Lietuvoje

2020.07.23 18:25

Sinoptikės prognozė: paskutinės liepos dienos bus banguojančios, lietaus klius visai šaliai

LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.07.23 18:25

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) Prognozių ir perspėjimų skyriaus vedėja Vida Ralienė LRT RADIJUI sako, kad dėl lietaus stygiaus Dzūkijos auksas – grybai ir uogos – atrodo itin skurdžiai. Pasak jos, šiųmetė liepa pasižymėjo gerai subalansuotais orais, netrūko ir kaitros, ir vėsos, tačiau lietaus kai kuriems regionams pagailėjo.

Dzūkams lietaus pagailėjo

„Jei ne grybai ir ne uogos, dzūkų mergos būtų nuogos“, – sako skambi lietuvių liaudies patarlė. Šiais metais dzūkai išties negali pasigirti nei grybų gausa, nei gerai prinokusiomis uogomis. Viso to kaltininkas – lietus, Dzūkiją šį mėnesį suvilgęs itin skurdžiai.

Sinoptikė V. Ralienė patvirtina, kad Dzūkijoje labai trūksta lietaus. „Vakar buvo trumpų liūčių, kliuvo jų ir dzūkams, tačiau jos ten buvo išties per trumpos, – konstatuoja ji. – Išlijęs lietaus kiekis yra per mažas, kad suvilgytų tuos smėlynus.“

Kritulių kiekio norma siekia 89 milimetrus į kvadratinį metrą. Tai štai šią liepą, toje pietinėje šalies dalyje, to lietaus buvo vos 11-20 mm/kv.m. Tai yra labai mažas rodiklis.

Kaip bebūtų keista, tačiau grybų šiuo metu daug daugiau yra kituose Lietuvos regionuose, nei kad Dzūkijoje, tvirtina sinoptikė.

„Dzūkijos miškuose samanėlės sausos. Netgi liepos mėnesį, žvelgiant į kritulių vidurkius, paprastai būtent pietų Lietuvoje liepą prilyja daugiausiai. Kritulių kiekio norma siekia 89 milimetrus į kvadratinį metrą. Tai štai šią liepą, toje pietinėje šalies dalyje, to lietaus buvo vos 11-20 mm/kv.m. Tai yra labai mažas rodiklis“, – situaciją Dzūkijoje komentuoja V. Ralienė.

Pasižymėjo nepastoviais orais

Anot jos, likusi šalies teritorija negali labai skųstis lietaus trūkumu. „Gal kiek blogiau šiaurės rytiniuose rajonuose, apie Šiaulius ir Panevėžį. Ten to lietaus taip pat iškrito mažiau, tačiau lietaus kliuvo ir žemė karts nuo karto yra suvilgoma, – sako LHMT Prognozių ir perspėjimų skyriaus vedėja. – Tad sausiausia yra, kaip jau ir akcentavau, pietų Lietuva.“

Tų metų liepą 25 dienas oro temperatūra viršijo 25 laipsnius, o tame tarpe 10 dienų saulė orą buvo įkaitinusi ir per 30 laipsnių.

Pasak sinoptikės, šiųmetė liepa yra labai nepastovi. „Prasidėjo šiltais orais, o jau nuo septintos dienos atėjo vėsesnis laikotarpis, kuomet vidutinė paros temperatūra buvo 3-4 laipsniais žemesnė, nei įprasta. Vėliau vėl galėjome pasidžiaugti šiltesnėmis dienomis. Na o pastarosios dienos vėl vėsesnės. Taigi, ta liepa tokia banguojanti ir temperatūros, ir lietaus požiūriu. Tačiau lietaus vis tik labiau teko vakariniams rajonams, nes ir debesys dažniausiai slinko iš vakarų“, – liepos orus apibūdina pašnekovė.

Sinoptikė prisimena 2010-ųjų liepą, kuomet karštų dienų tikrai netrūko. „Tų metų liepą 25 dienas oro temperatūra viršijo 25 laipsnius, o tame tarpe 10 dienų saulė orą buvo įkaitinusi ir per 30 laipsnių. Tai buvo tikrai karšta liepa, – prisimena sinoptikė. – Na o dabar jei ateina kelios karštos dienos iš eilės, tai netrukus jas pakeičia vėsesnio oro srautas. Turbūt tas karštis mūsų nespėja iškankinti, tai mes jo vis dar norime.“

LHMT Prognozių ir perspėjimų skyriaus vedėja primena, kad karšta diena yra laikoma ta, kuomet oro temperatūra pasiekia ir viršija 30 laipsnių. Pasak jos, jei tokių dienų yra bent trys iš eilės, yra skelbiamas stichinis meteorologinis reiškinys – kaitra. „Žmogui yra per sunku tokią kaitrą kęsti, norisi atsivėsinti, atsigaivinti“, – sako V. Ralienė.

Šiltus orus keis vėsa

Kaip ir visa liepa, taip ir tos paskutinės jos dienos nebus vienodos, bus banguojančios, prognozuoja sinoptikė. „Šiandien bus vėsesnė diena, o rytoj, penktadienį, vėjai pasisuks iš pietų. Lietaus dar bus daugelyje rajonų, tačiau jau šils iki 17 laipsnių prie jūros ir 22-24 laipsnių pietiniuose rajonuose“, – tikina sinoptikė.

Šeštadienį sulauksime daugiau lietaus, tvirtina V. Ralienė. „Ypač naktį turėtų gausiau būti pagirdyta žemė. Diena bus su trumpais lietumis šiaurės vakariniuose rajonuose, Aukštaitijoje. Oras šils iki 19-24 laipsnių. Pietiniuose rajonuose bus ir 26 laipsniai šilumos“, – šilumos mėgėjus guodžia pašnekovė.

Panašu, kad paskutinės liepos mėnesio dienos vėl bus diriguojamos vakarinių oro srautų. Orai turėtų vėl atvėsti.

Neblogas ir šiltas turėtų būti sekmadienis, o pirmadienis ir antradienis bus kiek vėsesnės dienos, prognozuoja sinoptikė. „Sekmadienį oro temperatūra kils iki 22-27 laipsnių. Pirmadienį ir antradienį bus vėsiau – 25 laipsnių gali tikėtis tik pietrytiniai šalies rajonai, – neabejoja LHMT Prognozių ir perspėjimų skyriaus vedėja. – Kitoje šalies teritorijoje vyraus 20-22 laipsnių oro temperatūra.“

Anot jos, pagal dabartinius duomenis, trečiadienį į šalį turėtų plūstelėti didesnė šiluma, tačiau paskutinės mėnesio dienos vėl į Lietuvą atneš vėsą. „Oras turėtų sušilti iki 25-28 laipsnių. Tačiau, kaip jau minėjau, nieko nėra pastovaus. Panašu, kad paskutinės liepos mėnesio dienos vėl bus diriguojamos vakarinių oro srautų. Orai turėtų vėl atvėsti iki 17-22 laipsnių. Lietaus klius visai Lietuvai“, – LRT RADIJUI sako LHMT Prognozių ir perspėjimų skyriaus vedėja Vida Ralienė.

Išsamios savaitės orų prognozės klausykitės ir radijo įraše.


Parengė Vismantas Žuklevičius.

Populiariausi

Karantinas Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI 13

Lietuvoje

2021.04.18 09:35
COVID-19 TRUMPAI

Lietuvoje – 726 nauji COVID-19 atvejai, 6 mirtys, pirmąja doze paskiepyti 1452 žmonės

ligoninėse gydomas 1101 COVID-19 pacientas; atnaujinta 09.44
13