Lietuvoje

2015.11.18 11:00

J. Olekas įvardijo geriausius pasiūlymus dėl šarvuočių

BNS, ELTA2015.11.18 11:00

Pėstininkų kovos mašinų konkursui einant į pabaigą, krašto apsaugos ministras Juozas Olekas „vienais rimčiausių“ pasiūlymų šiame konkurse vadina vokiečių „Boxer“, šveicarų „Piranha V“ ir amerikiečių „Stryker“ mašinas. Tiesa, dėl pastarųjų, dar nebuvo sulaukta jokio oficialaus pasiūlymo.

„Šitas trejetas, galima sakyti, yra vienas rimčiausių“, – BNS telefonu iš Vašingtono trečiadienio naktį sakė ministras.

Susitikęs su Jungtinių Valstijų gynybos sekretoriumi Ashtonu Carteriu, J. Olekas sakė, kad JAV yra pasirengusi Lietuvai parduoti modernizuotas pėstininkų gabenimo mašinas „Stryker“.

Pasak ministro, iki mašinas pristatant į Lietuvą, amerikiečiai turėtų pasiūlyti į šalį atgabenti keliasdešimt senesnių „Stryker“ mašinų Lietuvos karių treniruotėms jau nuo kitų metų. Tačiau toks siūlymas atsirastų, tik jeigu Lietuva galutinai apsispręstų įsigyti šią techniką, nurodė J. Olekas.

JAV Valstybės departamentas prieš porą savaičių pritarė pėstininkų gabenimo mašinų „Stryker“ su 30 mm pabūklu pardavimui Lietuvai už 599 mln. dolerių (apie 550 mln. eurų). Tačiau ministras nurodė, kad kol kas pateikto pasiūlymo sąlygos, įskaitant kainą, yra derybų objektas, o kol kas oficialaus pasiūlymo iš JAV nėra sulaukta

„Suprantame Lietuvos poreikį šias kovos mašinas turėti kaip įmanoma anksčiau ir atsakysime į jį, pateikdami detalų pasiūlymą dėl dabar turimų kovosi mašinų „Stryker“ atgabenimo į Lietuvą jau kitais metais“, – Krašto apsaugos ministerijos išplatintame pranešime cituojamas A. Carteris.

JAV gynybos sekretorius taip pat pareiškė paramą Lietuvos iniciatyvai kurti regioninę vidutinio nuotolio gynybos sistemų architektūrą ir užsiminė, kad Vašingtonas gali dalyvauti projekte.

„Tai būtų efektyviausias būdas užtikrinti kritinio pajėgumo trūkumą regione“, – sakė A. Carteris.

Anot A. Carterio, tęsiamas Europos saugumo užtikrinimo iniciatyvos finansavimas leis JAV išlaikyti pajėgas ir planuojamą dislokuoti ginkluotę ir toliau stiprinti buvimą Lietuvoje. Susitikime su J. Oleku JAV gynybos sekretorius taip pat teigiamai įvertino Lietuvos įsipareigojimus Afganistane, įskaitant tolesnį karių buvimą šioje šalyje.

„Lietuvos indėlis Afganistane yra labai svarus ir itin vertinamas. Esame dėkingi turėdami tokį sąjungininką kaip Lietuva“, – teigė JAV gynybos sekretorius.

Ministras J. Olekas ir jį lydinti delegacija trečiadienį lankysis Pensilvanijoje, kur susitiks su gubernatoriumi Tomu Volfu ir Pensilvanijos nacionalinės gvardijos vadu generolu Jamesu Josephu.

Ketvirtadienį ministras J. Olekas išvyks į Halifakso saugumo forumą Kanadoje, kur taip pat susitiks su naujuoju Kanados gynybos ministru Harjitu Sajanu.

Tačiau ministras nurodė, kad kol kas pateikto pasiūlymo sąlygos, įskaitant kainą, yra derybų objektas.

Šiuo metu Lietuva yra sulaukusi dešimties pasiūlymų parduoti jai pėstininkų kovos mašinas. Šios technikos pirkimas gali tapti brangiausiu pirkiniu Lietuvos kariuomenės istorijoje.

Sprendimą, kokią techniką įsigyti, lapkričio pabaigoje turėtų priimti Valstybės gynimo taryba.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.