Lietuvoje

2020.07.21 17:49

Svarbiausios antradienio naujienos: sutrikusi e-sveikata veikla, STT sulaikė POLA prezidentą Narbutą

Austėja Masiokaitė-Liubinienė, BNS2020.07.21 17:49

BNS pateikia svarbiausių antradienio naujienų Lietuvoje ir užsienyje apžvalgą:

Viruso plitimas. Per parą patvirtinti du nauji koronaviruso atvejai: infekcija nustatyta dar vienam Kėdainiuose esančios trąšų gamybos bendrovės „Lifosa“ darbuotojui ir su sergančiais šeimos nariais, grįžusiais iš Bulgarijos, kontaktą turėjusiam Vilniaus apskrities gyventojui.

Virusas kaimynystėje. Latvijoje patvirtintas vienas naujas koronaviruso atvejis, Baltarusijoje – 135 nauji atvejai ir keturios mirtys, Lenkijoje – 399, mirė devyni žmonės, Ukrainoje registruoti 673 nauji atvejai, mirė 20 sirgusiųjų, Rusijoje patvirtinta 5,8 tūkst. naujų atvejų, dar 153 užsikrėtusieji mirė.

„Sutarta!“ Po daugiau kaip keturias dienas trukusių derybų Europos Sąjungos vadovai susitarė dėl ekonomikos gaivinimo fondo ir naujojo Bendrijos biudžeto. Per abi priemones europinė parama Lietuvai 2021-2027 metais bus 1,7 mlrd. eurų didesnė nei 2014-2020 metų biudžete. Derybų maratono pabaigoje Baltijos šalims pavyko išsikovoti didesnes tiesiogines išmokas žemdirbiams. Lietuvos ūkininkams išmokos pakils nuo dabartinių 177 eurų už hektarą iki 200 eurų 2022 metais. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda didesnę paramą žemės ūkiui išskyrė kaip svarbiausią Baltijos šalių laimėjimą, kuris padės užtikrinti lygesnes konkurencijos sąlygas Europoje.

STT įtarimai. Specialiųjų tyrimų tarnyba sulaikė prekyba poveikiu įtariamą Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) prezidentą Šarūną Narbutą. Teisėsaugos duomenimis, valstybės institucijoms kovą siekiant skubiai įsigyti didelį kiekį reagentų ir pradėjus derybas su vienos užsienio įmonės įgaliotu atstovu, įtariamasis ėmė veikti kaip neoficialus tarpininkas tarp Lietuvos institucijų ir minėtos bendrovės. Ikiteisminio tyrimo duomenimis, jau įvykus daugiau kaip 5 mln. vertės reagentų pirkimams, į Š. Narbuto asmeninę banko sąskaitą per keletą kartų buvo pervesta didesnė nei 300 tūkst. eurų suma. Atliekant šį tyrimą dokumentų poėmiai atlikti Sveikatos apsaugos ministerijoje. Š. Narbuto pozicija kol kas nėra žinoma.

Sutrikusi e-sveikata. Dėl trūkusio vamzdžio vandeniui užpylus Registrų centro serverinę, vėlų pirmadienio vakarą sutriko jo sistemų veikla. Klientų negalėjo aptarnauti notarai, o didžiausių rūpesčių pridarė sutrikusi e-sveikatos sistema, kurios veiklą atkurti žadama per parą. Dėl to vaistininkai negali išduoti vaistų pagal elektroninius receptus, antradienį nebuvo registruojama į mobiliuosius koronaviruso patikros punktus, problemų kilo poliklinikoms.

JK ataskaita. Jungtinės Karalystės parlamento Žvalgybos ir saugumo komitetas paskelbė ataskaitą, kurioje teigiama, kad Britanija yra tapusi vienu iš svarbiausių Rusijos žvalgybos taikiniu. Ataskaitos autoriai paragino vyriausybę tinkamai ištirti pranešimus, kad Rusija bandė paveikti balsavimą dėl „Brexito“ 2016-aisiais, tačiau pridūrė, kad įrodyti tai yra sudėtinga.

Koronaviruso vakcina. Žurnale „The Lancet“ paskelbta informacija apie gerus dviejų potencialių vakcinų nuo COVID-19 pirmųjų bandymų rezultatus. Oksfordo universiteto mokslininkai pranešė, kad jų sukurta eksperimentinė vakcina sužadino imuninį atsaką šimtiems paskiepytų žmonių. Kinijos mokslininkai taip pat paskelbė savo kuriamos kitos eksperimentinės vakcinos klinikinių bandymų išvadas ir pranešė apie sužadintą imuninį atsaką. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, klinikinių bandymų stadiją pasiekė 23 potencialios vakcinos, bet tik vienos iš jų kūrėjai yra pateikę pirmosios bandymų fazės klinikinių duomenų. Lietuva vakciną planuoja pirkti su kitomis Europos Sąjungos šalimis ir šiuo metu analizuoja, kiek jos reikėtų.

„Islamo valstybės“ vadeiva. Naujuoju džihadistų judėjimo „Islamo valstybė“ vadeiva paskelbtas Amiras Mohammedas Saidas Abd al Rahmanas al Mawla, žinomas tokiomis skirtingomis pravardėmis kaip „Profesorius“ ir „Naikintojas“. Ekspertai teigia, jog šis asmuo, pakeitęs pernai spalį per JAV specialiųjų pajėgų operaciją žuvusį grupuotės lyderį, yra liūdnai pagarsėjęs savo brutalumu, bet kiti jo biografijos faktai išlieka mįslė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt