Lietuvoje

2020.07.20 08:13

Paskelbtame nesaugių produktų sąraše – ir žaislai: nerimą kelia ne tik smulkios detalės, bet ir cheminė sudėtis

Gintarė Kavaliauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.07.20 08:13

Europos Komisija paskelbė nesaugių produktų ataskaitą, kurios sąraše – ir žaislai, keliantys pavojų sveikatai. Nerimą kelia ne tik žaisluose esančios smulkios detalės, bet ir žaislų cheminė sudėtis. Atlikus tyrimus paaiškėjo, jog itin dažnai naudojami ftalatai.

Ketvirtadalis laboratorijoje patikrintų žaislų neatitinka reikalavimų. Visuomenės sveikatos centro laboratorijoje tiriama žaislo cheminė sudėtis. Šiemet čia atlikti tyrimai parodė, kad dažniausiai aptinkama – ftalatų, jų gausu, pavyzdžiui, vaikų pamėgtuose šlykštukuose.

Nustatyta, kad ftalatų norma tirtuose žaisluose viršyta iki 3 kartų.

„Blogai yra tai, kad, vis dėlto, ftalatų tas neigiamas poveikis tikrai nepasireiškia čia ir dabar iš karto. Vaikai pažaidė su tuo negeru žaislu, neatitinkančiu reikalavimų, jam, aišku, tuo metu greičiausiai nieko nenutiks, bet tie ftalatai kaupsis organizme ir per kurį laiką tada jau gali neigiamą įtaką suteikti organizmu“, – įspėja Visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos atstovė Dalia Uksienė.

Ftalatai žaislui suteikia minkštumo, elastingumo, švelnumo, ir kitų savybių. Tačiau viršijus normą – kyla pavojus sveikatai.

Tyrimai atliekami kasmet, po kurių nesaugiais pripažinti žaislai parduotuvių lentynų nepasiekia. Vis dėlto, nėra garantijos, kad jie į rinką negrįš po kelerių metų.

Žinios. EK paskelbtame nesaugių produktų sąraše – ir žaislai: nerimą kelia ir smulkios detalės, ir cheminė sudėtis

„Jeigu būna kažkokia krizė dėl kažkokio produkto, ji pašalinama, o po keturių metų reikia kartoti, būtinai žiūrėti, kokia yra situacija“, – supažindina Vartotojų teisių apsaugos tarnybos atstovas Arvydas Naina.

Kai kurie gamintojai savo kurtų žaislų neišmeta, o pagal tyrimo rezultatus patobulina ir parduoda. Reikalavimų nesilaikantiems žaislų gamintojams, pardavėjams ar importuotojams skiriamos baudos nuo 150 iki 2,5 tūkst. eurų. Šiemet jų skirta 11.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.