Lietuvoje

2020.07.14 16:19

Politologė kritiška – prasidėjo „užslėpta“ rinkimų kampanija: už medalių dalybas rajonų medikams kliuvo ir Verygai

kirčiai Narkevičiaus ir Mažeikos sprendimams
LRT.lt2020.07.14 16:19

Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos profesorė Jūratė Novagrockienė pastebi, kad valdžioje esantys politikai aktyviai pradėjo rinkimų kampaniją, o tam užslėptai naudoja valstybės administracinius išteklius.

Politologė kritiškai įvertino ministrų Jaroslavo Narkevičiaus, Kęstučio Mažeikos ir sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos veiksmus. Pastarasis pastarosiomis savaitėmis vyksta į šalies regionus ir medikams, kovojusiems su koronaviruso pandemija, teikia medalius.

„Toks administracinių resursų naudojimas lyg savo rinkimų kampanijai, lyg užslėptai naudojimas paplitęs visur. Net Europos Taryba atliko tyrimą ir suformavo gaires, kaip tokių resursų naudojimas kenkia demokratiniams rinkimams. Pirmiausia visa tai reikalauja neutralumo, lygios konkurencijos ir laisvos rinkėjų valios pasirinkimo“, – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ sakė J. Novagrockienė.

Pasak politologės, vienas tokių pavyzdžių Lietuvoje galėtų būti vadinamieji Narkevičiaus keliukai.

„Jie naudingi tam tikrai regionų gyventojų grupei ir tikintis, kad rinkėjai gali sureaguoti ir balsuoti už tą politinę partiją ar tą konkretų asmenį, kuris dabar yra ministro poste“, – sako apžvalgininkė.

J. Novagrockienė pastebi, kad panašių tendencijų galima įžvelgti sveikatos apsaugos ministro A. Verygos veiksmuose, kai šis vyksta į rajonų gydymo įstaigas ir ten medikams teikia medalius už kovą su koronavirusu.

„A. Verygos vizitai su visais apdovanojimais galėjo būti daromi kitu būdu. Pavyzdžiui, pasikviečiama į ministeriją ir medaliai iškilmingai įteikiami, bet šiuo metu gaunami du zuikiai vienu šūviu, kai naudojamas valstybinis transportas ir pan. Ta apdovanojimų galia ir kai tu susitinki, tam tikrame rate komunikuoji su būsimais ar potencialiais rinkėjais“, – sako politologė.

Ji pateikė dar pavyzdžių, kai aplinkos ministras K. Mažeika suteikė leidimą žvejoti Žuvinto rezervate. Pasak profesorės, tai dar vienas pavyzdys ir užslėptas būdas, kaip paveikti rinkėjus.

„Tai didelis pažeidimas, nes kiti kandidatai, kurie neina valstybinių pareigų, tokių galimybių neturi“, – sakė politikos įvykius apžvelgianti J. Novagrockienė.

Anot Karo akademijos profesorės, rinkėjui suprasti ir atskirti tokią paslėptą agitaciją, valstybinių išteklių naudojimą yra ganėtinai sudėtinga, nes pas jį atvyksta ministras, todėl susidaro įspūdis, jog politikas domisi regiono reikalais, lanko gyventojus. Tačiau, anot J. Novagrockienės, politikai dažnu atveju esant rinkimų laikotarpiui tai daro visiškai kitais tikslais.

„Tai rimti demokratinio rinkimų proceso pažeidimai“, – kritišką nuomonę išsakė politologė.

LRT.lt primena, kad sveikatos apsaugos ministro A. Verygos sukurti nauji apdovanojimai bus teikiami daugiau ne medikams, bet jiems padėjusiems, kitiems koronaviruso židiniuose dirbusiems asmenims.

„Šio apdovanojimo tikslas buvo pagerbti ne tik medikus. Yra žmonių, kurie medikams padeda, nebūdami medikai. Tai savanoriai, kurie budi karštojoje linijoje, yra kiti žmonės, kurie prisideda šitoje situacijoje, kariai. Jiems neturime atskirų apdovanojimų, nes mūsų (Sveikatos apsaugos ministerijos medaliai – BNS) teikiami specifiškai tik medikams. Dėl to atsirado idėja sukurti atskirą apdovanojimą“, – gegužės pabaigoje Seime žurnalistams sakė A. Veryga.

Jis tvirtino naują apdovanojimą sugalvojęs būtent šiai ypatingai – kovos su koronavirusu – situacijai prisiminti.

Šiuo metu pagaminta apie 570 apdovanojimų.

Politologė: valdantieji naudojasi valstybės resursais, siekdami paveikti rinkėjus