Lietuvoje

2020.07.22 18:26

Protokolo ekspertas apie prezidentui įteiktą vainiką: tai 21 amžiuje labai retai sutinkamas atvejis

Domantė Platūkytė, LRT.lt2020.07.22 18:26

Iš derybų Briuselyje grįžusio prezidento Gitano Nausėdos pasitikimą ir įteiktą ąžuolo vainiką palydėjo kritika. Vieni svarstė, kad vainiko įteikimas primena sovietmetį, kitiems užkliuvo šalia stovinti tautiniu kostiumu pasipuošusi moteris. Protokolo ekspertas LRT.lt sako, kad „savo vado pasitikimas“ su vainiku atrodo kiek keistai, tačiau priduria, kad būdamas labiau patyrusiu politiku iš situacijos prezidentas galėjo išsisukti.

Antradienį po keturias dienas Briuselyje trukusių derybų dėl Europos Sąjungos 2021–2027 metų biudžeto ir pagalbos paketo nuo koronaviruso nukentėjusioms šalims sugrįžo G. Nausėda. Derybų metu Lietuvai padidintos tiesioginės išmokos žemdirbiams, tad grįžusį prezidentą žemės ūkio viceministras Evaldas Gustas pasitiko su ąžuolo vainiku.

„Man darosi gaila mūsų Prezidento. Kovą su pandemija perimantis Jarekas Jerunda jau yra spjūvis į Daukanto aikštę, kurios šeimininkas ne kartą yra pasakęs, ką jis galvoja apie šitą neprilygstamą ministrą.

Bet žemės ūkio viceministras Gustas kartu su tautiniais drabužiais apsirėdžiusia mergina teikiantis ąžuolo lapų vainiką už puikius derybinius sugebėjimus Nausėdai, ir nežinantis, ką su tuo nelemtu vainiku daryti prezidentas yra kito lygio awkwardumas, pranokstantis net Davido Brento pasirodymus Ofise“, – „Facebook“ paskyroje rašė žurnalistas Andrius Tapinas.

A. Tapinas ironizavo, kad einame gera kryptimi, o Turkmėnistano prezidentas Gurbangulis Berdimuhamedovas, šias pareigas einantis nuo 2006 metų, pritartų, kad „valdininkai visada privalo pasitikti prezidentą, lankstytis prezidentui ir teikti jam visokius dalykus, tik vainikas, aišku, turėtų būti auksinis.“

Žurnalistas taip pat kėlė klausimą, kaip su tokia dovana turėtų elgtis prezidentas.

„Atsakau – paimi vainiką merginai iš rankų, pasižiūri Mr. Wolf žvilgsniu į bebrinį viceministrą, paduodi jam atgal ir sakai – ačiū, viceministre, bet vainikus kabinsimės, kai baigsim darbus ir bus rezultatai“, – rašė A. Tapinas.

Kritikavo požiūrį į moterį

„Viena nuotrauka, o joje tiek daug telpa. (...) Atskiro dėmesio nuotraukoje vertas ąžuolo vainikas prezidentui, kaip tam, kuris išsimušė pinigus Lietuvai ir žemės ūkiui“, – „Facebook“ rašė Seimo narė Aušrinė Armonaitė.

Anot jos, tokiame prezidento priėmime atsispindi požiūris ir į moterį.

„Kodėl pas mus vis dar yra taip, kaip kokiais 1980-aisiais ar kokioje Vidurinėje Azijoje (no offence), kad valdžios vyrai vienas kitą „pagerbinėja“ visokiais vainikais ir medaliais, o moteris yra vadinamoji puošmena, „žavioji asistentė“. Čia dar ir aprengta tautiniu kostiumu, lietuvaitė geltonkasė, tikriausiai, turinti atstovauti tą jau mūsų vadinamajam unikaliam paveldui ir tradicijoms, kurias puoselėsime žemės ūkio išmokomis“, – rašė A. Armonaitė.

Kritikos turėjo ir europarlamentarė Rasa Juknevičienė: „Ąžuolo lapų vainikas oro uoste nuo... žemės ūkio ministro. (...) Gyvenau jau tais laikais ar dar tebegyvenu?“, – „Facebook“ rašė ji.

Primena sovietinius laikus, Kiniją?

Protokolo žinovas Arminas Lydeka portalui LRT.lt sako, kad vainiko įteikimas – 21 a. pasaulyje labai retai sutinkamas atvejis. Ąžuolo vainikas – labai išskirtinis lietuvių pagarbos išraiškos simbolis, kai pagerbiami jubiliatai, Olimpiados prizininkai ar premijų laureatai.

„Lietuviai turi tokį išskirtinai gražų, prabangų, puošnų pagarbos išraiškos simbolį“, – tvirtina A. Lydeka.

Vis dėlto, sutinka jis, prezidento pasitikimas su ąžuolo vainiku atrodė keistai, kadangi tai nėra įprastas gestas tarp politikų. Prezidentas dirba savo darbą, jis atstovauja Lietuvai Europos Vadovų Taryboje, o jo funkcija ir pareiga yra ginti Lietuvos interesus, vardija A. Lydeka. Tai – prezidento funkcijų vykdymas, bet ne žygdarbis, kai pasaulyje laimėjai aukso medalį, o tave tauta pasitiko su ąžuolo vainiku.

Protokolo žinovas išskiria ir kitą aspektą – pasak jo, neįprasta ir tai, kad politikas ąžuolo vainiką įteikia kitam politikui.

„Jei tai kažkoks žygdarbis padarytas tautai ar socialinei grupei, pavyzdžiui, žemdirbiams, tai logiška, kad žemdirbiai labai džiaugtųsi, dėkotų ir įteiktų tą ąžuolo vainiką. Bet dabar jį įteikia politikas politikui. (...) Tai ta pati valstybės valdymo politinė sistema. Toks „lyg savo vado pasitikimas“ su ąžuolo vainiku truputį keistai atrodo, tai lyg noras sugrąžinti į sovietinius laikus, priminti Kiniją ir jos sistemą“, – svarsto A. Lydeka.

Jei būtų labiau patyręs politikas, galėjo išsisukti

Atstumti dovanos prezidentas negalėjo – yra etiketo taisyklė, kad mandagus žmogus, žinantis etiketo taisykles, dovanos neatstumia, sako pašnekovas. Tačiau jei prezidentas būtų labiau patyręs politikas, net ir tokioje situacijoje būtų sėkmingai išsisukęs, kalba protokolo ekspertas.

„(Klausimas būtų išspręstas – LRT.lt), jei prezidentas būtų paėmęs vainiką, pasakęs, kad perduokite jį nuo mūsų mokytojams ar medikams, kurie Lietuvoje dar didesnius darbus daro nei aš padariau Europos Vadovų Taryboje. Taip lyg ir paėmė vainiką, bet perdavė tiems, kuriems jį įteikti dar svarbiau. Tada būtų gražiai išspręstas klausimas“, – aiškina A. Lydeka.

Kai kuriems viešojoje erdvėje kėlė klausimų ir šalimais stovėjusi tautiniu kostiumu pasipuošusi moteris. Kritikuota, kad taip moteris buvo matoma kaip puošmena ar žavi asistentė. Etiketo žinovas paneigia tokias kalbas ir tvirtina, kad yra sena etiketo taisyklė, jog tais atvejais, kai yra galimybė, vyras vyrui neturėtų įteikti gėlių puokštės.

Reikia paprašyti, kad jas įteiktų kitos lyties atstovas – tokia nuostata egzistuoja nuo senų laikų, o to analogiją galima išvesti ir šiuo atveju, todėl būtų sunku surasti nepagarbos moteriai ženklą, argumentuoja A. Lydeka.

Apgailestauja, kad labiau aptarinėjamas vainikas, o ne derybos

Anot Žemės ūkio ministerijos atstovų, tenka apgailestauti, kad ąžuolo vainikas labiau aptarinėjamas, nei pats derybų rezultatas.

„Norime dar kartą akcentuoti, kad derybos buvo sėkmingos, to nuneigti negali net didžiausi skeptikai. Puikiai žinome, kad derybos buvo labai sunkios.

Žemės ūkio ministerija ne vieną mėnesį ir net metus aktyviai dalyvavo šiame procese, glaudžiau bendradarbiavo su prezidentūra, todėl puikiai žinome, kad tokį rezultatą pasiekti nebuvo taip paprasta.

Visaip galėjo būti, ypač, įvertinus pastaruosius iššūkius. Tad tai neabejotinai geras rezultatas, ypač mūsų žemdirbiams“, – portalui LRT.lt sako ministerijos atstovai.

Ministerijos teigimu, ažuolo vainikas yra pergalės ir sėkmės simbolis, todėl ir kilo mintis šia „ypatinga proga“ šalies prezidentui įteikti ąžuolo vainiką.