Lietuvoje

2020.07.15 19:34

Vidinė COVID-19 virtuvė: dalis užsikrėtusiųjų nesuvokia pavojaus, kiti slepia neleistinus romantiškus ryšius

Laura Adomavičienė, LRT.lt2020.07.15 19:34

Karantinas baigėsi prieš porą mėnesių, bet pirmoji koronaviruso banga tebesitęsia. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) sekliai pasiraitoję rankoves vis dar dirba COVID-19 židiniuose, bendrauja su infekuotaisiais ir sąlytį su jais turėjusiais žmonėmis. Jų tarpe pasitaiko įvairaus plauko piliečių: piktų, lengvabūdžių, atsisakančių bendradarbiauti. Kiti spaudžiami palūžta: „Nesakykit žmonai, bet...“.

NVSC Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Ginreta Megelinskienė sako, kad nepaisant to, jog karantinas Lietuvoje buvo atšauktas prieš pusantro mėnesio, tai nereiškia, kad koronavirusas iš šalies pasitraukė.

„Tas infekcijos plitimas pasaulyje yra ypatingai pavojingas. Tos rekomendacijos būnant uždarose patalpose, dėvėti kaukes, matuoti į įstaigą ateinančių asmenų temperatūrą – tai nebėra privaloma, tai išliko tik rekomendacija, ir jeigu jų nesilaikoma, aišku, niekas už tai nenubaus. Bet pagrindinių rekomendacijų laikytis reiktų: dėvėti kaukę, ypač parduotuvėse, viešajame transporte. Rankų dezinfekcinį skystį reikėtų nešiotis kiekvienam“, – tikino NVSC epidemiologė.

Lietuvoje iki šiol kasdien registruojama po kelis užsikrėtimo atvejus, dalis jų – įvežtiniai. Kai kuriose šalies dalyse, pavyzdžiui, Trakų ir Kretingos rajonuose, Vilniaus Respublikinėje psichiatrijos ligoninėje susidarę koronaviruso židiniai.

Jei didesnių koronaviruso protrūkių Lietuvoje kol kas neregistruojama, pasaulyje situacija gerokai liūdnesnė. Iš viso registruota daugiau nei 12 mln. užsikrėtimų atvejų, iš kurių 30 proc. – Jungtinėse Amerikos Valstijose. Europoje taip pat padėtis vietomis nėra valdoma.

„Kai klausiama, kada bus antroji banga, tai Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) generalinis direktorius nurodė, kad pasaulyje vis dar yra pirmoji banga. Iš tikrųjų tas pats yra ir Lietuvoje. Nors plojo visi, kad štai pagaliau suvaldėme koronavirusą, bet tuo metu mes tyrėme atvejus ir matėme, kad tai dar nesibaigs. Protrūkiai yra registruojami ir dažniausiai jie nebūna lokalūs, išplinta tarp artimųjų, šeimose, kitur. Matėme, kad ploti dar anksti“, – sakė pašnekovė.

Akivaizdžiai užsikėtęs, o tirtis nė neketina

Įdomu tai, kad praėjus penkiems mėnesiams po pirmojo registruoto užsikrėtimo atvejo Lietuvoje, dalis gyventojų taip ir netapo sąmoningesniais. Sąlytį su infekuotu turėję gyventojai tai linkę nuslėpti, jie dažnai nesilaiko izoliacijos reikalavimo ir net atsisako tirtis.

„Prieš dešimt minučių turėjau pokalbį su sąlytį turėjusia moterimi. Ji gana agresyviai kalbėjo. Aš paklausiau, ar ji pasidarė COVID-19 testą, nes jos balsas buvo labai panašus į sergančio asmens. Užsikrėtusiems būdingas toks įdomus užkimimas. Jis duslus, būdingas tik koronavirusui. Moteris atsakė, kad testo nesidarė, nes jos asmenine nuomone, ji neturėjo didelio sąlyčio. Ji esą pati žino, kokį sąlytį turėjo ir jai simptomai nėra svarbūs. Žmogus, turintis simptomų ir turėjęs sąlytį su infekuotu net neina tirtis, nes pats nusprendžia, kad to nereikia“, – apmaudo neslėpė G. Megelinskienė.

Kai tokie piliečiai, kurie akivaizdžiai gali būti užsikrėtę koronavirusu ir patys piktybiškai nesitiria, jiems kartais tenka organizuoti ir priverstinį ištyrimą.

Su agresijos ir pykčio apraiškomis pačiai epidemiologei teko susidurti ir oro uoste, pasitinkant iš užsienio atvykstančius tautiečius. Dalis jų priešiškai sutiko žinią, kad teks dvi savaites karantinuotis viešbučiuose. Vieni apmaudą liejo smūgiais, kiti griebėsi vaikiškų gudrybių. Mat buvo tokių, kurie vengdami karantinavimo, oro uosto kampe prasėdėdavo 6 valandas, tikėdamiesi, kad juos užmirš ir į viešbutį neveš.

O kartais NVSC darbuotojams tenka užsiimti ir detektyvine veikla norint nustatyti, kas gi buvo užkratą pernešęs asmuo. Mat infekuotieji ne visada linkę atskleisti tiesą, ypač kai kalbama apie istorijas, kurias jie slepia ir nuo šeimos bei artimųjų. O istorijų pasitaiko gana pikantiškų.

„Daug gyvenimiškų istorijų sužinome, kokie kolegos su kuriais daugiau bendrauja, kokiais ryšiais susiję. Nes faktas, kad visose darbovietėse visko yra. Turbūt vienas iš įdomiausių atvejų nutiko kolegei. Koronavirusu užsikrėtė visa viena šeima. Kolegė penkis kartus kiekvienam iš jų skambino, bet vis neišsiaiškina, kur tas užsikrėtimas įvyko. Šalyje registruojami tik pavieniai atvejai, atsekti sunku, bet akivaizdu, kad užsikrėtimas visiškai iš oro neįvyko. Šeštą kartą skambinant vienas šeimos narių galiausiai palūžo. Sako: „Jūs tik nesakykit žmonai, bet aš buvau masaže“. Naivi kolegė skambina tai masažuotojai, klausia, ar ji masažo metu dėvėjo asmens apsaugos priemones. Faktas, kad nedėvėjo, nes ne tokio pobūdžio masažas buvo“, – su šypsena prisimena epidemiologė.

Sudalyvavo tetos 100 metų jubiliejuje

Slapukauti linkę ne tik romantiškus ryšius siekiantys nuslėpti gyventojai. Ne itin noriai su NVSC atstovais bendradarbiauja ir socialinės rizikos šeimos, kurių narys yra užsikrėtęs koronavirusu. Jie neatskleidžia savo maršrutų, turėtų kontaktų, tiesiog atsisako bendradarbiauti. Pagalbą tokiu atveju suteikia jų kaimynai, artimieji, kiti susiję asmenys, kurie teikia informaciją. Kiti bendradarbiauti atsisako siekdami išvengti visuomenės stigmatizacijos arba tiesiog nenorėdami keisti savo gyvenimo būdo.

Pavyzdžiui, vienos įmonės darbuotojas, kurio šeimos nariui nustatyta infekcija, ir toliau vaikščiojo į darbą. Mat sergantysis nurodė, kad gyvena vienas, todėl kiti nariai buvo priskirti sąlyti neturėjusių asmenų grupei. Tik vėliau, kai infekcija buvo išplatinta darbovietėje, paaiškėjo, kad dalis aplinkybių nuo NVSC specialistų buvo nuslėptos. Nutylėtas faktas, kad su užsikrėtusiu šeimos nariu gyvena sūnus. Faktą pavyko sužinoti per kitus informacijos šaltinius.

„Koronaviruso akivaizdoje labai atsiskleidžia kolegos, kokie jie yra iš tiesų“, – tikino G. Megelinskienė.

Tačiau, ko gero, labiausiai NVSC darbuotojus liūdina gyventojų lengvabūdiškumas ir negebėjimas įvertinti rizikos. Tai geriausiai iliustruoja karantino pabaiga, paskelbta birželio 17-ąją. Dalis visuomenės tą žinią suprato klaidingai – jei niekas nebeverčia dėvėti kaukės, reiškia, viruso nebėra. Ir pasipylė gimtadienių, krikštynų, jubiliejų šventės, į kurias sugužėjo seniai matyti išsiilgti giminės.

„Labiausiai pribloškė atvejis kai ką tik pasibaigus karantinui žmogus dalyvavo tetos 100 metų jubiliejuje. Žmogui, dalyvavusiame šioje šventėje, vėliau patvirtintas užkratas. Mums, epidemiologams, net bloga pasidaro. O jų požiūriu – nieko, viskas gerai“, – iki šiol stebisi G. Megelinskienė.

Epidemiologė dar kartą ragina gyventojus įvertinti tokių švenčių riziką, ypač saugoti vyresnio amžiaus ir gretutinių ligų turinčius šeimos narius, kuriems infekcija gali labiausiai pakenkti. Patys epidemiologai apie tokius giminės susibūrimus ir šiandien nė nesvajoja.

„Žmonės yra žmonės ir gerai, kad jie švenčia. Bet reikia įsivertinti ir gal kažkokių didelių jubiliejų dabar dar nereikėtų kelti. Ir pati buvau šeimoje ta nevykėlė, kuri niekur nevažiavo. Visi siuntė nuotraukas, kaip jiems faina švęsti, o man nebuvo faina, nes dirbau su tais atvejais iš švenčių. Supratau, kad dar nenoriu pradėti to viso reikalo“, – tikino G. Megelinskienė.

Anot epidemiologės, labiausiai tikėtina, kad gyvenimas į senąsias ikikovidines vėžes grįš tik tuomet, kai bus išrasta ir patvirtinta veiksminga bei saugi vakcina nuo koronavioruso. Mat virusą iš populiacijos pavyks išstumti tik tuomet, kai jis neturės organizmo, šeimininko, kuriame gali plisti ir kuris užkrato nebeperduos kitam. Iki tol vienkartinės pirštinės, burną ir nosį dengiančios kaukės bei dezinfekcinis rankų skystis turėtų būti mūsų nuolatiniai palydovai, esant poreikiui ranka pasiekiami, saugantys ne tik mūsų pačių, bet ir aplinkinių sveikatą.

„Labai gaila, kad dabar dezinfekciniai skysčiai iš viešų vietų pamažu nyksta. Būna, ateini į parduotuvę, bandai išsispausti skysčio – nieko ten nebėra. Bet reikėtų tos galimybės nusiplauti ir dezinfektuoti rankas. Kaukių nešiojimas iš užkrečiamųjų ligų pusės yra reikšmingas dalykas, ypatingai būnant uždaroje patalpoje. Ir taip pat reikia žmonių sąmoningumo. Reikia prisiminti, kad dėl kiekvieno iš mūsų indėlio ir buvo suvaldyta infekcija. Jeigu visuomenė nebūtų taip susibūrusi, situacija būtų gerokai liūdnesnė“, – tikino G. Megelinskienė.

Populiariausi

Informacinių technologijų egzaminas

Lietuvoje

2020.08.05 07:50

Skelbiami brandos egzaminų sesijos rezultatai: matematiką įveikė vos 67,61 proc. abiturientų anglų kalbos egzaminą išlaikė beveik 99 proc. mokinių

13
Medikai

Lietuvoje

2020.08.05 09:08

Mirė koronavirusu sirgęs pranciškonų vienuolis iš Kretingos parapijos klebono ir NVSC komentarai; atnaujinta 09.41

Lietuvių kalbos brandos egzaminas

Lietuvoje

2020.08.05 10:01

Egzaminų centro vadovė: kad šiemetinio matematikos egzamino rezultatai bus prasti, ženklų buvo prieš dvejus metus egzamino vertintojas: kai kur pakako skaičius sudėti, bet ir to nesugebėjo

7
Mokiniai, mokykla, Jono Pauliaus II gimnazija, mokiniai, mokykla, abiturientai

Lietuvoje

2020.08.05 15:20

Lingienė: tendencijos rodo, kad mokslo metai galėtų prasidėti įprastai Kitą savaitę grįžusiesiems iš Lenkijos gali tekti izoliuotis

33