Pandemijos metu sumažėjo vadinamųjų „meilės ligų“. Tačiau ekspertai perspėja, kad skaičius vėl kyla.
Sinoptikams prognozuojant šiltą savaitgalį, daugelis vyks pailsėti prie jūros ar ežerų. Gydytojai įspėja, kad vasara dovanoja ne tik gražias akimirkas, bet ir neplanuotas ligas. Per daug atsipalaidavus, galima užsikrėsti lytiniu būdu plintančiomis ligomis.
Medikai pastebi, kad per pandemiją, tokių ligų sumažėjo, tačiau vasarą paprastai skaičiai išauga. Kadangi, anot Santaros klinikų gydytojo dermatovenerologo Algirdo Šumilos, vasarą žmonės yra linkę ieškoti naujų santykių, gydytojas primena išlikti budriems.
„Reiktų į kiekvieną žmogų žiūrėti kaip į potencialų žmogų, kuris gali turėti infekciją ir apie tai nieko nežinoti“, – aiškina gydytojas.
Pasak gydytojo, negalima išvadų apie diagnozę daryti iš simptomų ir yra būtina atlikti tyrimus.
„Dėl to didelė dalis žmonių, 30–50 proc. žmonių, kurie turi infekciją, jie nieko nejaučia ir tik specialūs tyrimai tą gali įvardinti.
„Prieš savaitę kreipėsi du vaikinai (...) abu skundai su tokiais pačiais (simptomais – LRT.lt). Atsirado nemalonūs skausmai šlapinantis, išskyrų atsirado. Anamnezė panaši – prieš savaitę abu turėjo naujus santykius. Ir pagal skundų negali pasakyti kas tai yra. Padarius tyrimus paaiškėjo situacija, kad vienas yra su specifinė infekcija – ir gonorėja, ir chlamidinė infekcija, o pas kitą pacientą tyrimų pagalba pavyko įrodyti, kad yra auksinis stafilokokas.
Vienas, kuriam suradome auksinį stafilokoką apsidžiaugė, sako: „tai čia gera infekcija – auksinė“. Ne, bet infekcija nėra gera. Tas pats chlamidinė infekcija ir gonorėjinė infekcija irgi yra tos infekcijos, kurios persiduoda santykių metu ir jas reikia gydyti“, – teigia gydytojas.
A. Šumila atkreipia dėmesį, kad nors simptomai gali sumažėti, tačiau infekcijos nepranyksta. Todėl svarbu lytinių santykių metu būti atsakingiems.
„Prezervatyvas turi būti nešiojamas visuomet“, – pabrėžia gydytojas.