Lietuvoje

2020.07.14 14:30

Spragos policijos komisariate: jei informacija būtų patikrinta nuodugniau, pareigūno žūties galima buvo išvengti?

atnaujinta 15.12
Gytis Pankūnas, LRT.lt2020.07.14 14:30

Policijos departamentas antradienį pranešė apie baigtą Telšių apskrities vyriausiojo policijos komisariato veiklos auditą. Jo metu rasti darbo trūkumai – sudėtingi pavaldinių ir vadovų santykiai, prastas mikroklimatas, neskirta pakankamai dėmesio nelegalių ginklų kontrolei. Tai, kaip pranešė policija, iš dalies galėjo lemti nelaimingą įvykį, kai gegužės pabaigoje Mažeikių rajone buvo nušautas policijos pareigūnas Saulius Žymantas.

Telšių AVPK auditą atlikę specialistai konstatavo, kad bendras veiklos vertinimas yra geras, sisteminių trūkumų nenustatyta, tačiau identifikuota tam tikrų problemų, būtina stiprinti kontrolės funkciją. Auditoriai atkreipė dėmesį į sudėtingus vadovų ir pavaldinių santykius, dėl ko komisariate vyrauja prastas darbo mikroklimatas.

Policijos departamentas pranešė, kad trūkumų komisariato veikloje nustatyta ir tikrinant kriminalinės žvalgybos veiklą, o konkrečiai – gautą informaciją apie disponavimą nelegaliais šaunamaisiais ginklais, brakonieriavimą. Nustatyta, kad gauta žvalgybinė informacija buvo tikrinama paviršutiniškai, o vadovai neskyrė pakankamai dėmesio šios veikos kontrolei, tai lėmė, kad asmenys turėjo galimybę disponuoti nelegaliais ginklais. Tai iš dalies galėjo lemti ir nelaimingą įvykį, kai buvo nušautas Mažeikių r. policijos komisariato pareigūnas S. Žymantas.

Auditorių darbo grupei vadovavęs policijos generalinio komisaro pavaduotojas Arūnas Paulauskas teigė, kad yra tikimybė, jog, jei tam tikra gauta žvalgybinė informacija Telšių AVPK būtų patikrinta nuodugniau, S. Žymantą ir jo kolegę šūviais pasitikęs vyras ginklo būtų neturėjęs.

„Šiandien galime kalbėti tik prielaidomis, kas būtų buvę, jeigu būtų. Bet yra tokia tikimybė, kad, jei būtų buvę principingiau pasižiūrėta į tam tikrą informaciją ir ji būtų patikrinta nuodugniau, tai taip, galbūt tas asmuo, kuris šovė, to ginklo tiesiog būtų neturėjęs“, – antradienį žurnalistams sakė A. Paulauskas.

Anot jo, žvalgybinė informacija kartais būna ir nepatikima, tad patys pareigūnai sprendžia, ar verta ją tikrinti ir ar verta imtis konkrečių veiksmų. Tačiau, pasak A. Paulausko, šiuo atveju į gautus pranešimus apie nelegalius ginklus vertėjo atkreipti dėmesį, tai turėjo rūpėti ir komisariato vadovams.

„Žvalgybinė informacija dažnai nėra labai patikima ir dažnai pareigūnams paliekama teisė spręsti, kaip nuodugniai ją pasitikrinti. Šiuo atveju visgi identifikavome, kad pareigūnai galėjo labiau pasigilinti į gautus pranešimus, į gautą informaciją ir skirti daugiau tam dėmesio. Bet tai yra ir vadovų kompetencija – jie turi kontroliuoti tuos dalykus“, – dėstė A. Paulauskas.

Po audito išvadų parengtas išsamus trūkumų šalinimo planas, kurio įgyvendinimas bus derinamas su auditoriais. Audito rekomendacijos bus pateiktos visoms šalies policijos įstaigoms, siekiant pašalinti analogiškus galimus trūkumus kituose policijos komisariatuose.

A. Paulauskas tikino, kad Telšių AVPK audito tikslas nebuvo susijęs su komisariato vadovų atsakomybės vertinimu ar jų darbo įvertinimu. Vis dėlto, anot jo, komisariato veiklos įvertinimas parodė, jog dabartinis Telšių AVPK vadovas Remigijus Rudminas negali tinkamai vadovauti komisariatui.

„Jis (R. Rudminas – LRT.lt) iki šiol serga, bet mes su juo bendraujame, palaikome dialogą. Kol kas jam nedarbingumas. [...] Reikia pripažinti, kad dabartinis vadovas nėra tas vadovas, kuris šioje situacijoje įneštų tam tikrą psichologinę pusiausvyrą į komisariatą. Todėl šiuo atveju pasikvietėme vadovą iš Klaipėdos, kuris tą darbą padarys“, – kalbėjo policijos generalinio komisaro pavaduotojas.

LRT.lt primena, kad birželio viduryje, praėjus kelioms savaitėms po policijos pareigūno S. Žymanto žūties, laikinai vadovauti Telšių AVP pavesta Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojui Raimondui Vaitkevičiui. Telšių AVK viršininko pavaduotojas Robertas Jagminas atleistas iš tarnybos policijoje šalių susitarimu.

Pokyčiai neaplenkė ir Mažeikių rajono policijos komisariato, kuriame dirbo tragiškai žuvęs S. Žymantas, vadovybės. Šio komisariato viršininkas Saulius Bumblys atleistas iš tarnybos šalių susitarimu. Laikinai vadovauti Mažeikių r. policijos komisariatui paskirtas Klaipėdos AVPK Skuodo r. policijos komisariatui vadovavęs Alfonsas Meškys.

LRT.lt primena, kad auditas imtas vykdyti po to, kai gegužės pabaigoje Mažeikių rajone, Birbiliškių kaime, tarnybos metu nušautas Mažeikių rajono policijos komisariato S. Žymantas, o jo partnerė – sužeista. Mirtinus šūvius į pareigūną paleidęs vyras anksčiau grasino nužudyti savo sutuoktinę, tačiau į įvykio vietą nuvykę pareigūnai vyro nerado. Kitą dieną, pareigūnams pakartotinai nuvykus į įvykio vietą, vyras policininkus pasitiko šūviais. Paleidus šūvius į pareigūnus, namas, kuriame gyveno vyras, buvo padegtas. Gaisrą užgesinus, name rastas į pareigūnus šaudžiusio vyro lavonas.

Vėliau pranešta, kad S. Žymantas su savimi turėjo apsauginę liemenę, bet nelaimės metu jos, pirminiais duomenimis, nedėvėjo. Policijos departamento Imuniteto valdyboje toliau atliekamas tarnybinis patikrinimas dėl tragiško įvykio.

Populiariausi