LRT FAKTAI
Šiauliai

Lietuvoje

2020.07.14 17:00

LRT FAKTAI. Sąmokslo teorijos dėl koronaviruso nesiliauja: ar galima nupirkti teigiamą diagnozę?

Jurga Bakaitė, LRT.lt 2020.07.14 17:00

Lietuvoje kartu su koronaviruso pandemija plinta ir teorija, esą virusas nėra toks pavojingas, nuo jo nemirštama, o pandemija yra Vyriausybės bei medikų sąmokslas.

Ne kartą bandyta įrodyti, kad ligoninės arba medikai tam turi finansinių sumetimų. LRT FAKTAI išsiaiškino, kad įrašas, kuriuo dalijamasi „YouTube“ ir socialiniuose tinkluose, teigiantis, esą už „koronos mirtį“ artimiesiems Šiauliuose buvo sumokėta 600 eurų, negali būti tiesa.

Melą skleidžia buvęs kandidatas į prezidentus

„Ar mes galim padaryti, kad nuo koronos mirė? Sako, mes duosim pinigų, jeigu jūs sutinkat, kad mes galėtume nurašyti nuo koronos <...>, ir jiems davė 600 eurųׅ“, – tokį esą pokalbį telefonu publikuoja „YouTube“ kanalas „Kazimieras Juraitis Nr2“. Jame Kazimieras Juraitis, bandęs dalyvauti Lietuvos prezidento rinkimuose 2019 m., kalbina pašnekovą, prisistatantį kaip „Antanas iš Šiaulių“.

Tai dažnai lietuviškuose socialiniuose tinkluose pastaruoju metu platinamas motyvas – ne viename įraše teigiama, esą koronaviruso protrūkis yra tik pretekstas priversti gyventojus izoliuotis, o Lietuvos politikai arba konkretūs gydytojai iš to gauna finansinės naudos.

Šiuo atveju teigiama, kad mirusios moters artimiesiems buvo pasiūlyta 600 eurų, jei jie sutiks mirties priežastimi nurodyti koronavirusą.

Šiauliuose nuo koronaviruso nemirė nė viena moteris

Kad įraše skelbiama netiesa, įrodo faktas, kad Šiauliuose nuo koronaviruso tiesiog dar nemirė nė viena moteris.

Kaip patvirtino Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė spaudai Austina Vžesniauskaitė, Šiaulių apskrityje nuo koronaviruso mirė iš viso 3 žmonės, visi balandžio–gegužės mėnesiais, tačiau visi jie buvo vyrai.

Šią informaciją patvirtino ir Respublikinė Šiaulių ligoninė.

Tuo tarpu tariamo pokalbio įrašu aiškiai teigiama, kad artimiesiems 600 eurų suma iš gydytojų buvo pasiūlyta būtent Šiauliuose.

Įtarimų įrašo autentiškumu abejoti verčia ir kita detalė – pašnekovas sako nežinantis mirusios moters pavardės, nors vaizdo įrašo anonse teigiama, esą jis kalba apie savo motiną.

Už melagienų – mįslingos ir tarpusavyje susijusios viešosios įstaigos

Įrašu netruko pasipiktinti ir internautai, reikalaudami Respublikinės Šiaulių ligoninės bei Sveikatos apsaugos ministerijos atsakomybės. Viena komentatorė rašė turinti žinių, jog už tokio ligoninės veiksmo slypi finansiniai sumetimai: „Ligoninė už nugalabytą gauna 39 tūkstančius, už susirgusį 16 tūkstančių (berods) eurų“ (kalba netaisyta – LRT.lt).

Tuo tarpu „YouTube“ kanalas „Kazimieras Juraitis Nr2“ skelbia esantis „naujas oficialus mano [Kazimiero Juraičio] kanalas“ – turima omenyje, jog ankstesnis nesėkmingai politikoje bandžiusio dalyvauti vyro kanalas, jo teigimu, buvo užblokuotas. Kanale nauji vaizdo įrašai, dažnai politikos bei koronaviruso temomis, pasirodo kiekvieną dieną.

Kanalas siūlo paremti jo turinį pervedant lėšas VšĮ „Kaisakas“, prie jo vaizdo įrašų platinamos nuorodos į „PressJazzTV“. Šis kanalas savo ruožtu yra susijęs su VšĮ „Tėvynės konduktoriai“ – vienas šios įmonės akcininkų yra Audrius Nakas, kuris taip pat yra ir puslapį „Ekspertai.eu“ valdančios įmonės akcininkas.

Melagiena

Telefoninis pokalbis, paskelbtas „YouTube“ kanale, skelbia netikrą informaciją, esą už teigiamą mirties nuo koronaviruso diagnozę Šiauliuose buvo sumokėti pinigai mirusio žmogaus artimiesiems. Tokia žinutė negali būti tiesa, nes Šiauliuose nuo koronaviruso nemirė nė viena moteris.

LRT FAKTAI – LRT ir tarptautinės tiriamosios žurnalistikos organizacijos OCCRP (Organized Crime and Corruption Reporting Project) projektas, kuris padeda visiems mums - informacijos vartotojams - geriau ją suprasti. LRT FAKTAI pateikia viešumoje pasirodžiusios įtartinos informacijos dekonstrukciją ir paaiškina, ko galimai buvo siekiama, platinant klaidinančią žinią.

Propaganda, Spaudžiamos antraštės („clickbait“), Užsakytas turinys, Dezinformacija, Satyra ir melaginga žinutė, Klaida, Vienpusiška ir šališka informacija, Manipuliacija, Pramanai, Melaginga/suklastota naujiena, Konspiracijos teorija, Pseudomokslas, Cenzūra