritarė Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) siūlomiems Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo įgyvendinimo pakeitimams, kuriais siekiama į studijų programas, susijusias su veikla žemės ūkio sektoriuose, pritraukti daugiau studentų, mokant jiems 200 eurų siekiančias stipendijas.

ŽŪM numato, kad kas mėnesį nuo šio rudens iki metų pabaigos galėtų stipendijas mokėti 130 studentų.

Nuo šių mokslo metų pradžios skirti 200 eurų tikslines skatinamąsias stipendijas studentams, pasirinkusiems informatikos ir inžinerijos mokslus regionuose, ketina ir Ekonomikos ir inovacijų ministerija.

Ministras Rimantas Sinkevičius pabrėžė, kad šių krypčių studijos sėkmingai vykdomos tik Vilniaus ir Kauno aukštosios mokyklose, o kituose regionuose jaučiamas didelis šių sričių specialistų trūkumas.

Planuojama, kad stipendijos bus skiriamos Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Marijampolės, Utenos ir Alytaus regionuose veikiantiems universitetams ir kolegijoms.

Numatoma, kad 200 eurų stipendija būtų mokama į valstybės finansuojamą vietą įstojusiems studentams visus metus visą bakalauro studijų laikotarpį – 4 metus. Stipendijas planuojama skirti 430 studentų, o bendra tokių tikslinių skatinamųjų stipendijų vienos laidos suma vieniems metams sudarytų 1,032 mln. eurų, kuri būtų mokama iš Ekonomikos ir inovacijų ministerijos biudžeto.

Aplinkos ministerija taip pat numačiusi stipendijomis skatinti savo srities studijų programų studentus, bet galutinai, kas ir kaip, turėtų apsispręsti rugpjūtį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.