Lietuvoje

2020.07.21 09:06

Teisingumo ministras: 62 proc. nuteistųjų Lietuvoje nusikalsta pakartotinai

Giedrė Čiužaitė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2020.07.21 09:06

Nors asmenų įkalinimo įstaigose mažėja ir teisingumo ministras sieja tai su gerėjančia kriminogenine situacija, daugiau kaip pusė nuteistųjų nusikalsta pakartotinai. Pagal šį rodiklį, pasak LRT RADIJUJE kalbėjusio ministro Elvino Jankevičiaus, Lietuva atsilieka nuo Europos Sąjungos vidurkio. Gerai besielgiantys kaliniai nuo šiol galės ne tik tikėtis anksčiau išeiti į laisvę, tačiau ir perkėlimo į patogesnes, naujesnes patalpas – ministerija Marijampolėje neseniai įrengė modulinį kompleksą nuteistiesiems, vadinamą daug humaniškesniu negu įprastos įkalinimo sąlygos. Tokių modulinių kamerų netrukus daugės visoje Lietuvoje.

Naujovė Marijampolės pataisos namuose atsirado liepos viduryje, čia bus galima apgyvendinti 64 nuteistuosius, įsikurs socializacijos specialistai, priežiūros postas.

„Kalbant apie nuteistuosius, kurie pozityviai elgiasi, jiems tikrai reikia geresnių patalpų. Nes labai sunku vykdyti resocializacijos, kitaip sakant, ugdymo procesą, kai vienoje patalpoje yra 20-30 žmonių, todėl mes ir stengiamės padaryti tokias patalpas, kuriose gyventų 2-3 žmonės, kaip yra visoje kitoje Vakarų Europoje. Ir pastebėjome, kad tokie moduliniai pastatai pakankamai pigiai kainuoja. Štai Marijampolėje, kiek prisimenu, vienas kvadratinis metras gavosi 650 eurų su viskuo – pilna apdaila, sanitariniais mazgais ir taip toliau. Tai tikrai labai pigu. Stengsimės ir ateityje kuo daugiau tokių modulinių pastatų pritaikyti ir padaryti“, – LRT RADIJO laidai „Ryto garsai“ sakė E. Jankevičius.

Kaip skelbia ministerija, geresnės sąlygos turėtų veikti ne tik kaip paskatinimas, tačiau padės ir geriau užtikrinti tvarką pareigūnams – apgyvendinus nuteistuosius tokiose kamerose, lengviau išvengti subkultūros elgesio apraiškų, pataisos pareigūnai ir psichologai gali veiksmingiau dirbti, nuteistieji ir suimtieji turi daugiau privatumo.

„Įsivaizduokim, didelis apleistas plytinis kambarys, kuriame žiemą yra pakankamai šalta, vasarą – labai šalta, kambaryje yra 20-30 žmonių, lovos viena šalia kitos. Sąlygos yra sudėtingos ir jeigu kambaryje įvyksta kas nors negero, sunku pastebėti – prie kiekvienos lovos pareigūno nepastatysi“, – apie senojo tipo kameras pasakojo ministras.

Šiemet pataisos įstaigose dar bus įrengta daugiau kaip 650 vietų modulinėse kamerose. Pravieniškių pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje modulių komplekse bus apgyvendinta apie 480, Alytaus pataisos namuose – 96, Marijampolės pataisos namuose –76 kaliniai.

Šiuo metu įkalinimo vietose yra apie 5500 asmenų, sakė E. Jankevičius. Skaičius mažėja, tačiau problema lieka tai, kad daugiau kaip pusė nuteistųjų vėl nusikalsta, sugrįžta į įkalinimo vietą.

„62 proc. visų nuteistųjų nusikalta pakartotinai. Pagal šį rodiklį mes atsiliekame nuo kitų ES valstybių, tai reikia keisti“, – kalbėjo teisingumo ministras.

Pozityvu ir tai, sakė ministras, jog šiuo metu įkalinimo vietose nėra nė vieno asmens, kuriam būtų diagnozuotas COVID-19. To esą padėjo išvengti griežtos, nors kaliniams ne visada priimtinos, priemonės.

Kol kas pavyko tai padaryti, mes neturime nė vieno nuteistojo, kuris būtų užsikrėtęs koronavirusu. Pavyko, kadangi turėjom griežtas priemones – įėjimas tik su kauke, dezinfekcinės priemonės. Iš dalies jos tęsiasi. Taip pat mes apribojome ilgalaikius pasimatymus, aišku, nuteistieji liko dėl to labai nepatenkinti, bet mes matome teigiamą rezultatą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt