Lietuvoje

2015.11.16 14:08

S. Skvernelis: reikia kaupti keleivių duomenis ir ES vidaus skrydžiuose

ELTA2015.11.16 14:08

Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis įsitikinęs, kad keleivių duomenų įrašų sistema (PNR) privalo veikti ne tik skrydžiams iš Europos Sąjungos (ES) ar į ją, bet ir Bendrijos viduje. Anot ministro, Lietuva yra pasirengusi vienašališkai įvesti PNR sistemą jau 2016 metais.

Anot S. Skvernelio, išankstinės informacijos apie keleivį turėjimas gali padėti užkirsti kelią teroristiniams išpuoliams, be to, tokia informacija, anot ministro, turėtų būti saugoma trejus metus, nes ji yra svarbi atliekant įvykių analizę po išpuolių.

„Mes manome, kad toks pats mechanizmas turi veikti ir vidiniams skrydžiams, ir Europos Sąjungos viduje“, – po vyriausybės pasitarimo pirmadienį kalbėjo S. Skvernelis.

Europinė direktyva dėl PNR registro įsteigimo skrydžiams iš ir į Bendriją šiuo metu svarstoma Europos Parlamente. Sausį EP Pilietinių teisių ir teisingumo komitetas atmetė tokią iniciatyvą, motyvuojant, kad ja bus pažeidžiamos žmogaus teisės, tačiau liepą pritarė pataisytam direktyvos variantui. Galutines diskusijas dėl PNR tikimasi baigti iki metų pabaigos.

S. Skvernelio teigimu, Lietuva jau dabar turi technines galimybes sukurti PNR sistemą ir skrydžiams ES viduje, ir ji gali būti pradėta taikyti nuo 2016 metų.

„Mes manome, kad toks parengtas įstatymas neprieštarauja niekam, nes tos (ES, – ELTA) apibrėžiančios direktyvos dar net nepriimtos“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Europos Komisijos pateiktame siūlyme PNR sistemoje duomenys apie kiekvieną keleivių būtų saugomos bent 60-tyje kategorijų – nuo asmens tapatybės duomenų ir skrydžio krypties iki kompiuterio IP adreso, iš kurio buvo pirktas bilietas, užregistravimo. Šie duomenys turėtų būti saugomi tam tikrą laiką ir prienami už saugumą atsakingoms struktūroms.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.