Lietuvoje

2020.07.16 15:56

Dėl Astravo AE klausimo – Landsbergio ir Nausėdos diskusija: remsime prezidentą, kuris priešinsis, neremsime – kuris kapituliuos

Paulina Levickytė, Gailė Jaruševičiūtė, ELTA2020.07.16 15:56

Ketvirtadienį prie Prezidentūros įvyko mitingas, raginantis prezidentą Gitaną Nausėdą laikytis principinės pozicijos derybose su Baltijos valstybėmis dėl Astravo atominės elektrinės, kurį organizavo Lietuvos politiniai kaliniai ir tremtiniai. Mitinge dalyvavęs Aukščiausiosios Tarybos – Atkuriamojo Seimo pirmininkas, Sąjūdžio prieš Astravo AE garbės pirmininkas profesorius Vytautas Landsbergis akcentavo padėties rimtumą ir teigė remsiąs prezidentą, kuris priešinsis, ir neremsiąs prezidento, kuris kapituliuos.

Landsbergis: remsime prezidentą, kuris priešinsis, neremsime prezidento, kuris kapituliuos

„Susirenkame kaip niekada su labai dideliu ir skubiu reikalu. Žinoma, tas reikalas brendo ilgai, bet jis dabar ateina prie kulminacinio taško ir galimo lūžio, kuris bus labai lemtingas, jeigu tai bus blogas lūžis, jeigu sukiuš ir pasiduos Lietuvos vadovybė tam šantažui, kuris yra paruoštas, tai Lietuva pateks į naują ir dar didesnę energetinę priklausomybę nuo buvusios imperijos ir bus pakabinta po nuolatine pražūties grėsme, ko dar turbūt niekada istorijoje nebuvo, nebent kryžiuočių laikais“, – teigė Sąjūdžio prieš Astravo AE garbės pirmininkas prof. V. Landsbergis.

V. Landsbergio teigimu, net ir didieji ir grėsmingi šalies okupantai nebuvo užsimoję Lietuvos sunaikinti vienu smūgiu. O tokia grėsmė, pasak profesoriaus, gresia dėl Lietuvos pasienyje pastatytos Astravo AE.

„Kas yra dabar mums paruošta, gali pavirsti būtent tokiu vieno smūgio sunaikinimu, jeigu branduolinė bomba, kuri yra užtaisyta prie pat Vilniaus, Astrave, sprogs. O ji gali sprogti ne visai netyčia, nes ji yra parengta ir statoma absoliučiai neleistinai, pradedant nuo vietos parinkimo, nes tarptutinės taisyklės neleidžia statyti, ypač šaliai nesutikant“, – sakė profesorius.

„Tai yra neleistina vieta, tai yra neleistina chaltūra, kaip ta statyba parengta ir dabar vykdoma, kaip paaiškėjo, net neturint projektinės dokumentacijos“, – pridūrė jis.

Nors V. Landsbergis teigia, kad Lietuva priešinasi kiek gali, tačiau akcentuoja, kad šis priešinimasis Astravo AE gerokai nevieningas, suskaldytas. Taip pat, pasak profesoriaus, šalyje yra paskleista propaganda, kad konservatoriai, eskaluodami Astravo AE klausimą, darosi sau rinkimų reklamą.

„Padėtis yra labai rimta, aš manau, kad ir prezidentas supranta, kad nežinia, kas jį supa, kokia kompanija – astravininkų, abejojančių, išsigandusių, papirktų ar kaip nors kitaip klaidinamų žmonių yra aplink jį. Trys labai svarbūs patarėjai visai neseniai pasitraukė iš ten, kokia ten situacija, mes nežinome“, – mitingo metu sakė V. Landsbergis.

„Mes remsime prezidentą, kuris priešinsis, mes neremsime prezidento, kuris kapituliuos“, – susirinkusiems mitingo dalyviams teigė V. Landsbergis.

ELTA primena, kad siekiant įvertinti Lietuvos pasirengimą apsaugoti Lietuvos gyventojus ir aplinką, prezidentas G. Nausėda ketvirtadienį inicijavo Valstybės gynybos tarybos posėdį. Jame bus aptariamas Vyriausybės bei kitų valdžios institucijų pasirengimas reaguoti į Astravo atominės elektrinės keliamas grėsmes.

Aukščiausiosios Tarybos – Atkuriamojo Seimo pirmininkas, Sąjūdžio prieš Astravo AE garbės pirmininkas prof. V. Landsbergis teigė, kad kol kas nedaroma praktiškai jokių veiksmų, kad Astravo AE veikimas būtų sustabdytas. Todėl profesorius sukvietė piliečius ketvirtadienį rinktis į mitingą Daukanto aikštėje.

„Nežinia, kiek gudrių astravinių patarėjų susispies aplink prezidentą, kad išgautų jo pritarimą kapituliacijai. Paremkime prezidentą, kad priešintųsi. Lietuvos politiniai kaliniai ir tremtiniai rengia ketvirtadienį, 14 val. 30 min,. mitingą Daukanto aikštėje. Viskas teisėta, Lietuva nori gyventi. Ateikim visi“, – savo feisbuko paskyroje ragino profesorius.

Mitinge netikėtai pasirodė G. Nausėda: ar jūs mano komandoje?

Prie mitingo prisijungė ir pats prezidentas G. Nausėda. Šalies vadovas susirinkusiems teigė, kad Astravo AE sustabdyti jau nepavyks, bet Lietuva siekia, kad projektas taptų ekonomiškai negyvybingas.

„Tai žiūrėkite, ar jūs mano komandoje, ar ne?“, – klausė netikėtai mitinge pasirodęs prezidentas. Susirinkusi minia nelaukdama sušuko „Taip!“.

„Mes norime, kad jūs būtumėte mūsų komandoje“, – atsakė prof. V. Landsbergis.

Prezidentas patikino, kad Europos Komisija Lietuvos žinutę apie Astravo AE nesaugumą tikrai išgirdo.

„Jūs matėte, kad pastaruoju metu mes padarėme tikrai nemažai, ir tai nėra tik kreipimasis į baltarusių tautą. Tai yra pirmiausia darbas Europos Komisijoje, kurioje yra labai aiškia suformuota problema ir ką reikia daryti. Ten yra identifikuotas pavojus, kuris yra Baltarusijoje. EK vis geriau supranta šią bėdą. Vakar tikriausiai matėte, kad buvau Lenkijoje. Lenkijoje mes turime tikrai labai stiprius draugus. Jei tie draugai mus rems, ir mes tikrai galėsime padaryti atramą tokioms revizionistinėms, kompromisinėms formuluotėmis, kurios gimsta kitose mūsų regiono vietose“, – teigė prezidentas.

Prezidentas atkreipė dėmesį į parlamentaro Žygimanto Pavilionio plakatą „Ž. Vaičiūnas turi trauktis“. Prezidentas sakė, kad tokių plakatų tikrai neturėtų būti, o ir ministru jis visiškai pasitiki.

„Mūsų ministras yra įpareigotas vesti derybas kietai ir neišduoti mūsų principų. Siekti palankiausio rezultato ne tik Lietuvai, o visiems, nes mūsų pagrindinis tikslas – sinchronizacija, kuri padėtų tašką, kad iš trečiųjų šalių elektros nebūtų po 2025 metų. Tai visa tai mes darome“, – sakė jis.

„Mes turime padaryti viską, kad Astravo AE būtų ekonomiškai negyvybingas projektas. Tą mes pakeisti galime, tų dalykų, kurių nepadarėme prieš 10 metų, mes, deja, pakeisti nebegalime. Tokia yra realybė“, – apibendrino G. Nausėda.

Minia nueinantį G. Nausėdą palydėjo šūksniais „nepasiduokit“.

Mitinge dalyvavo maždaug pusšimtis žmonių. Mitinge dalyvavo maždaug pusšimtis žmonių, susirinkę dalyviai laikė iškėlę plakatus su užrašais „Neišduokime Lietuvos“, „Vaičiūnas turi trauktis“, „Pasitraukime iš BRELL“. Renginyje dalyvavo ir Seimo nariai konservatoriai Žygimantas Pavilionis, Paulius Saudargas, Vytautas Juozapaitis.