Lietuvoje

2020.07.16 14:42

Vareikis ir Dagys apie Lenkijos prezidento rinkimus: yra pamokų ir Lietuvai

LRT.lt2020.07.16 14:42

Lenkijos prezidento rinkimai suteikė pamokų ne tik Lietuvai, bet ir visai Europai, ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo parlamentarai Egidijus Vareikis ir Rimantas Jonas Dagys.

Anot Seimo narių, tai, kas vykstas Lenkijoje, nėra atsitiktinis reiškinys, būdingas tik šiai kaimyninei valstybei. Jų žodžiais tariant, „tai yra šių dienų vyraujančių politikos tendencijų padarinys”.

Pasak E. Vareikio, jau kokį dešimtmetį politikoje atsiradęs reiškinys, kuris netgi ir politologams nėra visiškai aiškus – tai vadinamųjų „nesisteminių“ partijų atsiradimas. Tokiomis partijomis vadinamos tos, kurios neatstovauja tradicinėms politinėms ideologijoms. Tokios politinės jėgos, kaip kalbėjo E. Vareikis, neretai adaptuoja ir atstovauja kelioms, vertybiškai sunkiai suderinamoms politinėms ideologijoms – konservatizmui, drauge su liberalizmu, socializmu.

Politikas teigė, kad Lenkijoje, prezidento rinkimų metu, vyko kova tarp „aiškias konservatyvias vertybes deklaruojančio A. Dudos ir keistu pagrindu susivienijusių neaiškių kairiųjų jėgų“. E. Vareikis dėstė, kad šias kairiąsias jėgas vienija griaunamasis faktorius, kurį jis vadino „mirties kultūra”.

„Kadangi žmogaus orumą, asmens tapatybę ir tvirtą bendruomeniškumą, apie kurį kalbėjo ir ES pirmtakas Robertas Šumanas, gali užtikrinti tik krikščionybė, Duda, kaip krikščioniškos demokratijos atstovas, šiuos rinkimus laimėjo“, – sakė E. Vareikis.

Jis taip pat kalbėko, kad šiandien vyrauja neaiškiai apibrėžtos politinės ideologijos, tokios kaip „liberalkonservatyvumas”. Lietuvos opozicijoje, E. Vareikio manymu, yra partija, „kuri save vadina konservatoriais, liberalais ir socialkonservatoriais vienu metu”, o kairiųjų Lenkijos prezidento A. Dudos oponentų mobilizacija labai primena ir Lietuvos atvejį”.

Krikščionių sąjungos pirmininkas Rimantas J. Dagys tvirtino, kad šiandien, tiek Lietuvoje bei Lenkijoje, tiek ir Vakarų valstybėse „vyksta aiški vertybinė diskusija ir skirtis tarp dviejų skirtingų pasaulėžiūrų”. Šis pasidalijimas, R. Dagio manymu, plika akimi matomas mūsų žiniasklaidos, politologų tarpe. Politikas teigia, kad „žiniasklaidoje dominuoja viena, liberalioji pusė, o kita – krikščioniškai konservatyvi pusė yra nepopuliari“.

Kaip kalbėjo R. J. Dagys: „Šis pasidalijimas tarp dviejų, kaip jis sakė, kultūrų, tai „skirtis tarp mirties kultūros, kurios pagrindiniai akcentai – gyvybės naikinimas įvairiomis formomis (eutanazija, abortai, Stambulo konvencija, tradicinės šeimos sampratos naikinimas), žmogaus atsakomybės prieš jo šeimą, bendruomenę, tautą ir valstybę eliminavimas, tautos išnykimo puoselėjimas, istorinės atminties naikinimas ir amžiais patvirtinto krikščioniškojo požiūrio vertybių, kurios individą, šeimą ir valstybę apibrėžia kitaip“.

Krikščioniškajame suvokime, sakė R. Dagys, akcentuojama pareigos šeimai, giminei, savo gimtųjų šaknų puoselėjimo svarba. Tad R. Dagio manymu, išvardint veiksniai atspindi egzistuojantį aiškų susidūrimą tarp „mirties“ ar „išnykimo“ ir „gyvybės“ kultūros.

Seimo nariai teigė, kad Lenkijoje krikščioniška tradicija, su amžiais patikrinomis vertybėmis, nugalėjo. Spaudos konferencijos dalyviai džiaugėsi, kad „Lenkijoje šis neigiamas poslinkis neįvyko ir lenkų tauta atsilaikė prieš milžinišką spaudimą, kurį sukėlė kairuoliškų tendencijų vyravimas žiniasklaidoje“. Politikai nuogąstavo, kad ši, jų manymu, neigiama tendencija šiandien vyrauja ir dominuoja Vakarų valstybėse, o Lietuva, deja, ne išimtis. Ši plintanti tendencija, nepaisyti tradicijų ir krikščioniškųjų vertybių, veda „tvarkingo išmirimo“, galinčio nulemti ir visos Vakarų civilizacijos žlugimą, keliu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt